Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

10 rád ako prežiť do návštevy zubára

10 rád ako prežiť do návštevy zubára

Bolesti zubov môže spôsobiť mnoho príčin. Samozrejme kaz, ale môže ísť aj o prasknutú zubnú sklovinu, prerezávajúci sa trvalý zub, podráždené ďasno, alebo u detí uvoľnený mliečny zub. Presnú diagnózu a spôsob liečenia určí zubár. Podľa našich rád môžete stlmiť bolesť v zostávajúcich hodinách do návštevy lekára.

1. Všímajte si samozrejmosti

Často môže byť bezprostrednou príčinou bolesti kúsok jedla zachytený medzi zubami. Pozorne si preto prezrite miesto, kde vy alebo vaše dieťa cíti bolesť a eventuálne si na neho posvieťte baterkou.

2. Skúste výplach slanou vodou

Ak vidíte, že ďasno je opuchnuté, môže pomôcť výplach pripravený z lyžičky soli rozpustenej v pohári teplej vody. Opakujte vždy po niekoľkých hodinách.

3. Vyskúšajte výplach teplou či studenou vodou

Ak máte poškodenú zubnú sklovinu a nevidíte žiadne podráždenie ďasien, výplach v teplej vode mu môže priniesť úľavu. Ak tento postup nepomáha, skúste naopak vodu studenú. Existuje rad príčin bolesti zubov, ktoré lepšie reagujú na studené. Pri silnej bolesti siahnite i k ľadovému zábalu.

4. Vyberajte mäkké vlažné jedlá alebo tekutiny

Boľavý zub môže bolieť ešte viac ak na neho narazíte pri jedle. Vyhýbajte sa dráždivým – kyslým, koreneným, príliš slaným či sladkým. Pokiaľ totiž ide o podráždené ďasná, mohla by byť reakcia na takýto pokrm veľmi bolestná.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete širokú ponuku prípravkov na zuby. PREZRITE SI NAŠU PONUKU 〉 

5. Majte zatvorené ústa

Ak sa spodné a horné zuby nedotýkajú, ústa sú zatvorené a čeľusť uvoľnená, nevznikne nevhodný tlak na boľavý zub a zároveň do úst nepreniká studený vzduch, ktorý by mohol dráždiť zub citlivý na chlad.

6. Skúste klinček

Z prírodných analgetík sa za najvhodnejšie považujú pri bolestiach zubov výplachy varenými klinčekmi, či klinčekovým olejom.

7. Priložte alkoholový obklad

Vatu namočte v čistom alkohole a priložte na boľavý zub alebo ďasno. Takýto obklad zmierni bolesť a môže znížiť prípadný opuch.

8. Použite znecitlivejúci gél

Takéto gély sú účinné najmä na boľavé alebo prerezávajúce sa zúbky u detí. Dajú sa zakúpiť voľne v lekárni. Obsahujú výťažky z bylín a tak sú pre deti absolútne bezpečné. Stačí gélom natrieť boľavé miesto.

9. Účinný je cesnak

Toto prírodné antibiotikum pôsobí aj proti bolesti. Na tej strane, kde vás bolí zub, si vložte do ucha očistený strúčik cesnaku, zabalený v gáze. Cesnak však môžete vložiť aj priamo do úst k boľavému zubu, prípadne ho rozžuť.

10. Dočasne pomôžu lieky proti bolesti

Nie je to riešenie na dlhú dobu, ale pri veľkých bolestiach sa lieky určite hodia. Na zmiernenie bolesti zubov použite klasické analgetiká ako napríklad Ibalgin. Vždy sa však riaďte príbalovým letákom a neprekračujte odporúčané dennú dávku.

Najlepšia je prevencia

Bolesť zubov patrí k tým najnepríjemnejším bolestiam. Ak je navyše sprevádzaná opuchom, naozaj nie je vhodné odkladať návštevu zubára. A najlepšie je tejto bolesti sa vyhnúť.

Viete, že čistý zub sa nemôže pokaziť? Naozaj je teda vhodné dbať o hygienu. Klasická zubná kefka a pasta však nestačí. Pre dokonalú hygienu by ste mali používať aj medzizubné kefkyústne vody a zubné nite. Odmenou za zvýšenú hygienu vám budú zdravé zuby a svieži dych!