Cestovanie lietadlom je dnes už bežné a dostupné pre každého. Preto sa počet cestujúcich neustále zvyšuje a do lietadla nastupujú aj ľudia so zdravotnými ťažkosťami. Je to však vždy bezpečné? Kto nemôže cestovať lietadlom, aké sú riziká lietania pri rôznych ochoreniach alebo po operácii a kedy môže byť lietanie skutočne rizikové?
Zdravotné ťažkosti a let lietadlom
Nižšie sa pozrieme na časté zdravotné ťažkosti, ktorými trpia mnohí pacienti a povieme si, či je let s takýmito problémami bezpečný. Čo by mali pacienti urobiť, aby cestovali bez ohrozenia svojho zdravia?
Kŕčové žily a let lietadlom
Trpíte kŕčovými žilami? Ak je váš stav vážny, mali by ste byť obozretný. Hrozí totiž vznik trombózy, a to najmä počas dlhých letov. Vtedy vzniká riziko trombózy aj u zdravých pacientov. U ľudí s kŕčovými žilami sa však výrazne zvyšuje. Čo by ste teda mali robiť? Počas letu majte určite špeciálne pančuchy, určené pre pacientov s kŕčovými žilami. Pred samotným letom sa odporúča užiť rozdrvený acylpyrín alebo aspirín, ktorý môže mierne rozriediť krv. V pravidelných intervaloch vstaňte a poprechádzajte sa po lietadle.
NÁŠ TIP:
V našej ponuke nájdete množstvo produktov proti opuchom nôh, zápalom a kŕčovým žilám
Epilepsia a lietanie
Epileptici lietať môžu. Ak je však stupeň ochorenia veľmi vážny, lietať sa neodporúča. Rovnako aj v prípade, že ste mali 24 hodín pred letom epileptický záchvat. Pri pravidelnom užívaní liekov je však pre epileptikov lietanie pomerne bezpečné. Samozrejme, napriek všetkému môže dôjsť k záchvatu. Je teda vhodné upozorniť vopred letušky, že trpíte týmto ochorením.
Lietanie po operácii
Ľudia si často kladú otázku, či je vhodné lietanie po operácii a za aký čas budú môcť letieť. O tom, či je pre organizmus pacientov po operácii takáto forma dopravy vhodná, rozhodne lekár. Ak teda plánujete let lietadlom a ste po operácii, určite sa poraďte so svojim lekárom.
Vertigo a lietanie
Lietanie s vertigom môže byť rizikové kvôli nevoľnosti, závratom, dezorientácii, úzkosti, panike, či rizikám pádov. Čo by teda mal cestujúci urobiť? Určite v prvom rade dodržiavať užívanie predpísaných liekov. Mal by zostať hydratovaný a vyhnúť sa alkoholu a kofeínu. O probléme je vhodné informovať personál na palube lietadla. (1)
Aneuryzma a lietanie
Aneuryzma je abnormálne vydutie cievy, pri ktorom hrozí prasknutie a vnútorné vykrvácanie. Aneuryzma môže vzniknúť kdekoľvek v tele, ale najčastejšie je to aorta, mozog, slezina alebo črevo. Vysoká nadmorská výška a zmeny tlaku v kabíne lietadla počas stúpania a klesania môžu zvyšovať riziko prasknutia aneuryzmy. Žiadna štúdia to však zatiaľ nepreukázala. (2)
Kto nemôže letieť lietadlom
Aj keď to býva veľmi individuálne a je potrebné poradiť sa so svojim lekárom, väčšina leteckých spoločností odmieta prepravovať týchto pacientov, resp. môže si od týchto ľudí vyžiadať lekársky súhlas:
- S vážnymi ochoreniami srdca a pľúc, najmä po úrazoch dýchacieho a kardiovaskulárneho ústrojenstva
- Ženy vo vysokom štádiu tehotenstva
- Pacientov s čerstvou zlomeninou, keďže tlak v lietadle môže spôsobiť opuch
- Ľudí s akútnym zápalom nosohltanu a vedľajších nosových dutín
- Ľudí s vážnymi duševnými chorobami
- Pacientov s infekčnými chorobami
- Deti so zápalom stredného ucha
A čo lietanie a vysoký tlak? Pacientom sa odporúča, aby leteli len s povolením lekára, dbali na pravidelné užívanie liekov a pred plánovanou cestou udržiavali tlak v stabilných hodnotách.
Zdroje: