Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída

Rozdiel medzi atopickou dermatitídou a ekzémom

Vzhľad a tým pádom aj zdravie pokožky hrá významnú úlohu, pretože okrem iného, je to prvá vec, ktorú si na nás ostatní ľudia všimnú. Veľmi rozšírenou je v posledných rokoch atopická dermatitída, taktiež mnohými nazývaná aj atopický ekzém, s tým rozdielom, že ekzém je všeobecné pomenovanie pre akýkoľvek zápal kože a atopická dermatitída je už konkrétnou formou ekzému.

Atopia je špeciálny typ alergickej precitlivenosti, ktorý je spojený s astmou, alergiami (senná nádcha) a chronickou dermatitídou. Dermatitída je však aj dedičnou záležitosťou. To znamená, že ak niekto vo vašej rodine trpí spomínanou astmou alebo inými alergiami, je vysoká pravdepodobnosť, že dermatitídou budete trpieť aj vy. Spúšťačom môžu byť aj poruchy imunitného systému, metabolizmu a samozrejme aj stres.

Pre lepšie porozumenie, atopická dermatitída je jedným z druhov ekzémov. Predstavuje odpoveď imunitného systému na základe vrodených predispozícií. Ďalšími druhmi ekzémov sú napríklad:

kontaktný ekzém – lokálna reakcia, ktorá zahŕňa sčervenanie, svrbenie alebo pálenie, zapríčinené priamym kontaktom s dráždivými látkami ako chemikálie, kyselina, čistiaci prostriedok;

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio produktov na atopickú dermatitídu.

 Prezrite si našu ponuku.

alergický kontaktný ekzém – prejavuje sa červenou, svrbivou a mokvajúcou reakciou na koži, ktorá vzniká kontaktom s látkami, ktoré sú imunitou rozpoznané ako cudzie: jedovatý brečtan, chemikálie a antibiotiká v krémoch a pleťových vodách;

seboroický ekzém – je miernou formou zápalu kože, ide o červené miesta so šupinami zväčša na pokožke hlavy;

numulárny ekzém – okrúhle izolované škvrny podráždenej pokožky vyskytujúce sa v pažiach a na dolných končatinách;

solárna dermatitída – prílišné vystavovanie sa slnku spôsobí pľuzgiere, ktoré mokvajú a praskajú;

xerotický ekzém – veľmi suchá pokožka, ktorá sa najčastejšie vyskytuje na dolných končatinách starších ľudí.

Čo spôsobuje atopickú dermatitídu?

Pri atopickej dermatitíde je porušená kožná bariéra a vzniká porucha lipidov v medzibunkových spojeniach, čoho dôsledkom je zápalová reakcia. Z pokožky uniká voda, čo spôsobuje jej nadmerné vysušovanie.

Naopak, cez porušenú kožnú bariéru sa dnu dostávajú alergény z okolia, čím vzniká zápal. Na tieto alergény z vonkajšieho prostredia telo zdravého človeka nereaguje. No u atopika dochádza k neprimeranej zápalovej reakcii.

Čo patrí k najbežnejším spúšťačom atopickej dermatitítdy?

  1. Potraviny. Alergény sú najmä obilniny, bielkoviny kravského mlieka, vajcia, sója, citrusové plody, koreniny, zeler, paradajky...
  2. Zvieratá. Najmä srsť zvierat (mačka, pes) alebo perie.
  3. Detergenty. Pracie prostriedky, aviváže, mydlá, parfumy.
  4. Prach a roztoče
  5. Peľ, trávy, rôzne rastliny
  6. Takzvané kontaktné alergény. Najmä kovy (napr. nikel), kožušiny, vlna, guma...
  7. Ročné obdobie a prostredie. Vyskytuje sa alergia na chlad a zimu, ale aj pri nadmernom teple – potení.

VEDELI STE ŽE:

„Alergickú reakciu môže spôsobiť aj stres, zlý psychický stav a hormonálne výkyvy.“

Príznaky atopickej dermatitídy

Najbežnejšími príznakmi sú suchá, začervenaná a svrbiaca pokožka. Samotné svrbenie je charakteristickým znakom ochorenia, aj keď stále platí, že symptómy sa od človeka k človeku líšia. Vyskytnúť sa môže na celom tele, avšak najčastejšie postihnutými oblasťami sú záhyby rúk, ohyby kolien, zápästia, tvár, krk a pokožka hlavičky u detí.

Už spomínané svrbenie je podstatným faktorom pri atopickej dermatitíde, čo spôsobuje neustále škriabanie a to stav pokožky zhoršuje. Ak však nastane, že stav pokožky sa zlepší, môžu postihnuté miesta dočasne stmavnúť alebo zosvetliť sa. V tom prípade nejde o zjazvenie alebo vedľajší účinok krémov použitých na liečbu, ale skôr „pozostatok“ starého zápalu. Nakoniec sa však sfarbenie pokožky zvykne vrátiť do normálu.

Kedy sa môže objaviť atopická dermatitída?

Toto ochorenie sa môže objaviť v podstate kedykoľvek. V každom veku sa však prejavuje inak:

  • U dojčiat. Objaví sa už v druhom alebo treťom mesiaci život a zasiahne čelo, líca, okolie úst a neskôr aj končatiny.
  • U detí. Vyskytuje sa najmä na krku a v záhyboch končatín, a to v školskom veku.
  • U dospelých. Vyskytuje sa v dekolte, na rukách a chodidlách, ale aj na tvári.

Atopická dermatitída sa môže objaviť aj v tehotenstve. Ak máte predpoklady na toto ochorenie (výskyt v rodine), v tehotenstve sa vyhýbajte potravinám, ktoré pôsobia ako alergény. To isté platí aj počas dojčenia dieťaťa, aspoň do veku 6.tich mesiacov.

Prevencia atopickej dermatitídy

Ako predchádzať svrbiacim záchvatom dermatitídy si musí pravdepodobne každý jedinec odsledovať sám, aj napriek tomu, že nejaké všeobecné rady existujú. Pokožka by mala byť minimálne dvakrát za deň zvlhčovaná, preto je dôležité používať hydratačné mlieka, krémy alebo dokonca aj vazelínu.

Tých produktov, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre tento druh ochorenia je neúrekom. Odporúčané je používať jemné mydlá, pretože mydlá zvyknú obsahovať zložky, ktoré odstraňujú prírodné oleje  a tým pokožku zbytočne vysušujú.

Samozrejme je dôležité zistiť, čo všetko môže byť spúšťačom a týmto veciam sa vyhýbať. Najčastejšie to môže byť pot, stres, obezita, saponáty, mydlá, prach, peľ, atď.

Čo sa týka hygieny, kúpeľ resp. sprcha by mala by desať až pätnásť minútová, a to teplou nie horúcou vodou. Po sprche stačí pokožku jemne vysušiť a kým je ešte vlhká po sprche, aplikovať hydratačný krém.

 

Nech sa páči pár tipov od Najlekaren.eu pre Atopickú dermatitídu: