Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Útočí na vás nachladnutie? Zbavte sa ho čo najrýchlejšie

Útočí na vás nachladnutie? Zbavte sa ho čo najrýchlejšie

Ako zatočiť s nachladnutím?

Nachladnutie potrápi občas každého z nás. Sprevádzajú ho nepríjemné príznaky podobné chrípke. Mnohí ľudia si mylne myslia, že hneď sú potrebné antibiotiká. Nie je to pravda, liečba prebieha inak.

Čo je to nachladnutie?

Nachladnutie je pomerne rýchlo sa šíriaca choroba horných dýchacích ciest spôsobená vírusmi. Veľmi často sa stáva, že ak ochorie jeden člen rodiny, ochorejú aj ďalší. Hovorí sa, že nachladnutie trvá bez liečby sedem dní a s liečbou týždeň. Deti môžu nachladnúť ročne niekoľkokrát, dospelý okolo 2 – 5 razy. Často sa objavuje po pôsobení chladu, ale spôsobujú ho vírusy.

Príznaky nachladnutia

Aké sú najčastejšie príznaky nachladnutia? Obvykle máva pozvoľný nástup a na rozdiel od chrípky sa vyvíja pomaly. Na začiatku ochorenia sa človek necíti dobre a uvedomuje si, že na neho niečo lezie.

Medzi najčastejšie symptómy patrí bolesť v krku, kašeľ, nádcha, mierna teplota, únava, bolesť hlavy a svalstva, strata chuti do jedla. Deti môže potrápiť aj horúčka.

Veľmi nepríjemné je upchatie nosa, nadmerná tvorba hlienu, nutkanie kýchať a zhoršenie čuchu. Škriabanie v hrdle, bolesť pri prehĺtaní sťažujú jedenie i pitie. Bolesť hlavy pri nachladnutí, končatín i celková únava prinútia k odpočinku a pokoju na lôžku.

Nachladnutie sa niekedy podceňuje, čo však môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. K najvážnejším, ale menej častým patrí  zápal srdcového svalu.

Objaviť sa ale môže aj zápal stredného ucha, zápal prinosových dutín, angína alebo zápal pľúc. Žiadne ochorenie nie je dobré podceňovať, pretože môže priniesť komplikácie, ktoré sa už tak ľahko nemusia dať liečiť.

Babské rady i overené tipy

V prípade nachladnutia nezaberajú antibiotiká. Existuje viacero domácich receptov, ktoré vám pomôžu uľaviť od nepríjemných príznakov a nie sú ani finančne náročné:

 • Pite veľa tekutín, ideálne čistú vodu a bylinkové čaje izbovej teploty. Horúci čaj rovnako ako aj studený môže boľavé hrdlo ešte viac podráždiť, preto je dobré, aby mal izbovú teplotu. Pridávajte si do nich aj citrón pre obsah vitamínu C. Práve ten je dôležitý, preto si zvýšte jeho prísun
 • Boľavé hrdlo zachráni kloktanie slanou vodou. Ak je vám to nepríjemné, skúste to s vlažným repíkom, šalviou, harmančekom, citrónovou vodou alebo vodou so sódou bikarbónou
 • Na hrdlo si môžete robiť aj obklady. Zohriatu bravčovú masť natrite na plastové vrecko alebo gázu a omotajte si to jemne okolo krku. Potom prikryte bavlnenou plienkou alebo utierkou
 • Mlieko s medom a maslom pite na večer vlažné
 • Doprajte si čaj so zázvoru alebo čerstvý cesnak
 • Teplé obklady na dutiny uvoľnia hlieny
 • Na kašeľ pomôže domáci cibuľový sirup alebo čaje z byliniek ako tymián, majoránka, skorocel, bazalka, prvosienkové kvety, medovka, lipa,

Pomoc môžete nájsť aj v lekárni, ak sa vám domáca liečba nepozdáva alebo zaberá pomalšie, ako by ste chceli.

Aké lieky si môžete vybrať? Ako sme už povedali, antibiotiká účinkujú len pri bakteriálnych, nie vírusových infekciách. Preto pri nachladnutí nie sú účinné. Vhodné sú lieky potláčajúce bolesť, horúčku, bolesť v hrdle i nosné kvapky, ktoré zlepšia dýchanie.

Nachladnutie neprejde do chrípky, pretože sú to dve odlišné ochorenia. Určite je potrebné liečiť ho, aby ste sa vyhli komplikáciám. V prípade tohto ochorenia je lepšie ostať doma v posteli a obmedziť kontakt s ostatnými ľuďmi.

Keď sa objaví nachladnutie v rodine

Nachladnutie môže postretnúť každého. Veľmi často ochorejú najmä menšie deti, ktoré sa v kolektíve nakazia podstatne jednoduchšie. Pri deťoch sa v liečbe postupuje podobne ako pri dospelých a v lekárni si vypýtate lieky na nachladnutie pre deti. Obyčajne sú trochu sladšie a chutnejšie, aby ich detičky nemali problém užiť.

Nachladnutie novorodencov môže ich mamičky veľmi vystrašiť. Na plný noštek je vhodná odsávačka hlienov i nosné kvapky. Znižovať mu treba aj prípadnú horúčku. Miestnosť treba pravidelne vetrať a malo by piť dostatok tekutín, teda teplý čaj. Bábätku môžete dopriať aj kúpeľ s morskou soľou a potom ho zabaľte do deky, aby sa potilo. Detské deky za lacno nakúpite na Biano.sk z rôznych materiálov a farieb. Aspoň budete na nepríjemného spoločníka menom nádcha lepšie pripravný.

Ochorieť môžu aj tehotné ženy, ktoré musia myslieť na zdravie seba i svojho dieťaťa. Ak sa rozhodnú vyskúšať niektoré lieky, mali by sa poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Či už objaví nachladnutie bábätka alebo dospelých, treba myslieť predovšetkým na pokoj a pohodlie. Choroba nie je príjemná a môže byť dosť vyčerpávajúca pre každého bez ohľadu na vek alebo na pohlavie.

Lieky na nachladnutie

Na nachladnutie si môžete vybrať viacero druhov liekov. Na potlačenie bolesti hlavy, celého tela  a horúčky existujú tabletky, šumivé tabletky alebo prášky. Pôsobia na symptómy, nie na vírus a prinášajú vytúženú úľavu od nepríjemných stavov.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio voľno predajných liečiv. 

Prezrite si našu ponuku.

Na škriabanie v hrdle, bolesť a pálenie sú skvelé cmúľacie pastilky, ktoré zmiernia bolesť a umožnia bezbolestné prehĺtanie. Sirupy alebo kvapky zmiernia suchý kašeľ a uľahčia vykašliavanie. Či už je kašeľ vlhký alebo suchý, nájdete to najlepšie.

Spreje do nosa upokojujú sliznice a uvoľňujú upchatý nos. Masti na natieranie hrudníka alebo uľahčenie dýchania sú vhodné pre každého a ich vôňa je navyše svieža a príjemná.

Pri každom lieku sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, preto sa vždy poraďte so svojím lekárnikom a dôkladne si prečítajte príbalový leták.

Ako si vybrať ten najlepší liek na nachladnutie

Nedá sa presne povedať, že existujú tablety na nachladnutie, ale mnohé dokážu účinne tlmiť príznaky. Nevyberajte si ich podľa reklamy alebo odporúčania susedky či kamarátky. Ony vám predsa nepovedia, ktorý z nich je najlepší alebo najúčinnejší. Závisí na tom, čo preferujete.

Na bolesť a horúčku sú buď tablety alebo prášok, ktorý rozpustíte v teplej vode. Sprej do nosa, kvapky na kašeľ alebo tabletky na bolesť hrdla či čaj na prechladnutie vám pomôže vybrať lekár alebo lekárnik. Presne vie, čo môžete skombinovať, aby to bolo účinné a nie nebezpečné.

Jednoducho môžeme povedať, že existujú kombinované prípravky, napríklad Coldrex, ktoré zmierňujú viacero príznakov naraz alebo si vyberiete iné voľnopredajné lieky.

Silné nachladnutie

               Nachladnutie sa dá vo väčšine prípadov zvládnuť doma svojpomocne. Ak vás však potrápi silné nachladnutie, rozhodne neodkladajte návštevu lekára. Navštívte ho v nasledujúcich prípadoch:

 • Zhoršenie príznakov ochorenia
 • Horúčka je nad 38,5 stupňa
 • Dýchanie je sťažené
 • Máte bolesti na hrudníku
 • Bolí vás ucho

Toto ochorenie  trvá zhruba týždeň až desať dní. Má pozvoľný nástup, nevypukne hneď po nakazení.

Ak sa pýtate, ako sa zbaviť nádchy za jeden deň,  máme pre vás tip. Môže sa vám to podariť jedine v prípade, ak ju podchytíte včas. Pomôcť môže poriadne vysoká dávka vitamínu C, dostatočne teplé oblečenie, pravidelné vetranie miestnosti, kvalitný pitný režim, inhalácia éterických olejov, horúci kúpeľ a vypotenie sa, lyžička cesnaku s medom a kvalitný spánok.

               Ak sa chcete rýchlo zbaviť nachladenia, pomôcť vám môže naparovanie, veľa vitamínov, kvalitné bylinkové čaje, horúci kúpeľ s morskou soľou a oddych. Dlhodobé nachladenie môže byť predzvesťou niečoho vážnejšieho, a preto by ste nemali odkladať návštevu lekára.

Dokúpte si všetko potrebné

               Chrípka, nachladnutie i ďalšie choroby útočia najmä na jeseň a v zime. Oslabená imunita im  odoláva o niečo ťažšie, ale so správnou výbavou to všetko hravo zvládnete. Nezabudnite si nakúpiť vitamíny, ktoré telo v tomto náročnom období naozaj vyžaduje.

Ovocie, zelenina a vitamínové doplnky dodajú organizmu všetko, čo potrebuje, aby bolo zdravé  a silné. Skvelým pomocníkom je aj termofor, ktorý udržiava príjemné teplo a využijete ho aj pri bolestiach chrbta, svalov či kĺbov.

Ochranné rúška na tvár zabezpečia, že okolo seba nebudete roznášať chorobu. Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na voľnopredajné lieky, ktoré je vhodné kúpiť si hneď, ako sa choroba objaví.

Aké bývajú príčiny nachladenia

Zdravý človek na chorobu rýchlo zabúda a znovu si spokojne užíva život. Ak sa chcete nachladnutiu v budúcnosti vyhnúť, spoznajte príčiny tohto ochorenia.

Často sa môžete stretnúť s názorom, že za ním stojí chlad, ale nie je to celkom pravda. Chlad ako taký ale dokáže narušiť obranyschopnosť sliznice dýchacích ciest a do tela sa ľahšie dostanú vírusové alebo bakteriálne ochorenia.

Zdrojom nákazy je chorý človek a prenáša sa vzduchom drobnými kvapôčkami pri kašli a kýchaní. Inkubačná doba sa pohybuje od jedného do troch dní.

Prevencia pred prechladnutím

Nikto vám stopercentne nepovie, že tento rok sa prechladnutiu vyhnete. Pri dodržiavaní niekoľkých zásad zdravého životného štýlu je ale veľká šanca neochorieť a posilniť si imunitu:

 • Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, šport, otužovanie, dostatok spánku a oddychu sú skvelé na celkové zlepšenie zdravotného stavu. Občas si doprajte aj saunu.
 • Pravidelný prísun vitamínov je dôležitý počas celého roka, ale v zime obzvlášť. Kupujte si ovocie bohaté na vitamíny, k obedu si dajte čerstvú zeleninu a pokojne si vyberte aj výživové doplnky
 • Pitný režim by mal pozostávať z čistej vody, bylinkových čajov a iných nesladených nápojov
 • V čase, kedy okolo vás zúria choroby, sa skúste vyhýbať priestorom a miestam, kde sú chorí ľudia. Pokojne noste rúšku, častejšie si umývajte ruky.

Nachladnutie je nepríjemné ochorenie, ktoré vás dokáže z bežného života vyradiť na pár dní. Prevencia je riešením, ktoré vám nezaberie veľa času a budete sa cítiť omnoho lepšie.

Veríme, že sme vám poskytli všetky dôležité informácie o tom, ako s týmto ochorením bojovať aj ako sa mu vyhnúť.

Najčastejšie otázky:

1. Čo je to prechladnutie?

Je to vírusové ochorenie horných dýchacích ciest. Sprevádza ho nádcha, kašeľ, bolesti hrdla a hlavy, mierne zvýšená teplota a únava.

2. Je prechladnutie nákazlivé?

Určite áno. Je to infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša napríklad kvapôčkami pri kýchaní alebo rozprávaní.

3. Sú pri nachladnutí potrebné antibiotiká?

Nie. Nachladnutie sa lieči tak, že sa liečia jeho príznaky. Užívajú sa lieky na bolesť hrdla, na zníženie teploty, či na kašeľ.

4. Môže byť prechladnutie nebezpečné?

Určite ho netreba podceňovať a „prechodiť“. Neliečené môže spôsobiť zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, angínu a v ojedinelých prípadoch zápal srdcového svalu.

5. Ako dlho trvá prechladnutie?

Príznaky ochorenia zvyčajne ustupujú po približne siedmych dňoch. V prípade, že trvá dlhšie a príznaky neustupujú, je vhodné poradiť sa s lekárom.

CTA button najlekaren.eu

Z našej poradne:

📅 Dátum: 22. 03. 2020

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na dobré detské kvapky na upchatý nos, okrem teda nasivinu to nam nepomáha... Ďakujem za rady ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, nepíšete vek dieťaťa, ale okrem kvapiek Nasivin sú ešte detské OlynthVibrocilOtrivin.

Chcem len pripomenúť, že všetky kvapky a spreje do nosa je treba používať max 7 až 10 dní, potom vysadiť. Prednostne ich treba použiť hlavne v noci, aby sa pacient vyspal. Počas dňa je vhodné naparovanie, výplach morskou vodou alebo fyziolog. roztokom. Je veľmi dôležité, aby sa cez deň prínosové dutiny čistili, hlien vytekal von a nehromadil sa v nich.

Pokiaľ sa stav nezlepší, je treba navštíviť lekára, ktorý predpíše antibiotické kvapky do nosa.

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

📅 Dátum: 05. 05. 2019

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, prosím vás, čo mám robiť, keď sa mi nedá vysiakať, čo je nato dobré? Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, upchatie nosa spôsobuje zápal ciev, ktoré sa nachádzajú v sliznici nosa. Faktorov je veľmi veľa, častokrát je aj pre lekárov náročné určiť príčinu. Vo všeobecnosti sa doporučuje preplachovať morskými vodami, Vincentka, krhla na preplachovanie nosa. Tiež  pomáha SolmucolACC granulát alebo tbl na stekutenie hlienu a jeho následné ľahšie vyčistenie.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡