Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ako si poradiť s potením

Ako si poradiť s potením

Potenie je jednou z telesných funkcií človeka, ktorej úlohou je regulovať telesnú teplotu. Uvoľňuje tekutiny z potných žliaz na báze soli. Čiže potiť sa v normálnom množstve je úplne prirodzené a v konečnom dôsledku aj nevyhnutné.

Tak ako je problémom nadmerné potenie, je ním aj nedostatočné potenie. Absencia potu môže byť nebezpečné, pretože zvyšuje riziko prehriatia.  K častiam tela, kde sa človek potí najčastejšie patria: podpazušie, tvár, dlane rúk a chodidlá. K faktorom, ktoré stimulujú nadmerné potenie zasa patria:

  • Zvýšená teplota: či už ležíme v posteli s teplotou alebo na pláži, keď je vonku teplota vzduchu viac ako 30°, má to rovnaký efekt, pretože sú to impulzy, ktoré stimulujú nadmerné potenie.
  • Emócie a stres: k týmto faktorom nepochybne patria hnev, strach, rozpaky, úzkosť, emocionálny stres, ktoré sú nám všetkým viac ako známe. Dokonca nie je vylúčené, že ich zažívame v bežnom živote aj viackrát za deň. Stres je nepriateľom viacerých ochorení a nadmerné potenie neobišiel. Spomeňme si napríklad na skúškové obdobie alebo prijímací pohovor do práce. Keďže to malo pre nás veľký význam, prirodzene sme sa obávali ako to dopadne a vtedy pracovali naše potné žľazy na maximum, čím nám nepekne znepríjemnili danú situáciu.
  • Jedlo: je jedným z faktorov, ktoré dokážu ovplyvniť potenie. K takýmto jedlám zaraďujeme napríklad korenené jedlá, nápoje s obsahom kofeínu (vrátane sódy, kávy a čaju), alkoholické nápoje. Akékoľvek pikantné jedlo nás núti vziať si okrem servítky na utretie úst, aj servítku na utretie potu z tváre.
  • Choroby a lieky: nadmerné potenie nám môže spôsobiť napríklad rakovina, horúčka a lieky na jej zníženie, infekcie, hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi).
  • Menopauza: hormonálne výkyvy zapríčiňujú potenie, ktoré sa v období menopauzy prejavuje nekontrolovateľnými návalmi horúčav. Je to iba prechodné obdobie, ktoré sa dá zvládnuť vďaka produktom na zmiernenie prejavov menopauzy.

Ako bojovať proti poteniu?

Dnes už asi ani neexistuje nič, proti čomu by sa nedalo bojovať resp. tlmiť to. Preto aj proti poteniu existujú odporúčania, čo je potrebné dodržiavať, aby sa potenie eliminovalo. Nižšie uvádzame zopár z nich:

1. Znížte prísun kofeinu

Aj keď je štart dňa s kávou pre vás potešením, potné žľazy si to myslieť nemusia. Existujú minimálne dve príčiny, ktoré môžu spôsobiť potenie z pitia kávy.

Prvou je, že koféin stimuluje centrálny nervový systém, aktivuje potné žľazy – čím viac kofeinu pijete, tým ťažšie sa zbavuje potenia.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio výrobkov proti poteniu.

 Prezrite si našu ponuku.

Ďalšou, logickou príčinou je, že horúca káva spôsobuje, že sa naša telo prehrieva a preto sa potrebuje ochladiť – potením. Človek sa ťažko vzdáva vecí, na ktoré má vybudovaný návyk, preto je asi iba ťažko možné vypustiť kávu z denného rituálu, ale znížiť jej počet v rámci dňa nie je zasa až tak nemožné.

2. Vyhýbajte sa štipľavým jedlám

Rovnako ako kofein aj kapsaicín obsiahnutý v pikantných papričkách stimuluje centrálny nervový systém, čo spôsobuje, že sa viac potíme. Buď má táto látka na telo ten vplyv, že vzbudzuje stres alebo spúšťa nervové zakončenie, ktoré sa prejavuje, že máme pocit akoby sme boli v horúcom kúpeli.

3. Nespoliehajte sa na deodorant

Ak používate na eliminovanie potenia deodorant nie je to tou správnou voľbou. Deodorant iba prekrýva nepríjemný štipľavý zápach, zatiaľ čo antiperspirant je presne to, čo skutočne zabraňuje poteniu.

Obsahuje soli hliníka, ktoré dokážu blokovať potné žľazy. Okrem toho antiperspirant obsahuje aj vône, ktoré prekrývajú aj prípadné zápachy.

Aký je teda rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom?

Antiperspirant je určený na obmedzenie potenia a zároveň na prekrytie zápachu.

Deodorant je určený výlučne na prekrytie zápachu a je vhodný skôr pre ľudí, ktorí sa potia menej a ide im len o vôňu. Ak máte s nadmerným potením problém, určite si zvoľte antiperspirant.

Vybrať si môžete rôzne typy antiperspirantov proti poteniu – v guľôčkovej forme, vo forme sprejov, prípadne tuhé antiperspiranty. Aj keď sú antiperspiranty často spájané s rizikom vzniku rakoviny, tieto tvrdenia neboli vedecky preukázané. Naopak, klinicky testované antiperspiranty sú veľmi kvalitné a telo ich dobre prijíma.

dezodorant proti poteniu

4. Dodržiavajte hygienu!

Nadmerné potenie určite nie je príjemné. No ak sa k tomu pridá aj zápach, je to o to horšie. Preto, ak sa veľmi potíte, na hygienu musíte dbať o to viac.

Sprchu si doprajte častejšie. A ak nemáte možnosť osprchovať sa, utrite si podpazušie aspoň mokrou utierkou, prípadne si ho opláchnite v umývadle. Zmiernite tak nepríjemný pach.

Pri nadmernom potení sa odporúča aj holenie podpazušia. V chĺpkoch sa totiž zachytávajú baktérie, ktoré spôsobujú pach.

5. Vyberajte si vhodné odevy

Intenzitu potenia môže ovplyvniť aj nevhodne zvolený odev. Umelé tkaniny, ktoré nesajú pot a sú na dotyk nepríjemné, môžu spôsobiť, že sa budete potiť ešte viac. A zintenzívnia tiež zápach. Vyberajte si preto voľnejšie odevy z prírodných materiálov, ako je napríklad bavlna.

6. Pomôžu vám bylinky

Vyskúšajte silu prírody. Na nadmerné potenie je účinná šalvia. Čaj zo sušenej šalvie nielen pite, ale môžete si ním potierať aj podpazušie.

7. Skúste domáce recepty proti poteniu

Nebojte sa siahnuť aj po týchto receptoch starých mám, ktorými si pomáhali pri nadmernom potení v minulosti. Pomôže napríklad citrón, ktorý má sťahujúce účinky. Nakrájajte ho na plátky a priložte na čistú pokožku v podpazuší. Po päť minútovom pôsobení umyte podpazušie čistou vodou. Kyselina citrónová navyše ničí baktérie.

Podobne účinkuje aj jablčný ocot, ktorý stačí zmiešať s vodou v pomere 2:1. Namočte do zmesi vreckovku a priložte na podpazušie.

Sťahujúce účinky majú aj surové zemiaky. Zemiak jednoducho rozkrojte a priložte na podpazušie. Nechajte pôsobiť a potom opláchnite.

Pozor! Tieto recepty sú vhodné len v prípade, ak nemáte príliš citlivú pleť. Dávajte si tiež pozor, aby pokožka v podpazuší nebola podráždená a poranená (napríklad pri holení).

V období leta je taktiež dôležité chrániť pokožku pred spálením, čo je pochopiteľné, nie len z hľadiska ochrany a prevencie pred rôznymi ochoreniami kože,  ale aj z hľadiska, že spálená koža je ďalšou z príčin nadmerného potenia, pretože jej poškodenie spôsobuje ťažkosti pri odvádzaní tepla z tela.

Aj keď je potenie úplne prirodzené, nadmerné potenie môže naozaj znepríjemniť život. Je nepríjemné na pohľad a na dotyk a nepríjemný je tiež zápach, ktorý ho sprevádza.

Ak máte pocit, že nič nezaberá a skutočne sa veľmi potíte, neváhajte sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom. V ojedinelých prípadoch môže byť za nadmerným potením aj iný zdravotný problém, napríklad so štítnou žľazou alebo hormonálne problémy.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡

Súvisiace články