Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ako nepribrať na Vianoce? Máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov

Ako nepribrať na Vianoce? Máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov

Na Vianoce praskajú stoly pod množstvom dobrého jedla. Kapustnica, zemiakový šalát, ryba, koláčiky – to všetko sa podpisuje k zbytočným kilám navyše. Pýtate sa, ako nepribrať na Vianoce? Nie je to až také ťažké.

Ako nepribrať na Vianoce a poriadne si ich užiť

Počas najkrajších sviatkov roka si každý dopraje trochu viac ako inokedy. Nechýbajú ťažké a mastné jedlá, údeniny, lupienky alebo iné slané dobroty, syry a vysmážané ryby i mäso.

Povedať nie je veľmi ťažké  a aj preto sa mnohí po sviatkoch na váhu radšej nepostavia. Tieto jedlá obsahujú veľa soli. Spôsobuje to zadržiavanie vody v organizme a tiež vyšší tlak. Preto je lepšie menej soliť a jedlá kombinovať tak, aby soľ ani nebola potrebná. 

Doprajte si pohyb

Možno sa vám nebude chcieť ísť hneď do posilňovne. Nemusíte tam utekať hneď 27. 12., aby ste zo seba mali lepší pocit. Úplne postačí, ak nebudete celý deň sedieť pri rozprávkach s taniermi jedla. 

Veľa kalórií a málo pohybu spôsobia pár vianočných kíl navyše a pravdepodobne budete v januári posúvať dierku na opasku. Prechádzka, joga, lyžovanie, prípadne turistika – vyberte si, čo máte radi a bežte na čerstvý vzduch. 

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio doplnkov výživy na chudnutie. Prezrite si našu ponuku.

Nebuďte hladní

Mnohé diéty fungujú na tom, že jednoducho nejete. Možno prispejú k rýchlemu chudnutiu, ale rovnako rýchlo sa dostaví aj neželaný jojo efekt. Preto sa nebojte normálne najesť a pokojne si zobnite zo všetkého trochu. 

Ak je človek hladný, obyčajne to vedie len k večernému vyjedaniu chladničky, kedy padne za obeť všetko, čo je po ruke a celodenná snaha je tak preč. Netrápte seba, svoje telo ani okolie hladom. Jesť sa dá predsa aj s rozumom.

Zdravšie jedlá

Veľa ľudí na svete podľahlo trendu jesť čo najmenej cukru. Ten je totiž v mnohých potravinách a do mnohých sa ešte pridáva. Kilá potom pribúdajú omnoho rýchlejšie a pridávajú sa aj rôzne iné zdravotné komplikácie. 

Ak nechcete pribrať na Vianoce, skúste overené recepty našich starých mám vylepšiť. Biely cukor sa dá nahradiť jednoducho. Dnes sú v ponuke rôzne sladidlá ako stéviasirup z agáve či kokosový cukor, ktoré síce sladko chutia, ale sú zdravé. 

Piecť sa dá tiež bez zbytočného cukru a rýchlo prídete na to, že sa bez neho dá celkom dobre žiť. Počas Vianoce nezabúdajte ani na prísun čerstvej zeleniny a ovocia. Tiež vás zasýtia a telu dodajú to, čo potrebuje. 

zdrave jedlo ako nepribrat

Varte a pečte menej

Desať druhov zákuskov, dva druhy kapustnice, zemiakový šalát na niekoľko spôsobov... tiež to takto každý rok na Vianoce robíte? Veľká chyba. Ak totiž máte množstvo jedla, máte tendenciu viac jesť. Jednoducho si poviete, že to predsa nemôžete vyhodiť. A jete len preto, aby sa to zjedlo! Čo tak uvažovať rozumnejšie? Skutočne by vám nestačili dva druhy zákuskov a jednoduchá tradičná vianočná večera? A naozaj by ste nemohli vymeniť zemiakový šalát za zdravšiu prílohu, napríklad zeleninový šalát? Nielenže sa po takejto večeri budete cítiť lepšie, ale hlavne nepriberiete!

Jesť treba pravidelne

Myšlienka, že cez deň si dáte len niečo drobné a večer zjete všetko, nie je veľmi zdravá. V menších porciách treba jesť viac razy a ideálne tak, aby ste nepodľahli veľkému hladu. 

Raňajky aj počas Vianoc môžu byť pestré a výživné. Rôzne kaše si pripravíte na sladko alebo na slano a do obeda hladní nebudete. Vyvarujete sa tak príležitostnému odjedaniu či už z koláčov alebo vareného jedla.

Ak sa chystáte na návštevu, pokojne sa najedzte doma. Nebudete potom hladní a neprejete sa tam žiadnych dobrôt. Jeden – dva koláčiky si dať môžete, ale na viac už nebudete mať chuť.  Ak si doprajete všetkého s mierou a nebudete sa prejedať len preto, že sú Vianoce, priberaniu sa môžete vyhnúť.

Dôležitý je aj pitný režim

Na Vianoce sa bežne stretnete so zaujímavým fenoménom – ľudia majú v supermarkete plné košíky sladených nápojov. Nielenže úplne neuhasia smäd, ale niekoľkonásobne pokryjú dennú dávku cukru. 

Preto sa im skúste vyhnúť a radšej si dajte minerálnu vodu alebo čaj. Ak sa vám predsa len žiada niečo sladké, tak čajík si môžete osladiť zdravými sladidlami. Nielenže sa z nich nepriberá, ale ešte vám aj zachutia. 

Podobne je to aj s alkoholom. Kalórie z alkoholu spomaľujú metabolizmus a častejšie potom cítite hlad. Ak si ho doprajete aj s niečím slaným ako oriešky, lupienky alebo syry, kalórie sa ukladajú do zásoby vo forme tuku.

Vianočný stres nezajedajte

Ešte treba dokúpiť darčeky, dokonale upratať celý byt, navariť hromadu jedál, napiecť koláčiky, prestrieť. Uznávame, že vianočné prípravy dajú zabrať. Skúste sa však trošku zamyslieť a pribrzdiť. Stojí to za to? Nie sú Vianoce skôr o pohode a láske v kruhu rodiny?

Mnohí ľudia, najmä dámy, zvyknú pred Vianocami jesť omnoho viac. Zajedajú totiž stres! Navyše, ak ste veľmi unavení, cukor (vo forme sladkostí) vám dodá rýchlu energiu. To vás možno na chvíľu vzpruží. No energia sa rýchlo minie a vy budete opäť túžiť po sladkom. Preto zvoľnite, pred Vianocami zbytočne nestresujte a pamätajte, že zajedať stres sladkosťami sa ozaj neoplatí.

Vieme, že Vianoce sú plné lákadiel, čo sa týka stravy. Snažte sa preto určiť si reálne ciele. Počas sviatkov nemusíte schudnúť. Základom je nepribrať!

Pomôcť vám môže aj užívanie výživových doplnkov, ktoré zlepšia trávenie a metabolizmus. Ľahšie tak strávite vianočné menu. Nakúpte si tiež bylinkové čaje.

A počas Vianoc si vždy nájdite chvíľku pre seba, kedy si oddýchnete so šálkou čaju v ruke. Podporíte pitný režim a na chvíľu si oddýchnete.

Najčastejšie otázky:

1. Prečo na Vianoce priberáme?

Dôvodov je niekoľko. V prvom rade si ľudia v tomto období radi doprajú. Príčinou sú však tiež mastné a ťažké jedlá, ktoré máme na tanieroch. Od údenín, cez vysmážané mäso, šaláty s majonézou, až po sladkosti.

2. Môže byť vyššia váha počas Vianoc spôsobená zadržiavaním vody?

Aj to je jeden z dôvodov. Vyššie množstvo soli a sacharidov skutočne môže spôsobiť zadržiavanie vody v organizme a tým aj vyššiu hmotnosť.

3. Ako variť na Vianoce zdravšie?

Riešením je náhrada surovín. Skúste piecť napríklad s použitím kokosového cukru alebo agáve. Spravte ľahší šalát bez majonézy. Dajte si dusené a nie smažené mäso.

4. Ako na Vianoce nepribrať?

Naozaj nie je ľahké odolať. Skúste variť zdravšie, vynechajte sladené nápoje, nezajedajte stres, neochutnávajte tak často počas varenia a pečenia a nakladajte si menšie porcie. A najmä, hýbte sa!

5. Koľko cca ľudia počas Vianoc priberú?

Samozrejme, je to individuálne. Výskumy však hovoria o tom, že ľudia počas Vianoc priberú približne kilogram alebo 1% svojej váhy.