Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Bylinky na kašeľ a priedušky. Ktoré vám pomôžu?

Bylinky na kašeľ a priedušky. Ktoré vám pomôžu?

Zápal priedušiek je ochorenie, ktoré sprevádza nadmerná tvorba hlienu. Ten sa nachádza v dýchacích cestách a spôsobuje ostrú bolesť v oblasti priedušiek. Aby sa vám uľavilo, musíte hlien dostať von – vykašľať. Pomôžu vám bylinky.

Zbavia vás hlienu

Byliny, ktoré si predstavíme, sú účinné nielen pri zápale priedušiek, ale aj pri ďalších respiračných ochoreniach. Podporujú skvapalnenie hlienu a jeho ľahšie vykašliavanie, zmiernia bolesti v krku, pomôžu budovať imunitu... Ktoré byliny alebo bylinné výťažky sa oplatí mať v domácej lekárničke?

1. Tymian

Číslo jedna je určite tymian. Má protiplesňové a antibakteriálne účinky a pri chorobách dýchacích ciest je mimoriadne nápomocný.

VEDELI STE ŽE:

„Tymián je označovaný aj ako penicilín chudobných?“

Pomáha uvoľniť a ľahšie vykašľať hlien, je účinný pri zápaloch ústnej dutiny a podporuje imunitu. Pri ochorení priedušiek pite tymianový čaj a túto kúru skombinujte aj s naparovaním.

Vynikajúci je Tymianový sirup, ktorý je perfektný na vykašliavanie. Pri bolestiach na hrudi použite Tymianovú masť, ktorou si budete hrudník masírovať.

2. Podbeľ liečivý

Tento liečivý zázrak možno rastie aj vo vašej záhrade a ani ste si ho nevšimli! Dobre sa poobzerajte po rastlinke so žltými kvietkami a chlpatými listami.

Podbeľ liečivý je vynikajúci na zahlienené priedušky, ale aj pľúca. Hojí zápaly ústnej dutiny a je aj prevenciou ochorení. Liečivé sú listy z podbeľa a vy si môžete zaobstarať buď čaj alebo výživový doplnok s obsahom podbeľu.

liecive-byliny-na-kasel

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio bylinných čajov.

 Prezrite si našu ponuku.

3. Pľúcnik lekársky

Svoje schopnosti má napísané v mene. Pľúcnik je vynikajúci na prečistenie dýchacích orgánov, uľahčenie vykašliavania a zmiernenie zápalu. Na tieto problémy vám pomôže čaj zo sušeného pľúcnika, ktorý si pripravíte zaliatím lyžičky suchej vňate. Dostupné sú tiež hotové horúce nápoje na kašeľ a priedušky s výťažkami z pľúcnika.

4. Skorocel

Listy tejto bylinky, často považovanej za burinu, sú mimoriadne liečivé. Chránia dýchacie cesty a sliznice, predchádzajú ochoreniam dýchacích ciest a uľahčujú vykašliavanie.

Skorocel môžete užívať nielen pri zápale priedušiek, ale aj pri chrípke a prechladnutí. Odporúčame čaj zo sušenej bylinky, ktorú budete päť minút lúhovať, prípadne čistý porciovaný čaj.

5. Šalvia lekárska

Podporuje správnu činnosť dýchacieho systému, pomáha pri vykašliavaní a potláča zápaly. Má antibakteriálne, protizápalové a antivírusové účinky. Ak vás bolí hrdlo, šalviu môžete použiť aj na kloktanie. Stačí mať doma šalviový čaj z vňate alebo sušenú bylinu.

Úžasné na týchto bylinkách je to, že si ich môžete vypestovať a mať ich v podstate neustále poruke. Ak sa na to necítite, odporúčame mať ich nakúpené do zásoby, a to v podobe čajov a sirupov.

Autor: Mgr. Ondrej Ferenčík

 

 

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡