Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Všetko čo ste chceli vedieť o opaľovaní

Všetko čo ste chceli vedieť o opaľovaní

Všetko, čo potrebujete vedieť o zdravom opaľovaní, ale aj o opaľovacích prípravkoch, sa dozviete v tomto článku.

Čo znamenajú údaje na opaľovacích krémoch?

Ako si vybrať vhodný opaľovací krém, ak neviete, čo znamenajú údaje na jeho obale? Poznať by ste mali najmä tieto:

UVA žiarenie. Preniká do hlbších vrstiev pokožky, spôsobuje jej predčasné starnutie, vysušenie a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Opaľovacie krémy, ktoré chránia pokožku pred UVA žiarením, majú na obale spravidla písmená UVA v krúžku.

UVB žiarenie. Pôsobí na vrchnú vrstvu kože a spôsobuje jej pálenie a začervenanie. O ochrane pred UVB žiarením nás informuje ochranný faktor – SPF.

SPF alebo tiež OF (ochranný faktor). Je údaj o tom, ako dlho dokáže krém chrániť človeka pred UVB žiarením. Je to však veľmi individuálne a závisí najmä od typu pokožky u človeka. Napríklad ľudia so svetlou pleťou, ktorí sa spália už za 10 minút, by mali používať krém s vyšším ochranným faktorom. Ak použijú SPF 50, môžu si pobyt na slnku predĺžiť až na 500 minút (10x50).

Opaľovacie krémy podľa intenzity ochrany:

  • SPF 10 – slabá ochrana
  • SPF 15 – mierna ochrana
  • SPF 20-25 – stredná ochrana
  • SPF 30 – silná ochrana
  • SPF 50+ - veľmi silná ochrana

Pripravte pleť na opaľovanie

Pri dopade slnečných lúčov na pleť sa aktivuje tvorba melanínu. Melanín je pigment, ktorý spôsobuje zafarbenie pokožky. Ak sa radi opaľujete, mali by ste pleť pripravovať na „letnú sezónu“.

Dôležitý je prísun betakaroténu, čo je oranžový pigment a nachádza sa napríklad v mrkve, tekvici alebo sladkých zemiakoch.

Aký vplyv má betakarotén na opaľovanie? Prispieva k rýchlejšiemu a prirodzenejšiemu opáleniu, znižuje negatívne účinky UVB žiarenia, zvyšuje účinok opaľovacieho prostriedku a pripravuje pleť na opaľovanie. Betakarotén na opaľovanie nájdete aj vo výživových doplnkoch.

Opaľujete sa správne?

Ako sa opáliť do hneda? A ako sa správne opaľovať? Tu sú základné zásady pri opaľovaní:

  • Používajte opaľovací krém. Bez krému sa neopálite viac a krajšie. Naopak, spálite sa už za pár minút.
  • Nepodceňujte slnko v žiadnom ročnom období. Opáliť sa dá aj na zimnom slnku. Opaľovací krém teda používajte vždy, keď budete tráviť čas na priamom slnku.
  • Natierajte si všetky odhalené časti tela. Teda aj nos, uši, či priehlavky na nohách!
  • Ak sa kúpete, krém nanášajte opakovane.
  • Nezabudnite na opaľovanie pod mrakom. Aj keď je slnko v lete schované, je nutné použiť krém.

Dôležité je opaľovať sa tak, aby ste svoj pobyt na slnku neskôr neoľutovali. Takže ako sa opáliť a nespáliť sa? Používajte opaľovací krém, natierajte sa aspoň 20 minút predtým, ako pôjdete na priame slnko a natierajte sa opakovane.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio opaľovacích krémov. 

Prezrite si našu ponuku.

Opaľovanie citlivej pleti

Ak máte citlivú pleť, použite opaľovací krém presne pre váš typ pokožky. Nezabudnite tiež na špeciálny opaľovací krém na tvár.

Citlivú pleť majú aj deti. Pre ne existuje samostatný rad kozmetiky na opaľovanie s ochranným faktorom 50+. Citlivú pleť netreba vystavovať nadmernému slnečnému žiareniu dlhodobo. Vhodné je posilniť ju aj vitamínovými doplnkami.

Opaľovanie v tehotenstve

Budúce mamičky zaujíma, či je opaľovanie v tehotenstve bezpečné. Slnečné žiarenie vplýva na organizmus veľmi pozitívne. Preto sa tehotné ženy slnku nemusia úplne vyhýbať. No typická letná dovolenka pri mori pre ne určite nie je vhodná.

Platí, že budúce mamičky by sa nemali vystavovať slnku v čase medzi 11-15 hodinou. Nie je tiež vhodné dlhodobo ležať na priamom slnku. Použitie opaľovacieho krému je samozrejmosťou.

Aké sú riziká opaľovania?

Nadmerné opaľovanie prináša riziká. A to v podobe alergie na slnko, prehriatia organizmu, pigmentových škvŕn, nepríjemného spálenia alebo dokonca rizika vzniku rakoviny kože. To však platí najmä v prípade, ak sa pri opaľovaní nechránime.

Existuje vôbec zdravé opaľovanie? Určite áno. Bezpečné opaľovanie znamená použitie vhodného opaľovacieho krému. Dôležité je tiež dodržiavať pitný režim a slnku sa nevystavovať dlhodobo. Pleť si to totiž zapamätá!

Alergia na slnko

Prejavuje sa vriedkami, pupencami a pľuzgiermi, ktoré sa objavujú na miestach vystavených slnku. Problém môže spôsobovať aj kombinácia slnečného žiarenia a kozmetiky alebo niektorých potravín, napríklad citrusov.

Ak sa u vás alergia prejaví, dôležité je vyhýbať sa slnku a používať krém, ktorý prejavy alergie zmierni. V niektorých prípadoch sa alergia na slnko objaví pri prvom opaľovaní, no postupom času sa vytráca. V takom prípade sa môžete opaľovať, no musíte svoju pleť dostatočne chrániť a po pobyte na slnku sa vždy osprchovať.

Chráňte citlivú pleť detí

Ako je to s opaľovaním detí? Pre bábätká platí, že do jedného roka by sa priamemu letnému slnku mali vyhýbať. Po tomto veku môžu deti tráviť čas na slnku. Nutnosťou je však detský opaľovací krém.

Opaľovací krém pre deti by mal mať najvyšší stupeň SPF, teda 50+. Takýto prípravok by mal byť hypoalergénny a tak vhodný pre mimoriadne citlivú detskú pleť. Rodičia by nemali zabúdať aj na ochranu hlavy a dostatočný pitný režim u dieťaťa.

Opaľovací krém verzus opaľovací olej

Váhate, či zvoliť opaľovací olej alebo radšej krém na opaľovanie? Pokiaľ ide o stupeň ochrany, rozhoduje vždy ochranný faktor. Rozdiel je však v ich konzistencii a vstrebávaní do pokožky.

Opaľovacie krémy môžu na pokožke zanechávať biely mastný film. Naopak, oleje sa jednoduchšie roztierajú a rýchlejšie vstrebávajú. Nedá sa povedať, že opaľovací krém je účinnejší ako olej alebo naopak. Záleží len na tom, akej konzistencii dávate prednosť.

Je nutný vodeodolný opaľovací krém?

Ak sa plánujete popri opaľovaní aj kúpať, určite áno. Vodeodolný opaľovací krém by mal mať po 20 minútach vo vode aspoň polovicu pôvodného ochranného faktora. To znamená, že nestráca hneď účinnosť a chráni vás aj počas kúpania. Napriek tomu je vhodné po pobyte vo vode naniesť novú vrstvu krému.

Koľko opaľovacieho krému naniesť?

Aby bol opaľovací krém účinný, je nutné naniesť na pokožku dostatočnú vrstvu. Akú? Podľa odborníkov cca 2 mg na cm2 pokožky. To je opaľovací olej alebo krém v množstve asi 6 lyžičiek na telo dospelého človeka a 1 lyžička na tvár.

A čo krém na opaľovanie pre deti? Použite množstvo, ktoré sa dieťaťu zmestí do dlane.

Dá sa opaľovanie predĺžiť?

Myslíte si, že viac krému znamená predĺženie opaľovania. Bohužiaľ nie. Takže ako predĺžiť opaľovanie? Ak viete, že na slnku chcete stráviť dlhú dobu, zvoľte vyšší ochranný faktor, aký potrebujete podľa vášho fototypu, a to hneď od začiatku opaľovania.

Krémy na opaľovanie verzus iná kozmetika

Bojíte sa, že aplikácia kozmetiky na pokožku potom, čo ste sa natreli opaľovacím krémom, zníži jeho účinnosť? Nemusíte. Stačí, ak po nanesení opaľovacieho krému počkáte aspoň 30 minút a kozmetiku pokojne môžete použiť.

Keď sa spálite

Ak to s pobytom na slnku preženiete, výsledkom je červená, spálená pokožka. V horších prípadoch sa objavia pľuzgiere, či dokonca úpal, zvýšená teplota a bolesti hlavy. V takom prípade sa slnku vyhýbajte.

Pite dostatok tekutín a pleť ošetrujte chladivými prípravkami po opaľovaní. Čo na spálenú kožu pôsobí najlepšie? Vhodné sú prípravky s obsahom pantenolu a aloe vera. Spálenie od slnka môže spôsobiť až popáleniny. Ak sa teda dlhodobo cítite zle, navštívte lekára.

Ako vplýva opaľovanie na vlasy?

Silné slnečné žiarenie má vplyv aj na kvalitu vlasov. Môžu byť nadmerne vysušené, oslabené a poškodené. Preto je vhodné chrániť ich.

Použiť môžete špeciálne prípravky, ktoré sú určené na ochranu vlasov pred UV žiarením. Vystačíte si však aj s klasickým opaľovacím krémom. Malé množstvo zrieďte vodou a dajte do nádobky s rozprašovačom. Aplikujte na vlasy.

Slnko je pre organizmus človeka liekom. Treba sa však slniť s mierou a s vhodnou ochranou pokožky, aj vlasov. Použite produkty z našej ponuky a užívajte si krásne opálenú pleť.

Najčastejšie otázky:

1. Môžem sa opaľovať v tehotenstve?

Medzi 11tou a 15tou hodinou sa budúcim mamičkám pobyt na priamom slnku neodporúča. Vhodné nie je ani dlhodobé slnenie, ktoré by mohlo spôsobiť prehriatie organizmu.

2. Ako chrániť pokožku detí?

Deti majú veľmi citlivú pleť a jej obranyschopnosť zatiaľ nie je plne vyvinutá. Je preto nutné, aby ste deti natierali s opaľovacími prípravkami, ktoré majú SPF 50 a vyššie. Deti do jedného roka by sa nemali vystavovať priamemu slnku vôbec.

3. Ako zistím, že mám alergiu na slnko?

Ak sa vám po pobyte na slnku objaví na pokožke svrbiaci výsev alebo drobné pľuzgiere, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o alergiu na slnko.

4. Je lepší opaľovací krém alebo olej?

Záleží len na vás, aká konzistencia vám vyhovuje. O kvalite, resp. ochrane, rozhoduje len ochranný faktor.

5. Čo so spálenou pokožkou?

V prvom rade sa snažte spáleniu predchádzať. Ak už ste sa spálili, použite chladivé prípravky s obsahom pantenolu alebo aloe vera. Pri nevoľnostiach kontaktujte lekára.

Z našej poradne:

📅 Dátum: 12. 07. 2017

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, chcem sa spýtať, ťažko sa mi opáli tvár, ostatné časti tela sa mi vždy krásne do hneda opália, a tvár mám vždy bielu. Používam make up s OF 20, ale keď sa idem opaľovať mám pleť odlíčenú, no aj tak sa mi neopáli. Absolvovala som pred dvomi rokmi niekoľko chemickych peelingov, čo mám robiť aby som podporila opálenie? Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá PharmDr. Eva Kozáková:Dobrý deň, vo vašom prípade odporúčame vyskúšať opaľovací olej Bioderma Photoderm Bronz. Má síce vyšší faktor SPF 50, ale svojim špeciálnym zložením v trojkombinácii účinných látok podporuje melanogenézu. Ďalší účinný spôsob ako si opáliť pleť je aj použitie Ľubovníkového oleja, kde je ale samozrejme oveľa nižší faktor SPF 6.

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

📅 Dátum: 22. 03. 2018

👩‍🦰 Otázka: Zdravim, hľadám krém ochranný s spf 50, ktorý zabraňuje opáleniu, a nehľadám vôbec opaľovací krém, nech by bol s akoukoľvek ochranou, chcem krém spf aby som sa NEOPÁLILA, ďakujem

👩‍⚕ Odpovedá PharmDr. Eva Kozáková: Dobrý deň, takzvaný ochranný faktor (SPF) je najrozšírenejším spôsobom vyjadrenia stupňa ochrany pred UVB žiarením. Ochranný faktor udáva o aký násobok času si možno po nanesení prípravku predĺžiť pobyt na slnku, bez začervenania kože. Tento čas je u každého človeka individuálny a do veľkej miery závisí od fototypu. Ak napríklad u človeka svetlej pleti dochádza k začervenaniu po 10 minútach na slnku, tak opaľovací krém s faktorom 30 by mal oddialiť začervenanie o 300 minút (30x10 minút). Na slovenskom trhu sú produkty s vysokým ochranným faktorom (SPF 50) označované ako krémy na opaľovanie, pretože pri použití takýchto krémov sa predpokladá expozícia na slnku.

Odporúčame pre Vás tieto krémy:

1. VICHY IDEAL SOLEIL Ochranný krém na tvár SPF50+ 50ml

Krém na tvár s veľmi vysokým stupňom ochrany a 24H hydratáciou

2. Vichy Ideal Soleil Ochranný krém na tvár SPF 50+ 50ml

Na boj proti škodlivému vplyvu UV žiarenia a pre zachovanie vzácneho genetického kapitálu Vašej pokožky pridali Laboratóriá Vichy do tohto krému na tvár fotostabilný širokospektrálny UVA-UVB filtračný systém na báze Mexorylu®. Bez parabénov, hypoalergénna formula testovaná pod dermatologickou kontrolou na citlivej pokožke. Obohatená o Termálnu vodu z Vichy s upokojujúcim, posilňujúcim a regeneračným účinkom. Vaša pokožka je chránená pred slnečnými spáleninami a fotostarnutím. Jemne parfumovaná, krémová textúra obohatená kyselinou hyalurónovou umožňuje ľahkú aplikáciu bez bieliaceho efektu a pocitu mastného filmu na pokožke. Pre mužov a ženy so svetlou, normálnou až suchou pleťou, ktorí hľadajú prípravok ochrany pred slnkom na tvár.

3. Dermalogica Daily Skin Health ochranný krém na tvár SPF 50 50 ml

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡