Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Cestovná lekárnička pre deti - čo nezabudnúť na dovolenku

Cestovná lekárnička pre deti - čo nezabudnúť na dovolenku

Dovolenky s deťmi sú zväčša časom plným dobrodružstva, vytúženej zmeny prostredia a vystúpenia zo stereotypného kolobehu. Netreba však veľa a túto idylku dokáže rýchlo prekaziť prípadne ochorenie či úraz. Ak sa chystáte na dovolenku, nezanedbajte prípravu detskej lekárničky. Týka sa to hlavne výjadzov do zahraničia, kde vás čaká dlhšia cesta autom alebo lietadlom, iná strava, viac slnka či more. Ale aj na Slovensku máme krásne miesta, kde sa zabaví celá rodina. Inšpirujte sa našimi tipmi, kam ísť na výlet s deťmi.

Dôvodom, prečo si lieky zabaliť už tu na Slovenku je viacero. V prvom rade, každá krajina má odlišný liekový sortiment a u nás bežné lieky môžu byť inde nepredajné či vydávané len na lekársky predpis. Druhou limitáciou môže byť jazyk - len si predstavte ako bulharskej alebo tureckej lekárničke vysvetľujte, aké príznaky má vaše dieťa. Aj pri príbalových letákoch je vhodné, aby ste daným informáciam rozumeli. V neposlednom rade je samotná obmedzená dostupnosť lekární na ostrovoch či v menších mestách.

Takto budete mať prvú pomoc deň-noc a aj počas ciest po ruke a viete okamžite zakročiť.

V prípade však, že ste si neistí alebo sa symptómy nezlepšujú, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc.

Zoznam potrebných liekov

Nižšie vám prinášame zoznam liekov, ktoré by nemali chýbať v dovolenkovej lekárničke a aj prípady, kedy a ako tieto prípravky používať. Zároveň tu však nájdete aj základné postupy pri liečbe, aby ste pri prípadných príznakoch vedeli zakročiť.

Teplota a bolesti

Na trhu sú sirupy PanadolParalenNurofen alebo čapíky ParalenNurofenPanadol. Pri malých deťoch odporúčame mať k dispozícii obe formy liekov (sirup aj čapík) - niektoré deti sirup vyvrátia, iné zas vylúčia čapík stolicou hneď po zavedení. Okrem toho je dobré zaobstarať si lieky s oboma druhmi účinných látok (paracetamolové - Panadol, Paralen a ibuprofenové - Nurofen). Z akého dôvodu? Ak teplota stúpne nad 38,5 °C po menej ako 6 – 8 hodinách od užitia lieku, môžete po 4 hodinách podať liek s druhou účinnou látkou.

Oči + uši

Na vyplachovanie očí či pri ich jemnom podráždení použite Ocuflash, prípadne Ophthalmo-Septonex.

Na bolesť ušiek treba byť taktiež pripravení. Prevenciou je sušenie ušiek suchou tkaninou po každom pobyte vo vode, prvým krokom pri liečbe sú Burow kvapky a lieky od bolesti.

Sopeľ

Pri deťoch, ktoré nie sú schopné si sopeľ vyfúkať samé, je potrebné myslieť na odsávačku hlienov. Na cesty, kde nemáte prístup k vysávaču, je lepšie siahnuť skôr po ústnych, prípadne elektrických odsávačkach. Na samotnú toaletu nosa zbaľte izotonickú morskú vodu - buď v ampulkovej forme (LibenarAliamare a iné) určenej na aplikáciu v ľahu pre najmenšie deti, alebo vo forme nosových sprejov, ktoré sú vhodné skôr pre staršie deti. Pri masívnejšej nádche môžete (max. 7dní) aplikovať Nasivin (do 1 roku) alebo Nasivin (1 do 6 rokov) a tiež Olynth (2 do 6 rokov).

cestovna lekarnicka

Kašeľ

V článku o kašli sme spomínali, že pri jeho liečbe treba byť opatrní. Jeho vývoj však nemožno predpokladať, preto si do lekárničky určite zbaľte aj lieky na jeho utlmenie. Na suchý vysiľujúci kašeľ sú určené Tussin kvapky (od 2 mesiacov), Ditustat (od 6 mesiacov), prípadne Paxeladine (od 2,5 roka/ nad 15kg). V prípade vlhkého hlienovitého kašľa je vhodný Solvolan (od 1 roka), Mucosolvan Junior (od 2 rokov) alebo prípravky z liečivých rastlín - Hedelix (od narodenia) či Solmucol.

Hrdlo + afty

V dôsledku zníženej imunity sa v ústnej dutine môžu vyskytnúť nepríjemné afty - potierať ich môžete Camistad baby alebo Calgelom, ktoré sú vhodné aj pri bolesti spôsobenej prerezávaním zúbkov.
Na bolestivé hrdlo pomôže Tantum verde, ktorý je vhodný až pre deti od 4 rokov.

Hnačka

Pri hnačke môže dôjsť k odvodeniu a dehydratácii ďieťaťa, preto je dôležité ju riešiť. Popri diétnych opatreniach ako je ryža, zemiak, banán či suché cestoviny je dobré nasadiť prípravky na zahustenie stolice - Tasectan Kids (od narodenia), Smecta (od 2 rokov), Imodium (od 6 rokov). Rozhádzanú črevnú flóru podporíte vďaka probiotikám ako napríklad Enterol alebo Biopron BabyBifi+.

Vracanie

Pri vracaní je dôležité zavodňovanie (v malých dávkach) pomocou rehydratačných roztokov ako je napríklad Kulišek. Dopĺňať tekutiny (materské/umelé mlieko, rehydratačný roztok, čierny čaj od 1roka) môžete začať jednou lyžicou každých 10-15 minút počas prvej hodiny po vracaní. Následne, ak dieťa ďalej nevracia, môžete ponúkať tekutiny po lyžičkách každých 5 minút počas druhej hodiny od vracania. Ak dieťa tento proces postupného pitia počas 2 hodín zvládne bez ďalšieho vracania môže dieťa začať piť po dúškoch a po približne 6 hodinách bez vracania môžete siahnuť aj po nedráždivej strave - ryža, sucháre, varený zemiak. V prípade výdatného vracania môže dôjsť k dehydratácii a je dobré vyhľadať lekársku pomoc.

K vracaniu môže dôjsť aj v dôsledku kinetózy. Na tlmenie tohto typu nevoľnosti je určený Kinderyl (od 2 rokov), prípadne zázvorové lízatka (od roka).

Ochrana pred slnkom

Je nesmierne dôležité deti pred slnkom chrániť, priamemu slnku ich medzi 11-15 vôbec nevystavovať a natierať opaľovacím krémom, napr. Bioderma Photoderm Mineral SPF 50+Bioderma Photoderm Kids SPF 50+Woodenspoon SPF 50 alebo hociktoré z našej ponuky pre deti.

POZOR:

Medzi 11-15 hodinou určite nevystavujte deti priamemu slnku ☀️.

Ak by predsalen došlo k spáleniu pokožky, prvou pomocou je chladivý Panthenol.

Alergické reakcie

Na lokálne použitie poslúži Fenistil gél, avšak ostatné lieky na alergiu sú viazané na lekárske predpis, preto sa pred odjazdom skontaktujte radšej so svojim pediatrom.

Ochrana pred hmyzom

Či už trávite svoj pobyt pri mori, v meste alebo v horách, je vhodné byť pripravený aj na množstvo rôzneho hmyzu. Pre najmenšie deti sú vhodné prírodné repelenty, až neskôr chemické. Obľúbené sú napríklad WoodenSpoon či Predator Junior. Dobrou pomôckou pre rodičov a ochranou pre najmenších sú aj sieťky na kočík.

Ostatné príslušenstvo

Na odreniny a drobené poranenia je dobré mať po ruke klasický aj elastický obväzsterilné štvorcevodeodolné náplaste a dezinfekčné prostriedky ako sú Octicide sprej (do 1 roka), Dettol 0,2% (od 1 roka).
Pri podozrení na zvýšenú teplotu využijete teplomer, avšak je dobré mať so sebou zbalené aj CRP a Covid19 rýchlotesty.
Neposlednou súčasťou lekárničky by mala byť pinzeta a nožnice.

Veríme však, že si svoju dovolenku s deťmi užijete a do lekárničky budete zasahovať, čo najmenej. 

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡