Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ako liečiť suchý či vlhký kašeľ u detí?

Ako liečiť suchý či vlhký kašeľ u detí?

Kašeľ je u zdravého jedinca obranný reflex organizmu, vďaka ktorému sa čistia dýchacie cesty od rôznych cudzorodých častíc. Zároveň je však aj príznakom viacerých ochorení horných a dolných dýchacích ciest. Počas ochorenia znižuje kašeľ v prvom rade komfort dieťaťa - pomerne často narušuje spánok, dráždi, vysiluje, zriedkavejšie sú prítomné aj zachváty až zvracanie. Deti s kašľom je dobré izolovať, keďže kašľaním dochádza k šíreniu infekcie na iných jedincov.

Len približne 10-20% prípadov ochorení je nutné liečiť antibiotikami na predpis lekára. V ostatných 80-90% prípadoch, je infekcia spôsobujúca kašeľ vírusového pôvodu a je doprevádzaná zvýšenou teplotou či sopľom a na liečbu častokrát stačia len základné režimové opatrenia.

Režimové opatrenia pri kašli

V začiatočnej fáze ochorenia sa u detí nepristupuje k liečbe liekmi, ale pozoruje sa, ako sa organizmus s kašľom vysporiada. Už v tomto úvode ochrenia je však vhodné dodržať viaceré režimové opatrenia a prispôsobiť prostredie tak, aby dieťa do kašľa ešte viac nedráždilo. Čo môžete urobiť?

 1. ČASTO VETRAŤ - aj na spánok môžete dieťa radšej teplejšie obliecť a okno nechať pootvorené.
   
 2. ZVLHČOVAŤ VZDUCH - vzduch by nemal byť teplý, suchý ani prekúrený. Na trhu sú dostupné zvlhčovače vzduchu alebo difúzery, ak ich však nemáte nablízku, viete si zvlhčiť vzduch aj pomocou mokrých bavlnených plienok či uterákov, ktoré dáte na teplý radiátor alebo prevesíte do tesnej blízkosti k postieľke.
   
 3. PONÚKAŤ TEKUTINY - okrem vody alebo čaju, možete pri dojčatách ponúkať aj materské či umelé mlieko. Mýtu o zahlienení z mlieka sa báť nemusíte.
   
 4. VYVÝŠIŤ MATRAC na spánok - hlavne pri najmenších detičkách je dobré vypodložiť vrchnú časť tela klinovým vankúšom, vďaka čomu minimalizujete zatekanie hlienov a tým spôsobené dráždenie do kašľa.
   
 5. INHALOVAŤ - inhalovanie pomáha zvlhčovať dýchacie cesty a podnecuje k vykašliavaniu a uvoľňovaniu hlienov. Na inhalovanie môžete siahnuť po izotonickom roztoku Aliamare Clean, hypotonickej minerálnej vode Vincentke, prípadne aj po roztoku Yabro.
   
 6. Voliť skôr POKOJNÉ AKTIVITY, ktoré nebudú dráždiť dieťa do kašľa. Je dobré vyhnúť sa veľkému naháňaniu alebo aktivitám, pri ktorých sa dieťa rýchlo zadýcha.

kašeľ deti

Typy kašľa a jeho liečba

Suchý kašeľ

Suchý, neproduktívny kašeľ je zväčša prítomný na začiatku ochorenia. Nie je pri ňom počuť hlienovú zložku a dokáže byť veľmi dráždivý až záchvatovitý, čo môže dieťa vysilovať.
Jeho liečba by mala byť uvážená a treba zdôrazniť, že nie vždy je nutné suchý kašeľ hneď liečiť liekmi. Ak však kašeľ trvá dlhšie a dieťa vysiľuje, je dobré navštíviť lekára.

K liečbe sú v tomto prípade určené lieky na tlmenie kašľa, tj. antitusiká - Tussin kvapky (vhodné od 2 mesiacov), Ditustat (vhodné od 6 mesiacov), prípadne Paxeladine (vhodný od 2,5 roka s váhou nad 15kg).

Vlhký kašeľ

Pri vlhkom, produktívnom kašli je počuť hlienovú zložku.
Základom liečby je dodržiavanie vyššie spomenutých režimových opatrení a toaleta nosa smrkaním, prípadne odsávaním hlienov. Na pokročilú liečbu sa odporúčajú lieky, ktoré riedia hlien a napomáhajú vykašliavaniu (mukolytiká a expektoranciá).

POZOR:

Tento typ liekov nikdy nedávajte na večer alebo v noci.

Pri malých deťoch vedia byť kontraproduktívne práve lieky, ktoré spôsobujú vyššiu tvorbu hlienov, (dojčatá ich len prehĺtajú a nedokážu ich vykašľať), čo často vedie k zvracaniu a následnej dehydratácii. Preto akékoľvek podávanie liekov na vlhký kašeľ pri deťoch do 2 rokov radšej skonzultujte s pediatrom.

Pri starších deťoch máte na výber celú škálu produktov s rôznymi účinnými látkami na liečbu vlhkého kašľa. Medzi najhľadanejšie patria Mucosolvan Junior (od 2 rokov), ACC sirup (od 2 rokov), Solvolan (od 1 roka), Abrobene (od 2 rokov), no na trhu nájdete aj mnohé iné. Medzi účinné možno pri vlhkom kašli zaradiť aj fytofarmaká - prípravky z liečivých rastlín - Hedelix (vhodný od narodenia), Kaloba (od 1 roka), Sinupret (od 2 rokov) či Bronchipret (od 2 rokov).

Pri akútnom záchvate môže tiež pomôcť lyžička medu. Viaceré štúdie potvrdili jeho účinok proti kašľu. Výnimku pri užívaní tvoria deti mladšie ako jeden rok a deti s alergiou na med!

Štekavý kašeľ

Kašeľ prítomný pri laryngitíde. S týmto druhom kašľa sa určite obráťte čo najskôr na pediatra!

Vyhľadanie lekárskej pomoci

Hoci pri prvom zakašlaní netreba hneď utekať k lekárovi, sú prípady, kedy by ste tento výjazd radšej absolvovať mali:

 • - dieťa má pod 3 mesiace, resp. je neočkované
 • - dieťa kašel vysiluje, je unavené, trpí nechutenstvom a symptomatická liečba nezaberá
 • - dieťa po kašli opakovanie vracia (hrozí dehydratácia)
 • - dieťa pri dýchaní píska alebo vydáva neobvyklé zvuky
 • - dieťa má horúčky viac ako 3 dni
 •  
 • Zvýšte pozornosť a lekársku pomoc vyhľadajte IHNEĎ v prípade, že dôjde k vykašliavaniu krvi, zaťahovaniu rebrových priestorov alebo premodrávaniu dieťaťa.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡