Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Vplyv zimného obdobia na pokožku

Vplyv zimného obdobia na pokožku

Tipy v starostlivosti o pleť počas zimného obdobia

Aj keď má každé obdobie svoje čaro, spolu s ním na nás striehnu aj ich rôzne nástrahy. Prichádza obdobie zimy, kedy studený, suchý vzduch môže našu pokožku zanechať svrbivú, začervenanú a podráždenú. Prechody z vonku do vnútra nám komplikujú zaužívanú starostlivosť o pleť, nakoľko studený vzduch zraňuje pokožku tým, že ju môže vyštípať a následný prechod do tepla z nej zasa odsáva vlhkosť.

Taktiež aj taká bežná činnosť ako horúca sprcha v zima na ohriatie  tela, vysuší našu pokožku tým, že ju zbaví jej prirodzených olejov. Preto musíme vynaložiť väčšie úsilie na to, aby sme v nej vlhkosť udržali.

Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov ako bojovať proti príčinám suchej pokožky, prinavrátiť a udržať ju v správnej vlhkosti a pružnosti po celú zimu. Začať môžeme pri každodennej rutine – po horúcej sprche nanesieme na pleť silný hydratačný krém do niekoľkých minút, aby sa voda udržala v pokožke.

Spomenieme si niekoľko ďalších tipov pri starostlivosti o pleť počas celej zimy.

1. Znížte teplotu termostatu a vyhnete sa suchosti vzduchu

Keď je vonku chladno, prvá vec, ktorú chcete spraviť je zvýšiť teplotu radiátora. Avšak to spôsobuje, že vzduch vo vnútri je ešte suchší. Nastavte si termostat na 20°C - 23°C, aby ste udržali vašu pokožku zdravú.

2. Obmedzte čas a teplotu sprchy

Dať si dlhú horúcu sprchu je síce lákavé, ale vaša pokožka bude vďačnejšia ak sa osprchujete vlažnou vodou v intervale 5 – 10 minút. Pri umývaní rúk by sme sa mali vyhýbať príliš horúcej vode – to je vtedy, ak nám červenie pokožka. Umývanie rúk v chladnejšej vode je rovnako účinné pri odstraňovaní baktérií ako v teplej vode.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio produktov pre starostlivosť o pleť. 

Prezrite si našu ponuku.

3. Používanie jemných čistiacej kozmetiky bez parfumov

Nevhodné mydlo môže zhoršiť svrbiacu a suchú pokožku. Napríklad bežné mydlo na toaletách napríklad v podnikoch, práci, nákupných strediskách môže obsahovať dráždivé zložky a vonné látky.

Takýmto prostriedkom je najlepšie sa vyhnúť a lepšou voľbou bude takéto mydlo nepoužiť vôbec. V zimnom období by bolo na mieste používať mydlo čo najmenej a keď už, tak by bolo vhodné použiť sprchové mydlá, oleje, ktoré sú špeciálne vyvinuté a vyživenie dehydratovanej pokožky.

4. Upravte svoj režim starostlivosti o pleť

Počas zimných mesiacov vyberajte krémové čistiace prostriedky, tonery a odličovaciu kozmetiku používajte šetrne, ak vôbec. Mnoho odličovacích vôd obsahuje alkohol, ktorý môže pokožku vysúšať.

Ak sa pleť začne vysúšať, je potrebné tieto produkty prestať používať, pretože pokožka tým stráca svoju prirodzenú mastnotu. Na noc voľte produkty starostlivosti o pleť bohatšie na hydratáciu, ktoré môžete nájsť napríklad aj v ponuke lekárskej kozmetiky ako je AveneBioderma alebo inej.

Nemôžeme zabudnúť ani na svoje pery. Je potrebné ich rovnako ako pleť hydratovať, aby sme predišli ich popraskaniu resp. už popraskané pery vyliečili.

5. Svoje ruky hydratujte častejšie

Aj naše ruky dostávajú v zimnom období veľmi zabrať. Okrem chladného vzduchu vonku, ich aj my sami zaťažujeme. Neustále umývanie rúk mydlom a používanie rôznych dezinfekcií spôsobuje, že je pokožka rúk mimoriadne suchá.

Okrem toho máme tendenciu ich v zime viac umývať v teplej vode. Preto ako prvé by sme mali znížiť teplotu vody pri umývaní rúk a nezaškodí, ak si ruky budeme častejšie krémovať. Odporúčané je aj pri umývaní riadu a bežných čistiacich prácach v domácnosti, nosiť gumené rukavice.

VEDELI STE ŽE:

„...dehydratácia spôsobuje predčasnú tvorbu vrások? Nezabúdajte teda na dostatok tekutín v každom ročnom období!“

6. Doprajte pleti kúru plnú výživy a hydratácie

Nebojte sa v zime trochu experimentovať. Na webe nájdete množstvo domácich receptov na kvalitné hydratačné masky, ktoré dokážu s pokožkou zázraky. Ak sa vám nechce žiadnu masku pripravovať, kúpte si hotovú hydratačnú masku na tvár.

Alebo použite prírodné rastlinné oleje, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály a doprajú pokožke maximálnu hydratáciu zvnútra. Použiť ich pokojne môžete na celé telo.

7. Hydratujte pokožku aj zvnútra

Aj keď sa vám v zime nežiadať piť toľko tekutín ako v lete, predsa je dôležité dodržiavanie pitného režimu. A to nielen pre zdravie a pružnosť pokožky.

Nedostatok vody sa okamžite na pokožke prejaví, a to v podobe vysušenia, zvýraznenia vrások a kruhov pod očami. Preto dostatočne pite, najmä čistú vodu a bylinné čaje, aj v zime!

8. Spoznajte svoju pleť

Možno máte pocit, že hydratujete naozaj dosť, ale pleť je stále vysušená. Môže sa to stať. Zima je pre pleť naozaj náročné obdobie. Ak je však vysušovanie pokožky neprimerané alebo sa na nej dokonca tvoria šupiny a svrbiace začervenané miesta, nie je na škodu navštíviť svojho kožného lekára a vylúčiť prípadné kožné ochorenie. Ak by sa aj takéto ochorenie potvrdilo, existujú špeciálne rady kozmetiky, napríklad pre ľudí s precitlivenou, či alergickou pleťou.

Ak sa aj napriek dodržiavaniu týchto rád stále trápite so suchou a popraskanou pokožkou, bolo by asi vhodné navštíviť lekára, ktorý vám môže dať pripraviť krém – masť presne podľa potrieb vašej pokožky.

Nech sa páči pár tipov na suchú pokožku od Najlekaren.eu:

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡