Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Nebezpečná rosacea. Ako ju mať pod kontrolou?

Nebezpečná rosacea. Ako ju mať pod kontrolou?

Viete, že rosacea sa nedá celkom vyliečiť? Toto kožné ochorenie, známe aj ako ružovka na tvári, sa začína celkom nenápadne. Pôsobením rôznych vplyvov a ak je zanedbaná, sa však môže skončiť nezvratnými zmenami na pokožke. Ako tomu predísť a dostať rosaceu pod kontrolu?

Čo je rosacea

Rosacea je chronické zápalové ochorenie pokožky. Prejavuje sa hlavne na tvári, a to v strede čela, na lícach, na nose a brade. Objavuje sa u oboch pohlaví – tak u mužov, ako aj u žien.

U mužov sa síce objavuje menej často, no jej priebeh býva horší. Charakteristická je skôr pre vyšší vek, no môže sa prejaviť kedykoľvek. Ako vlastne vyzerá?

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na citlivú a začervenanú pleť

Pozrieť ponuku

Rosacea príznaky:

 • Citlivosť, štípanie a podráždenie pleti
 • Prechodné začervenanie
 • Neskôr trvalé začervenanie s viditeľnými žilkami
 • Pupienky a hrčky, podliate krvou
 • Silné zápaly a opuchy kože
 • Hrbole a karfiolovité útvary na pokožke, zhrubnutá koža

Ide o progresívne ochorenie. To znamená, že v skorších štádiách sú prejavy miernejšie – začervenaná a podráždená pleť.

Neskôr však choroba postupuje a v druhom štádiu sa prejavy zhoršujú. Dochádza k tvorbe červených hrčiek a pupienkov. V poslednom ťažkom štádiu nastávajú nezvratné zmeny na pokožke.

Aké sú príčiny jej vzniku?

Rozacea môže postihnúť prakticky kohokoľvek. No k jej spusteniu prispieva nadmerné slnenie, prudké teplotné výkyvy, ktorým je pokožka vystavená, znečistené prostredie, používanie agresívnej kozmetiky, nadmerný stres, fajčenie, alkoholizmus, hormonálne zmeny, problémy s vysokým tlakom, či pravidelný mechanický tlak na kožu. Okrem toho je rosacea dedičná.

Včasná liečba je nevyhnutná!

Ak sa objaví rosacea liečba sa musí nasadiť okamžite, a to už pri tých najmenších príznakoch. Trápi vás časté začervenanie pokožky a rosaceou trpia aj vaši príbuzní? Neváhajte a okamžite začnite svoju pokožku liečiť. Čo pomôže v začiatkoch choroby?

 1. Kozmetika na rosaceu. Používajte len kvalitnú kozmetiku, určenú na citlivú a podráždenú pleť. Existujú rôzne séra, kúry a krémy na rosaceu, ktoré upokoja podráždenú pleť a zmiernia zápalové procesy.
 2. Žiadne agresívne ošetrovanie pokožky. Ako napríklad peeling, masky, či masáže tváre.
 3. Ochrana pred slnkom. Pleť s rosaceou slnku radšej nevystavujte.
 4. Zdravý životný štýl. Okamžite vylúčte alkohol, cigarety, nadmerne korenené a pálivé jedlá. Snažte sa vyhnúť stresu.
 5. Návšteva lekára. Radšej čo najskôr. Podľa stupňa postihnutia pokožky lekár určí vhodnú liečbu.

V neskorších štádiách ochorenia, kedy dochádza k zhrubnutiu pokožky a tvorbe útvarov, najmä v okolí nosa, môže pomôcť chirurgický zákrok alebo laserová terapia. V tomto štádiu je návšteva lekára už nutnosťou!

Kompletná ponuka na začervenanú pleť

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡