Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Horúčka u detí - ako ju čo najefektívnejšie znížiť?

Horúčka u detí - ako ju čo najefektívnejšie znížiť?

Horúčka je prirodzená obranná reakcia organizmu. Ide o zvýšenie telesnej teploty nad 38,5 °C ako reakcia na zmeny v organizme. Medzi najčastejšie patria rôzne ochorenia (infekčné, autoimunitné, onkologické), reakcia po očkovaní, prehriatie či rast zúbkov. Horúčka dokáže prísť úplne nečakane a z vášho hrajúceho sa, spokojného dieťaťa sa behom hodiny dokáže stať rozpálený nevládny človiečik. Preto treba byť na horúčky vždy pripravený a mať doma či na cestách potrebné lieky.

V článku sa dozviete:

 1. Normálna telesná teplota a horúčka u detí
 2. Pozor na febrilné kŕče
 3. Čo znamená horúčka bez príznakov?
 4. Spôsoby merania teploty
 5. Ako dlho trvá horúčka?
 6. Lieky na zníženie teploty
 7. Lieky s obsahom paracetamolu
 8. Lieky s obsahom ibuprofénu
 9. Ako znížiť teplotu u detí bez liekov
 10. Na čo nezabúdať pri horúčkach
 11. Kedy ísť k lekárovi
 12. Kedy vyhľadať okamžitú pomoc
 13. Z našej poradne

Normálna telesná teplota a horúčka u detí

Dieťa, ako aj dospelý, môže mať rôznu telesnú teplotu. Aké druhy teploty poznáme a kedy už ide o horúčku?

Normálna telesná teplota – telesná teplota pod 37 °C

Zvýšená telesná teplota – telesná teplota v rozmedzí 37 – 38 °C. Pri takejto teplote, pokiaľ dieťa neprejavuje výrazné známky nepohody, nie je potrebné zasahovať liekmi na jej zníženie – pre telo má svoj špeciálny význam a nie je potrebné do toho zasahovať. Žiaduce je najmä zabezpečiť dieťaťu viac tekutín, pokojový režim a sledovať, či teplota nemá stúpajúcu tendenciu.

Horúčka – za horúčku sa pokladá teplota nad 38,5 °C. Takto vysoká teplota môže mať nepriaznivý vplyv na organizmus, preto je potrebné ju znižovať. Pri značnej nepohode dieťaťa možno podať lieky aj pri teplote nižšej ako 38,5 °C.

Hyperpyrexia – horúčka u detí, kedy telesná teplota presahuje hodnotu 41 °C. Po podaní liekov, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc, pretože sa môže jednať o život ohrozujúci stav.

VEDELI STE ŽE:

„Hoci je horúčka nepríjemná, nevyžaduje liečbu u inak zdravého dieťaťa? Má významnú úlohu v boji proti infekcii a niektoré štúdie dokonca uvádzajú, že jej znižovanie predlžuje ochorenie (1)“

Pozor na febrilné kŕče

Vyskytujú sa väčšinou u menších detí, od 6. mesiaca do 5. roka života. Spôsobuje ich vysoká horúčka u detí, ktorá prudko stúpne. Príčinou je teda náhla horúčka u detí, ale naopak, aj jej náhly pokles. Ide o reakciu mozgu na horúčku dieťaťa. Aj keď tieto kŕče z teploty vyzerajú veľmi znepokojujúco, zväčša nejde o nebezpečný stav (2). Vyskytujú sa najmä v rodinách, kde sa už vyskytli v minulosti a u detí sa môžu vyskytnúť opakovane. Väčšina z nich však vyrastie.

Neurologický nález u detí je pri febrilných kŕčoch normálny. Kŕče sa vyskytujú po oboch stranách tela, sú symetrické a jedná sa o svalové zášklby, pri ktorých sa dieťa môže pomočiť, trasie sa, môže zvracať a dokonca upadnúť do bezvedomia. Dieťa treba sledovať a ak kŕč neustáva (trvá viac ako 15 minút), je treba vyhľadať lekára.

Horúčka u detí - ako ju čo najefektívnejšie znížiť?

Čo znamená horúčka bez príznakov?

Rodičov môže vystrašiť aj horúčka bez príznakov alebo vysoká teplota u detí bez iných príznakov. Horúčka spravidla sprevádza zápaly horných a dolných dýchacích ciest, angínu, choroby zažívacieho traktu, či zápal obličiek.

Ak sa ale objaví bez ďalších príznakov, zistiť jej pôvod môže byť náročné. U detí môže byť dôvodom nadmerné teplo, únava, stres alebo večerná horúčka po veľmi náročnom dni. Ak horúčka klesá, nie je dôvod na obavy. Lekára je treba navštíviť v prípade, ak horúčka bez príznakov neklesá.

Spôsoby merania teploty

Merať teplotu môžete štyrmi rôznymi spôsobmi:

 1. Rektálne – ide o meranie teploty v konečníku dieťaťa. Je určená hlavne pre dojčatá a batoľatá. Pozor, pri meraní v konečníku, odrátajte vždy pol stupňa (0,5 °C) z nameranej hodnoty. To znamená, ak ste dieťaťu namerali 38,4 °C v konečníku, jeho telesná teplota po odčítaní bude 37,9 °C. Riaďte sa až touto odčítanou hodnotou, nie tou, ktorá pípne na teplomery. Na bezpečné rektálne meranie sú určené špeciálne teplomery s ohybnou špičkou.
  Po každom meraní teplomer dezinfikujte.
   
 2. Axilárne – ide o meranie teploty v podpazuší. Odporúčané je skôr pre staršie deti v predškolskom a školskom veku, ktoré dokážu spolupracovať a teplomer v podpazuší po dobu merania udržať. Od výslednej teploty sa nič neodpočítava.
   
 3. Aurikulárne – ide o meranie teploty v uchu dieťaťa. Tak ako v podpazuší, aj tu nameraná teplota je konečná a netreba už od nej odpočítavať žiadnu hodnotu. Mala by korešpondovať s teplotou nameranou v podpazuší, prípadne v konečníku (po odčítaní pol stupňa).
   
 4. Bezkontaktne – bezkontaktné teplomery slúžia skôr na orientačné meranie, resp. sledovanie vývoja teploty v čase. Na presné meranie však zvoľte jeden z vyššie spomenutých spôsobov.

ODPORÚČANIE:

V lekárničke majte vždy sirup aj čapíky, ibuprofénový aj paracetamolový prípravok.

Ako dlho trvá horúčka?

Ako dlho môže trvať horúčka u detí? Spravidla sa cyklus nárastu a poklesu horúčky opakuje niekoľko dní. No priebeh horúčky je u každého pacienta individuálny a odlišuje sa tiež v závislosti od toho, aké ochorenie horúčka sprevádza. Bežná je teplota u detí viac ako tri dni, ale naopak, aj jednodňová horúčka. Spozornieť treba, ak je neustupujúca teplota u detí a horúčka sa dlhodobo opakuje. Nebezpečné je tiež, ak sa objavuje horúčka nad 39°C viac ako 4 dni.

Lieky na zníženie teploty

Ako ste sa už dočítali, ak teplota presahuje hodnotu 38,5 °C, je potrebné horúčku znížiť liekmi. Aj v prípade, že teplota nedosahuje takto vysoké hodnoty, no dieťa je plačlivé, sťažuje sa na bolesti alebo ma pridružené ochorenia, lieky môžete podávať aj skôr.

Na trhu existujú dva druhy liekov proti horúčke na základe účinnej látky – ibuprofénové a paracetamolové prípravky. V prvých troch mesiacoch života dieťaťa môžete siahnuť len po paracetamolových prípravkoch, neskôr si už môžete vybrať, ktorú účinnú látku zvolíte. Niekomu zaberajú lepšie jedny, niekomu skôr druhé.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na zníženie horúčky pre deti

Pozrieť ponuku

Lieky s obsahom paracetamolu

 • vhodné pre všetky vekové kategórie
 • podávajú sa podľa hmotnosti dieťaťa – 10-15mg/kg telesnej hmotnosti (viď príbalový leták)
 • podávajú sa každých 4 – 6 hodín, maximálne 5x denne
 • nevhodné pre deti s ochoreniami či poškodením pečene
 • pomáhajú tiež pri bolesti
 • dostupné na trhu: sirupy Paralen SUSPanadol alebo čapíky Panadol BabyParalen 100

Lieky s obsahom ibuprofénu

 • vhodné pre deti od 3 mesiacov (s váhou nad 7kg)
 • podávajú sa podľa hmotnosti (10mg/kg telesnej hmotnosti)
 • sirupy podávame v pomere váha dieťaťa:2 (ak váži dieťa 11kg, podávame mu 11:2=5,5 ml sirupu)
 • podávajú sa každých 6 – 8 hodín
 • nevhodné pre deti s problémami obličiek, pri nedostatku tekutín, vracaní či hnačkách
 • pomáhajú tiež pri bolesti a zápale
 • pri ich užívaní je potrebné zvýšiť príjem tekutín
 • dostupné na trhu: sirupy Nurofen pre detiMig JuniorBrufen sirup alebo čapíky Nurofen pre deti

Delenie podľa účinnej látky už poznáte. Podľa formy prípravku nájdete na trhu sirupy, čapíky či tablety. Čapíky (aplikácia do zadočku) sa odporúčajú pre najmenšie deti a vracajúce deti, ktoré by mohli sirup ľahko vyvrátiť. Sirupy sú vhodné pre staršie deti alebo deti, ktorých zároveň trápia hnačky. Po tabletách siahnite až keď ste si istý,  že ich dieťa dokáže prehltnúť (po 6.roku života).

Horúčka u detí - ako ju čo najefektívnejšie znížiť?

Vo svojej domácej, ale aj cestovnej lekárničke majte preistotu vždy obe formy liekov – čapíky aj sirupy, v prípade, že čapík dieťa vykaká/ sirup vyvracia. Zároveň odporúčame mať vždy po ruke prípravky s obomi účinnými látkami – paracetamol aj ibuprofén. V prípade, že horúčka vystúpi nad 38,5 °C po menej ako 6 hodinách od podania lieku, môžete po 3-4 hodinách siahnuť po lieku s druhou účinnou látkou.

Ako znížiť teplotu u detí bez liekov

Ak dieťa nemá teplotu vyššiu ako 38,5, prípadne 38°C, nie je nutné horúčku znižovať liekmi. Po prekročení tejto teploty pristúpime k znižovaniu horúčky liekmi, prípadne fyzikálnymi metódami. Ako na to a ako znížiť teplotu u detí bez liekov?

Na čo nezabúdať pri horúčkach

Sledujte charakter a vývoj teploty

Meranie uskutočňujte rovnakým teplomerom na rovnakom mieste. V prípade presiahnutia hodnoty 38,5 °C podajte lieky podľa hmotnosti dieťaťa. Nezabúdajte na stanovený odstup medzi jednotlivými podaniami. Ak ani po podaní liekov teplota neklesá, použite fyzikálne metódy chladenia – zábaly/ obklady/ vlažná sprcha.

Zabezpečte dieťaťu dostatok tekutín a energie

Akýmkoľvek prijateľným spôsob ponúkajte dieťaťu tekutiny (vodu, sladený čaj, ovocné šťavy, polievky), aby nedošlo k dehydratácii. Zapisujte si, koľko tekutín dieťa vypilo.

Horúčka u detí - ako ju čo najefektívnejšie znížiť?

Vetrajte miestnosť, v ktorej sa dieťa nachádza, dostatočne často

Pri horúčkach môžete miestnosť vychladiť až na 20 °C. Dieťa oblečte do ľahkého, priedušného, ideálne bavlneného oblečenia. Prikryte ho len tenkou dekou či plienkou.

Dbajte na kľud, oddych a dostatok spánku dieťaťa

Dôležitý je pokojový režim dieťaťa, pri horúčkach sa vyhnite kolektívom a pobyt vonku obmedzte na nevyhnutné minimum. Neriešte spánkový režim, doprajte dieťaťu toľko spánku, koľko vyžaduje.

Zaveďte si tzv. teplotnú tabuľku

Ide o tabuľku, kde si budete zapisovať deň – čas – nameranú teplotu – podaný liek a jeho dávku. Prejdete tým predávkovaniu či poddávkovaniu dieťaťa a zároveň budete mať reálny obraz o vývoji teploty. Čo viac, ak teplota po troch dňoch stále neklesá a vy vyhľadáte lekára, tieto záznamy určite ocení. Tabuľka môže vyzerať napríklad takto (dieťa s hmotnosťou 13kg):

Deň Čas Teplota Podaný liek Dávka
10.12.2023 14:30 39,2 °C Nurofen 6,5 ml
10.12.2023 18:30 37,8 °C
10.12.2023 20:30 39,4 °C Nurofen  6,5 ml
11.12.2023 01:00 38,0 °C
11.12.2023 03:15 38,8 °C Nurofen 6,5 ml
11.12.2023 09:15 39,1 °C Nurofen 6,5 ml

Kedy ísť k lekárovi

 • udržiavajte teplotu prostredia medzi 19-20°C
 • často a nárazovo vetrajte miestnosť, v ktorej dieťa leží
 • oblečte dieťaťu voľný a vzdušný odev
 • pri teplote nad 39,5°C alebo pri neúspechu medikamentóznej liečby pristúpte k studeným obkladom a zábalom, obmývajte telo vlažnou špongiou alebo voľte vlažnú sprchu u starších detí
 • ak horúčky chytí dieťa mladšie ako 3 mesiace
 • ak má dieťa iné pridružené ochorenia (onkologické, vrodené chyby obličiek či pečene, imunodeficity)
 • ak sa dieťa javí ako dehydrované (príznaky: spavosť, letargia, suchá plienka viac ako 6h, neprítomnosť sĺz pri plači, vpadnutá fontanela pri dojčatách)
 • ak dieťa nereaguje na podanie liekov, tj. teplota ani 2h po podaní liekov nemá klesajúci charakter (skontrolujte si správnosť podania liekov: liek dávkujete podľa hmotnosti, nie veku dieťaťa, liek nie je expirovaný ani otvorený dlhšie ako je doba stanovená v príbalovom letáku)
 • ak horúčky pretrvávajú viac ako 3 dni (väčšina vírusových ochorení sa horúčkami prejavuje práve takýto interval, v prípade dlhšieho trvania môže ísť o bakteriálnu infekciu – potreba liečby antibiotikami)

Horúčka u detí - ako ju čo najefektívnejšie znížiť?

Kedy vyhľadať okamžitú pomoc

 • ťažkosti s dýchaním, modré pery – volajte 155
 • febrilné kŕče (1x v živote) – volajte 155
 • stuhnutá šija dieťaťa (nedokáže urobiť základné pohyby hlavou)
 • petéchie, tj. drobné krvácania v koži dieťaťa
 • odmietanie akýchkoľvek tekutín

Kompletná ponuka produktov proti horúčke

Z našej poradne:

📅 Dátum: 16. 12. 2022

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať, malá je chorá, má plný nos a hlieny, doktorka nám nato dala sinupret. Ale posledné 2 dni ma studené ruky. Neviete mi nato niečo poradiť čím to môže byť? A čo nato pomôže? Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, studené končatiny sú sprievodným znakom choroby, dieťaťu môže vtedy stúpať teplota. Doporučujem teplejšie oblečenie, pokoj na lôžku, častejšie ponúkať teplý nápoj (čajík).

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

📅 Dátum: 22. 02. 2018

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, prosím existujú cmúľacie tabletky pre deti na horúčku? A vitamín C s postupným uvošnovaním cmúľacie pre deti? Lebo môj malý nechce nič prehltnúť. Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, horúčka a bolesť u detí sa môže objaviť pri ochoreniach dýchacích ciest, nachladnutí, angíne, chrípke, ako reakcia na očkovanie detí atď. Horúčka má veľmi dôležitú úlohu, pretože aktivuje imunitný systém a zároveň je ukazovateľom klinického priebehu choroby. Ak je však horúčka príliš vysoká, neplní už fyziologickú funkciu a stáva sa nebezpečnou reakciou, ktorá naopak potláča imunitu a môže viesť k poškodeniu centrálneho nervového systému. Rizikovou skupinou sú najmä deti v prvých 3 mesiacoch života, u ktorých sa vo zvýšenej miere vyskytujú ťažko prebiehajúce infekcie (u takýchto malých detí treba pri zvýšenej teplote uprednostniť návštevu lekára pred samoliečbou).

Ak axilárna teplota (meraná pod pazuchou) u detí stúpa nad 38,5°C alebo rektálna nad 39°C, podávajú sa lieky znižujúce telesnú teplotu, ktoré zároveň pôsobia aj analgeticky – proti bolesti (paracetamol) alebo lieky, ktoré okrem tlmenia bolesti a teploty majú aj protizápalový účinok (ibuprofen). Prednosť sa dáva paracetamolu, najmä u najmenších detí, ak sa nedarí znížiť zvýšenú teplotu, odporúča sa striedanie paracetamolu (Paralen, Panadol) s ibuprofenom (Ibalgin, Nurofen) v 4 hodinových intervaloch. (Zdroj: Arch Pediatr Adolesc Med 2006;160:197-202)

Ostatné liečivá ako kyselina acetylsalicylová (Acylpirin, Aspirin), diklofenak (Voltaren) alebo naproxen (Nalgesin) nie sú vhodné pre deti.

Obľúbenou formou podávania liekov u detí sú čapíky, pretože nezaťažujú tráviaci trakt a sú vhodné aj tam, kde sa objaví vracanie. Ďalej sa použiváju sirupy, tie sú lepšia voľba v prípade, keď je ochorenie sprevádzané hnačkou. Pre staršie deti, schopné prehltnúť tabletku alebo cmúľať, sú k dispozícii perorálne tablety aj detské pastilky. Lieky sa dávkujú podľa hmotnosti dieťaťa.

Okrem liekov netreba zabúdať aj na pitný režim a rehydratáciu, kedže pri horúčkovitých stavoch, obzvlášť keď sú sprevádzané zvracním či hnačkou, môže u deti ľahko nastať dehydratácia. Vhodný je čaj, minerálky, ovocné šťavy, pri vyšších stratách tekutín treba uprednostniť rehydratačné nápoje (Kulíšek, Humana Enhydrol, Biogaia Plus).

Lieky s obsahom paracetamolu

Paracetamol zaraďujeme medzi analgetiká-antypyretiká, pôsobí proti bolesti malej až strednej intenzity a znižuje horúčku, chýba mu však protizápalový účinok. Medzi jeho výhody patrí, že nezaťažuje žalúdočnú sliznicu (na rozdiel od väčšiny analgetík) a neovplyvňuje krvnú zrážanlivosť. Paracetamol patrí medzi bezpečné, účinné a dobre znášané analgetikum s nízkym výskytom nežiaducich účinkov, vhodné pre všetky vekové kategórie.

Sirupy

PANADOL BABY sirupPARALEN sus sirup

 • sirup je určený deťom od 3 mesiacov (výnimočne od 2 mesiacov) do 12 rokov
 • nástup účinku je do 30 minút, podáva sa s odstupom minimálne 6 hodín, maximálne 4 dávky počas 24 hodín, bez porady s lekárom nepodávať dlhšie ako 3 dni
Čapíky

PARALEN čapíky

 • jeden čapík obsahuje 100 mg paracetamolu – pre deti od 7 kg, jednotlivá dávka pre deti je 10-15 mg/kg, celková denná dávka nesmie presiahnuť 60 mg/kg telesnej hmotnosti
 • dávky sa môžu opakovať podľa potreby každých 6 hodín, nepodávame viac ako 4 dávky počas 24 hodín
 • bez porady s lekárom nepodávajte dlhšie ako 3 dni

PANADOL BABY čapíky

 • jeden čapík obsahuje 125 mg paracetamolu – pre deti od 9 kg, jednotlivá dávka pre deti je 10-15 mg/kg, celková denná dávka nesmie presiahnuť 60 mg/kg telesnej hmotnosti
 • dávky sa môžu opakovať podľa potreby každých 6 hodín, nepodávame viac ako 4 dávky počas 24 hodín
 • bez porady nepodávajte dlhšie ako 3 dni

PANADOL JUNIOR čapíky

 • jeden čapík obsahuje 250 mg paracetamolu – pre deti od 15 kg, jednotlivá dávka pre deti je 10-15 mg/kg, celková denná dávka nesmie presiahnuť 60 mg/kg telesnej hmotnosti
 • dávky sa môžu opakovať podľa potreby každých 6 hodín, nepodávame viac ako 4 dávky počas 24 hodín
 • bez porady s lekárom nepodávajte dlhšie ako 3 dni
Tablety a cmúľacie tablety

PARALEN 125mg tablety

 • jedna tableta obsahuje 125 mg paracetamolu – pre deti od 9 mesiacov, jednotlivá dávka pre deti je 10-15 mg/kg, celková denná dávka nesmie presiahnuť 60 mg/kg telesnej hmotnosti
 • deťom do 3 rokov podávať tablety rozdrvené na lyžičke s čajom
 • Lieky s obsahom ibuprofenu

Ibuprofen zaraďujeme medzi tzv. nesteroidné antiflogistiká, okrem znižovania horúčky a tlmenia bolesti má aj protizápalový účinok. V porovnaní s paracetamolom má ibuprofen dlhší antipyretický účinok (znižovanie teploty) a dokáže si niekedy poradiť aj s vyššími teplotami. Patrí medzi bezpečné a dobre tolerované liečivá. Z nežiaducich účinkov sa môžu vyskytnúť žalúdočné ťažkosti (bolesti brucha, nevoľnosť, hnačky).

Sirupy

NUROFEN sirupIBALGIN BABY sirupBRUFEN sirupMIG sirup

 • liek je určený pre deti na liečbu horúčkovitých a bolestivých stavov, pričom by sa mal podávať v čo najnižšej účinnej dávke a čo najkratší čas
 • sirup sa užíva nezávisle od príjmu potravy, ak sa počas liečby vyskytnú zažívacie ťažkosti, vhodné je liek užívať počas jedla
 • dávkovanie závisí od veku a hmotnosti dieťaťa, u dojčiat a detí od 3 mesiacov do 12 rokov je obvyklá denná dávka 20-30 mg/kg, ktorá sa podáva oddelene v 3-4 jednotlivých dávkach

NUROFEN 4% sirup

 • liek je určený na podávanie starším deťom od 6-12 rokov na liečbu horúčkovitých a bolestivých stavov, pričom by sa mal podávať v čo najnižšej účinnej dávke a čo najkratší čas
 • sirup sa užíva nezávisle od príjmu potravy, ak sa počas liečby vyskytnú zažívacie ťažkosti, vhodné je liek užívať počas jedla
Čapíky

NUROFEN 60mg (od 3 mesiacov), NUROFEN 125mg (od 2-6 rokov)

 • liek je určený na podávanie deťom na liečbu horúčkovitých a bolestivých stavov, pričom by sa mal podávať v čo najnižšej účinnej dávke a čo najkratší čas
 • bez porady s lekárom neužívať dlhšie ako 3 dni
Tablety

NUROFEN ACTIVE 100 mg

 • liek je určený na podávanie deťom od 6 do 12 rokov na liečbu horúčkovitých a bolestivých stavov, pričom by sa mal podávať v čo najnižšej účinnej dávke a čo najkratší čas
 • tablety sa nechajú voľne rozplynúť v ústach (vycmúľať)

NUROFEN JUNIOR 100mg mäkké žuvacie kapsulky

jedna kapsula obsahuje 100mg ibuprofenu. Žuvacie kapsulky majú pomarančovú príchuť. Nie sú určené pre deti do 7 rokov resp. u deti s hmotnosťou nižšou ako 20kg.

Okrem liekov možno znížiť horúčku aj fyzikálnymi metódami:

 • zábaly do vlažnej (cca 22°C) osušky – nie na ruky, nohy a hlavu ale na brucho a hrudník
 • potieranie vlažnou špongiou (na pokožke sa vytvára jemná vrstva tekutiny, ktorá odoberá prebytočné teplo)
 • ochladzovanie by nemalo byť prudké a nemalo by sa prevádzať, ak má dieťa pocit chladu alebo triašku

 

Zdroje:

 1. https://www.msdmanuals.com/professional/pediatrics/symptoms-in-infants-and-children/fever-in-infants-and-children
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8063696/