Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Na Slovensku chýbajú detské lieky! Aké sú riešenia?

Na Slovensku chýbajú detské lieky! Aké sú riešenia?

Mnohé mamičky už stihli zaregistrovať, že na trhu je momentálne nedostatok liekov pre deti. Jedná sa o pomerne bežné lieky, ktoré detskí pacienti užívajú pri bolestiach, či horúčkach. Aké lieky chýbajú, čím ich nahradiť a ako postupovať v prípade choroby?

Aké lieky chýbajú

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv „výpadky v dodávkach liekov sa dotýkajú celého sortimentu liekov, vrátane liekov na chronické ochorenia, liekov pre detskú populáciu, liekov na recept, ako aj voľný predaj“ (1). K možným príčinám nedostatku liekov patria faktory ako:

  • energetická kríza
  • zvýšené náklady na výrobu
  • omeškanie vstupných surovín, potrebných pre výrobu liekov
  • či reexport – vyváženie liekov zo SR do iných krajín

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov proti horúčke

Pozrieť ponuku

Kým v minulosti sa objavovali najmä problémy s liekmi na predpis, v posledných mesiacoch sa nedostatky týkajú voľno predajných liečiv. Aké lieky chýbajú? Slovenskí lekárnici hlásia nedostatok detských sirupov na zníženie teploty a proti bolesti, detských antibiotických sirupov, nedostatok čapíkov, či sprejov na liečbu zápalových ochorení hrdla (2). Všetko sú to teda lieky, ktoré sa pri liečbe bežných detských ochorení pravidelne používajú.

Čo robiť v prípade, že lieky chýbajú?

Štátny ústav pre kontrolu liečiv radí, že v prípade nedostatkov liekov je možné zameniť predpísaný liek za iný, s rovnakou účinnou látkou. Samozrejme v prípade, ak je alternatíva dostupná.

Lekárnici tiež varujú, aby si ľudia zbytočne nerobili veľké zásoby liekov, ak ich aktuálne nepotrebujú. Môžu tak o potrebný liek pripraviť pacienta, ktorý ho skutočne potrebuje. Situácia na trhu liečiv je totiž veľmi dynamická a zmeniť sa môže každý deň. To znamená, že ak dnes jeden liek nie je k dispozícii, zajtra to už môže byť inak!

Na Slovensku chýbajú detské lieky! Aké sú riešenia?

Poďme teda ku konkrétnym príkladom a návodom čo robiť, ak vám chýbajú lieky pre deti. Podľa posledných informácií je situácia s detskými sirupmi s obsahom ibuprofenu pomerne dobrá. Problém je najmä so sirupmi s obsahom paracetamolu.

Pri dávkovaní liekov (ak vám chýbajú detské sirupy s obsahom paracetamolu), sa riaďte týmito zásadami:

  • Deťom podávame liek s obsahom paracetamolu pre dospelých vo forme tablety. Avšak len v množstve, ktoré zodpovedá jeho hmotnosti! Napríklad pre 25 kilogramové dieťa je vhodná polovica tablety Paralenu (pre dospelých). Liek je treba rozpučiť a podať s čajom, či vodou.
  • Deťom od 9 kg môžeme podať tablety pre deti s obsahom 125 mg paracetamolu.
  • Deťom nad 20 kg možno podať aj tablety pre deti s obsahom 125 mg paracetamolu, tablety s ibuprofenom v dávke 200 mg alebo horúci nápoj s paracetamolom pre juniorov.
  • Deťom pod 9 resp. 20 kg sú určené sirupy a čapíky pre deti alebo individuálne pripravované čapíky alebo tablety s paracetamolom alebo individuálne pripravované čapíky s ibuprofenom.

PREČÍTAJTE SI:

Všetko, čo potrebujete vedieť o paracetamole

Prečítať

Pozor! Individuálne pripravované lieky môžu pripraviť len lekárne, ktoré majú na to suroviny, pomôcky, prístroje, či kapacity. Takéto lieky majú kratšiu exspiráciu. Zhromažďovať ich do zásoby je teda vyslovene nevhodné.

Ostáva nám teda len veriť, že situácia sa stabilizuje a liekov bude čoskoro dostatok. Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ sa však vyjadril, že nie je možné povedať, ako dlho budú detské lieky chýbať. Vhodné je preto zamerať sa aj na prevenciu, posilňovať imunitu detí a snažiť sa chorobám predchádzať.

Kompletná ponuka produktov proti horúčke

Zdroje:

1. https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/media/tlacove-spravy/v-lekarnach-mozu-chybat-niektore-druhy-liekov-ake-su-moznosti-pacientov?page_id=6050

2. https://www.aktuality.sk/clanok/cFPPMN8/v-lekarnach-chybaju-najma-lieky-proti-bolesti-a-horucke-pre-deti/

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡