Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Trápia vás vrásky? Zabojujte s nimi!

Trápia vás vrásky? Zabojujte s nimi!

Vrásky sú prirodzenou súčasťou života. A skôr či neskôr sa objavia u každého. Kým niektoré dámy sa nimi absolútne netrápia, pre iné predstavujú vrásky veľký problém. Prekážajú im nielen takzvané starecké vrásky, ale aj mimické, ktoré sa objavujú najmä okolo úst, očí a na čele. Dá sa s nimi bojovať?

Ako vznikajú vrásky?

Zaujíma vás, ako vrásky vznikajú? Prejavujú sa v najvrchnejšej vrstve kože, takzvanej epidermis. No vznikajú hlbšie, v spodných vrstvách kože.

Vplyvom rôznych faktorov (samozrejme aj vplyvom veku), dochádza k úbytku elastínových vlákien a kolagénu, ktoré sa v mladosti prirodzene tvoria. Preto je pleť čoraz menej pružná, stenčuje sa a chýba jej potrebná hydratácia.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio výrobkov proti vráskam a starnutiu pleti. 

Prezrite si našu ponuku.

Zároveň dochádza k úbytku kožných buniek, ktoré sa už netvoria v dostatočnom množstve. Tento proces sa prejavuje na povrchu kože v podobe vrások.

Vrásky však vznikajú aj mechanicky, a to opakovaním tých istých pohybov svalov, napríklad pri mračení, smiechu, či rozprávaní. Tak vznikajú mimické vrásky.

Dôvody vzniku vrások

Ak si myslíte, že dôvodom vzniku vrások je výlučne starnutie, mýlite sa. Ako sme už spomenuli, existujú aj mimické vrásky, ktoré vznikajú opakovanými pohybmi svalstva na tvári.

No za vznikom vrások stojí aj nezdravý životný štýl, či nedostatočná starostlivosť o pokožku. Tu sú hlavné dôvody, prečo vrásky vznikajú:

 • Opaľovanie. Či už milujete soláriá alebo prirodzené opaľovanie, mali by ste vedieť, že nadmerné slnenie sa na vašej pleti určite prejaví. A to najmä vtedy, ak pleť nechránite vhodným opaľovacím krémom. Prehnané opaľovanie totiž prispieva k úbytku kolagénu a elastínu. Viac o opaľovaní sa dozviete tu.
 • Fajčenie. Ak fajčíte, vráskam sa nevyhnete. Fajčiari majú často mimické vrásky okolo úst. Navyše, nikotín vplýva na zúženie ciev v pokožke, čo vedie k tvorbe vrások.
 • Stres. V strese sa vylučuje stresový hormón kortizol. Ten negatívne vyplýva na schopnosť pokožky udržiavať vlhkosť.
 • Nesprávna strava. Ak má byť pleť zdravá, potrebuje množstvo vitamínov a minerálov. Naopak, neprospieva jej cukor. Nadbytok glukózy v pokožke totiž spôsobuje poškodenie kolagénu.
 • Znečistené životné prostredie. O tom, že znečistené prostredie vplýva na kvalitu pleti, hovoria aj mnohé štúdie. Podľa nich sú ohrozené ženy, ktoré žijú vo veľkomestách. Majú, v porovnaní so ženami, žijúcimi na vidieku, nielen viac vrások, ale aj stareckých škvŕn. Preto by si mali pokožku každý večer dôkladne čistiť.
 • Ponocovanie. Najmä ak sa skombinuje s nočným hľadením do monitoru počítača alebo telefónu.

Samozrejme, nezabúdajme aj na vyšší vek, kedy vrásky vznikajú prirodzene. Pokiaľ ide o spomínané mimické vrásky, tie môžu vznikať napríklad ak nenosíte slnečné okuliare a často „žmúrite“.

Druhy vrások. Kde sa objavujú najčastejšie?

Vrásky sa môžu vytvoriť v podstate kdekoľvek na tele. Sú však miesta, kde sa vyskytujú najčastejšie.

 1. Vrásky na tvári. Aj tu sú oblasti, kde sa objavujú najviac. Sú to vrásky na čele, ktoré vznikajú napríklad vtedy, ak sa často mračíte. Ďalej sú to vrásky okolo úst, ktoré mávajú fajčiari. Bežné sú aj vrásky pri koreni nosa, nazývané aj vrásky hnevu. A napokon vrásky okolo očí, takzvané vejárovité, ktoré sa zvyčajne tvoria ako prvé.
 2. Vrásky na krku a v oblasti dekoltu. Tieto vrásky potrápia dámy vo vyššom veku.
 3. Vrásky na rukách. Takisto ide prevažne o starecké vrásky.

 

Ako sa zbaviť vrások?

Už viete ako a kde vrásky najčastejšie vznikajú. Existujú možnosti, ako sa ich zbaviť, prípadne zamedziť ich vzniku? Samozrejme, že áno. No mali by ste vedieť, že nie je možné zbaviť sa vrások úplne. Aké sú spôsoby boja s vráskami?

Invazívne metódy odstránenia vrások

Sú to metódy, ktoré nemôžete absolvovať svojpomocne. Je nutný profesionálny zásah lekára, respektíve v štúdiu lekárskej kozmetiky. Patrí sem napríklad veľmi obľúbený botox – vpichovanie botulotoxínu do mimických svalov, ďalej omladenie krvnou plazmou, chemický píling, či mikrodermabrázia, pri ktorej sa obrusuje vrchná vrstva pokožky.

Neinvazívne metódy odstránenia vrások

Ak chcete zabojovať s vráskami doma, môžete. V súčasnosti už existujú mimoriadne účinné krémy, séra, či iné kozmetické prípravky, ktoré vám pomôžu najmä pri mierne hlbokých vráskach.

Už predtým, než sa vrásky objavia, respektíve pri prvých príznakoch ich tvorby, začnite používať krém proti vráskam alebo sérum proti vráskam. Vyberte si krém s obsahom retinolu alebo krém s kyselinou hyalurónovou. Tieto zložky spravidla obsahujú krémy pre ženy po tridsiatke. Prečo práve retinol a kyselina hyalurónová? Dozviete sa nižšie.

 

Kyselina hyalurónová a vrásky

Kyselina hyalurónová je v boji proti vráskam jednotkou. Používa sa dokonca aj pri injekčnom vyplnení vrások. Preto aj kvalitný krém proti vráskam by mal obsahovať kyselinu hyalurónovú. Prípravky proti vráskam s kyselinou hyalurónovou nájdete na tejto stránke.

Pleť stráca s pribúdajúcim vekom pružnosť a hydratáciu. Kyselina hyalurónová, ktorá sa v tele prirodzene tvorí a je základom zdravej pleti, sa približne po štyridsiatke vytráca a produkuje v čoraz menšom množstve. Preto je vhodné ju dopĺňať.

Aké sú účinky kyseliny hyalurónovej v boji proti vráskam?

 • Viaže na seba vodu. Tak pomáha udržiavať hydratáciu v pleti.
 • Vyživuje, vypĺňa a vyhladzuje pleť.
 • Redukuje jemné vrásky. S hlbokými vráskami si neporadí. No jemné účinne vyhladzuje.
 • Pleť starne pomalšie. Ak má pokožka dostatok kyseliny hyalurónovej, jej starnutie sa prirodzene spomaľuje.

Preto je dôležité, aby pleť v čase, kedy sa kyselina hyalurónová z tela vytráca, ju dostávala aj naďalej, a to napríklad v podobe kvalitných krémov s obsahom kyseliny hyalurónovej.

Retinol a vrásky

Ďalším mimoriadne účinným bojovníkom proti vráskam je retinol, teda vitamín A. Ideálna je jeho kombinácia práve s kyselinou hyalurónovou.

Retinol spevňuje pleť, dodáva jej mladistvý vzhľad, rozžiari ju a vyhladí. Zabojuje dokonca aj proti stareckým škvrnám. Stimuluje prirodzenú tvorbu kolagénu v pleti.

Práve kolagénu vďačíme za to, že pleť je vyhladená a pôsobí mladistvo. Retinol navyše chráni pleť pred voľnými radikálmi, ktoré takisto spôsobujú jej predčasné starnutie. Viac sa o retinole dozviete v tomto článku.

Prevencia proti vráskam

Samozrejme, ak ste tuhý fajčiar, prípadne s vráskami začínate bojovať vtedy, keď sú už veľmi hlboké, od krému alebo séra s kyselinou hyalurónovou a retinolom nemôžete očakávať zázraky.

Veľmi dôležité je preto začať proti vráskam bojovať už pri prvých náznakoch ich tvorby, respektíve po tridsiatke. A už v tomto období začať používať kvalitný krém, ktorý obsahuje kyselinu hyalurónovú a retinol.

Samozrejmosťou by mal byť zdravý životný štýl a pestrá strava, bohatá na vitamíny a minerály. Nezabudnite tiež chrániť svoju pleť pred nadmerným slnečným žiarením, ktoré spôsobuje jej predčasné starnutie. A napokon, tabu by mali byť zlozvyky a fajčenie, ktoré pleti iste neprospieva.

Náš tip:

Účinné krémy a séra proti vráskam nájdete v našej ponuke.

 Prezrite si našu ponuku.

Aj keď sú vrásky prirodzenou súčasťou života, nie je dôvod, aby ste sa nimi trápili predčasne. Najmä ak existuje jednoduchý spôsob, ako ich tvorbu obmedziť. Vyberte si preto svoj krém, ktorý s vráskami účinne zabojuje.

Najčastejšie otázky:

1. Je potrebné „riešiť“ vrásky už v mladosti?

Áno. Prevencia je pri vráskach najúčinnejšia. Už v mladom veku je potrebné dostatočne hydratovať a vyživovať pleť.

2. Môže fajčenie spôsobiť vrásky?

Áno, fajčenie je jednou z príčin nadmernej tvorby vrások. Ide najmä o tzv. mimické vrásky, ktoré sa u fajčiarov tvoria v oblasti úst.

3. Je suchá pleť náchylnejšia na tvorbu vrások?

Určite. Vrásky sa viac tvoria na pokožke, ktorej chýba hydratácia, ale aj kolagén a elastín.

4. Aká kozmetika je najúčinnejšia na vrásky?

Určite odporúčame kozmetiku s obsahom kyseliny hyalurónovej a retinolu, čiže vitamínu A.

5. Majú ženy viac vrások ako muži?

Nedá sa povedať, že by muži mali menej vrások. Je však pravda, že sa u nich spravidla tvoria neskôr ako u žien. V každom prípade by sa však aj páni mali starať o svoju pokožku, hydratovať ju a predchádzať tak tvorbe vrások.

Z našej poradne:

📅 Dátum: 9. 7. 2018

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, nejaký účinný krém na rosaceu. V tomto období mávam okolo nosa, časté červené fľaky, niekedy je to nepatrné, inokedy je to viac vidieť. Viete mi poradiť krém, ako sa fľakov zbaviť?

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, na váš problém odporúčame denný krém Skin in Balance Coupeliac 50ml:

 • Aktívna formula proti vráskam. Dermatologický krém na citlivú pokožku so sklonom k začervenaniu.
 • S UV ochranou (LFS 15). Redukuje vrásky a zmierňuje začervenanie.
 • Upokojujúci denný krém obsahuje termálnu vodu a vývažený komplex účinných látok, ktoré vypínajú pleť, redukujú vrásky, ale najmä upokojujú podráždenú, citlivú a začervenanú pokožku.
 • Pleť intenzívne hydratuje, minimalizuje podráždenie a zmierňuje viditeľnosť malých cievok. Stimuluje bunkový metabolizmus, vyhladzuje vrásky a zjednocuje povrch pleti.

Alebo gél Skin in Balance Coupeliac 20ml:

Dermatologický gél na citlivú pleť so sklonom k začervenaniu. Intenzívne upokojuje citlivú začervenanú pleť, rozšírené cievky sú menej viditeľné, zabraňuje vzniku nových začervenaných miest.

Účinok klinicky overený.

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

📅 Dátum: 26. 7. 2021

👩‍🦰 Otázka: Zdravím, vedeli bi ste mi poradiť niečo na vrásky? Mam 30 rokov, ale pleť pomaly ako 60 ročná. Mam z toho nervy. Ktorý krém alebo tabletky by mi pomohli? Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, stav a vzhľad pleti závisí od viacerých faktorov, medzi ktorými dôležitú úlohu zohráva celková životospráva človeka. Odporučila by som vám krém aktivujúci mladosť Retinoate od kozmetiky Medik8. Keďže po 25.roku života telo prestáva produkovať kolagén, treba ho dopĺňať aby sme si udržali krásnu, zdravú a pružnú pleť, nechty a vlasy. Tablety s obsahom kolagénu a kyseliny hyaluronovej potrebný kolagén telu hravo doplnia :) Kolágen forte + kyselina hyaluronová.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡