Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Crohnova chorba. Aké sú možnosti liečby?

Crohnova chorba. Aké sú možnosti liečby?

Prejavy tohto ochorenia môžu byť mierne, ale aj závažné. Príznaky sa môžu časom meniť a vyústiť až do život ohrozujúceho stavu. Reč je o Crohnovej chorobe. Čo je Crohnova choroba a aké sú možnosti liečby?

V článku sa dozviete:

 1. Čo je to Crohnova choroba a aké sú jej príznaky.
 2. Aké má Crohnova choroba príznaky?
 3. Diagnostika a liečba Crohnovej choroby.
 4. Čo ochorenie spôsobuje a zhoršuje?
 5. Ako sa stravovať pri Crohonovej chorobe?
 6. Aké sú prognózy a aký je život s týmto ochorením?
 7. Život s Crohnovou chorobou

Čo je Crohnova choroba

Crohnova choroba je typ zápalového ochorenia čriev, ktorý sa radí medzi nešpecifické zápaly čriev (podobne ako ulcerózna kolitída). Najčastejšie sa vyskytuje v tenkom a hrubom čreve, avšak môže postihnúť ktorúkoľvek časť gastrointestinálneho traktu – od úst, až po konečník. Objaví sa zvyčajne u mladých ľudí od 15 do 25 rokov, výnimkou však nie je Crohnova choroba u detí.

Aké má Crohnova choroba príznaky?

 • Hnačka
 • Kŕče v bruchu
 • Krv v stolici
 • Horúčka
 • Únava
 • Strata chuti do jedla
 • Úbytok váhy
 • Pocit nedostatočného vyprázdňovania
 • Potreba častého vyprázdňovania (1)

Zatiaľ nie je jasné, čo túto chorobu spôsobuje. Vaša imunita, gény a prostredie, v ktorom žijete, však môže vplývať na rozvoj Crohnovej choroby. Pacienti s Crohnovou chorobou majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku črevných infekcií, spôsobených baktériami, parazitmi a vírusmi. Taktiež má choroba negatívny vplyv na imunitný systém a spôsobuje kvasinkové infekcie pľúc a čriev. Toto všetko spôsobuje chorému výrazné komplikácie a môže negatívne ovplyvniť závažnosť symptómov.

Crohnova choroba - čisté črevo

Možno ste sa stretli s tvrdením, že Crohnova choroba je smrteľná. Keďže môže viesť až k rakovine hrubého čreva, dá sa tvrdiť, že v konečnom dôsledku môže byť smrteľná.

VEDELI STE ŽE:

„Až 20% ľudí s Crohnovou chorobou má člena rodiny, ktorý takisto trpí týmto ochorením? (2)“

Ďalšou výraznou komplikáciou sú tzv. striktúry. Ide o zúženiny, ktoré vzniknú po zahojení zápalu. Tieto zúženiny spôsobia, že črevo sa stáva nepriechodným. Striktúry narúšajú vstrebávanie živín, čím spôsobujú úbytok hmotnosti a anémiu. V závažnejších prípadoch sa v okolí vytvorí absces, čiže dutina vyplnená hnisom. Ak nie je chorý pod dohľadom lekára, môže dôjsť dokonca k život ohrozujúcej sepse.

Crohnova choroba – diagnostika a liečba

Diagnostika prebieha pomocou krvných testov a testov zo vzorky stolice. Lekár môže vykonať endoskopiu a kolonoskopiu na vyšetrenie hrubého čreva. Využíva sa tiež CT a MRI, ktoré môžu odhaliť zmeny tkanív a orgánov. Ak máte podozrenie, že trpíte touto chorobou, môžete si urobiť domáci test zo vzorky stolice. Takýto test si kúpite aj u nás.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo testov na diagnostiku chorôb.

Pozrieť ponuku

Liečba Crohnovej choroby zatiaľ nie je možná. Liečia sa len príznaky. Aké sú možnosti liečby?

 1. Lieky. V závislosti od príznakov a ich závažnosti môže lekár predpísať protizápalové lieky, kortikosteroidy, imunomodulátory a imunosupresíva (lieky, ktoré ovplyvňujú imunitný systém a bránia opakovanému prepuknutiu symptómov) a antibiotiká.
 2. Biologické lieky. Majú schopnosť blokovať špecifické proteíny, ktoré vyvolávajú zápal.
 3. Chirurgia. Ak sa stav nezlepší, môže byť potrebná operácia. Až 75% pacientov s Crohnovou chorobou napokon potrebuje operáciu (3). Pri laparoskopickej operácii sa odstráni časť čreva. Bohužiaľ, choroba sa zvykne objaviť na inom mieste.

Rizikové faktory – čo zhoršuje priebeh ochorenia?

Zatiaľ nie je jasné, čo ochorenie spôsobuje. Avšak existujú rizikové faktory, ktoré môžu prispieť k vzniku ochorenia a tiež výrazne zhoršiť príznaky. Ide o tieto faktory:

 • Dedičnosť. Ak máte Crohnovu chorobu v rodine, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že ňou budete trpieť.
 • Imunita. K vzniku choroby podľa lekárov môže prispieť aj vlastný imunitný systém, ktorý sa abnormálnou imunitnou reakciou snaží bojovať proti mikroorganizmom, napádajúcim zažívací trakt.
 • Vek. Aj keď sa ochorenie prejavuje u ľudí rôzneho veku, veľmi často s ním prichádzajú pacienti okolo tridsiatky.
 • Nepriaznivé vplyvy životného prostredia. Choroba sa častejšie vyskytuje u ľudí, ktorý žijú vo veľkomestách a znečistenom prostredí.
 • Fajčenie. Výrazne zhoršuje príznaky choroby.
 • Nesprávna strava. Aj keď chorobu nemôže spôsobiť, takisto sa podieľa vo výraznej miere na zhoršení príznakov.

Crohnova choroba - zdravé črevá

Diéta pri Crohnovej chorobe

Ak vás trápi Crohnova choroba, stravovanie podľa určitých pravidiel je základ. Úplne by ste mali vynechať pikantné a mastné jedlá, potraviny s vysokým obsahom vlákniny (vrátane ovocia a zeleniny), celozrnné výrobky, kofeín, alkohol, orechy, semiačka.

Naopak, dôležitý je dostatok bielkovín a živín a tiež pravidelný režim stravovania. Jesť by ste mali najmä diétne mäso, kyslomliečne výrobky, zemiaky, ryžu a zeleninu, a najlepšie upravené na pare. Keďže k častým príznakom Crohnovej choroby patria hnačky, pacient musí dbať o dostatočný pitný režim, aby sa predišlo dehydratácii.

Vhodné sú probiotikávitamíny a minerály. Vďaka nim totiž doplníte živiny, ktoré nemôžete prijímať z potravy. Ich užívanie, ale aj diétny plán, konzultujte so svojim ošetrujúcim lekárom.

Prognóza pri Crohnovej chorobe

Liečba Crohnovej choroby zatiaľ nie je možná. Aké sú teda prognózy pre pacientov? Samozrejme, u každého človeka je priebeh ochorenia iný a líši sa aj závažnosť príznakov. Vo všeobecnosti má však choroba kolísavý priebeh. To znamená, že sa striedajú vzplanutia príznakov (zápaly) a ústupy, kedy môže byť pacient takmer bez príznakov. Avšak s pribúdajúcimi rokmi sa komplikácie „nabaľujú“ a podľa štatistík má po 15-tich rokoch s Crohnovou chorobou takmer každý pacient za sebou aspoň jeden chirurgický zákrok.

Život s Crohnovou chorobou

Na záver je treba povedať, že život s Crohnovou chorobou je pre pacientov často veľmi náročný, aj pokiaľ ide o psychiku. V obdobia vzplanutia ochorenia sa totiž pacient musí vzdať mnohých vecí. V čase silných zápalov pacienti nie sú napríklad schopní pracovať, prestávajú sa venovať rôznym obľúbeným fyzickým aktivitám a prítomný je aj útlm sexuálneho apetítu. U žien môže počas vzplanutia dokonca nastať aj prerušenie menštruačného cyklu.

V období útlmu ochorenia však pacient môže žiť prakticky normálne. Pokiaľ ide o psychiku, odborníci tvrdia, že je dôležité snažiť sa svoju chorobu akceptovať a čo najviac sa s ňou zoznámiť. Pacient nesmie dovoliť, aby choroba úplne ovládala jeho život. V prípade potreby je vhodné sa pozhovárať s psychológom.

FAQ

1. Čo spôsobuje Crohnovu chorobu?

Lekári zatiaľ presne nevedia, čo chorobu spôsobuje. Riziková je však dedičnosť, nezdravá strava a fajčenie, nadmerná reakcia imunitného systému, či nepriaznivý vplyv životného prostredia.

2. Je Crohnova choroba smrteľná?

Ak pacient nie je pod dohľadom lekárov, môže nastať aj život ohrozujúci stav – sepsa.

3. Dá sa Crohnova choroba vyliečiť?

Nie. Crohnova choroba nie je liečiteľná. Liečia sa len príznaky. V neskorších fázach je často nutný chirurgický zákrok.

4. Aké má Crohnova choroba príznaky?

Najčastejšie príznaky sú hnačky, kŕče v bruchu, časté vyprázdňovanie, nedostatočné vyprázdnenie, úbytok váhy, strata chuti do jedla, únava, horúčka, krv v stolici.

5. Čomu sa vyhýbať – čo nejesť pri Crohnovej chorobe?

Pacienti by sa mali vzdať alkoholu a cigariet. Nevhodné sú vyprážané, ťažké a korenené pokrmy.

Kompletná ponuka testov na diagnostiku chorôb