Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Viete správne ošetriť popáleniny?

Viete správne ošetriť popáleniny?

 

Popáleniny sú veľmi časté úrazy, ktoré sa vyskytujú v domácnostiach, pri práci aj v každodennom živote. Správne ošetrenie popáleniny je dôležité, aby sa minimalizovalo riziko infekcie, zjazvenia a ďalších komplikácií.

Čo sú popáleniny a ako vznikajú?

Popálenina je poškodenie tkaniva, spôsobené nadmerným pôsobením tepla, elektrickým prúdom, chemickými látkami alebo slnečným žiarením. K popáleninám môže dôjsť v rôznych situáciách. Podľa príčin vzniku rozlišujeme:

  • Tepelné popáleniny - vznikajú pôsobením horúcej vody, ohňa, horúcich predmetov alebo pary, napr. popálenina od oleja pri varení alebo popálenina od trúby.
  • Chemické popáleniny - spôsobené kontaktom s kyselinami, zásadami alebo priemyselnými chemikáliami. Tieto popáleniny sú často veľmi vážne a vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.
  • Elektrické popáleniny - vznikajú pri zásahu elektrickým prúdom. Môžu viesť k vážnym zraneniam a poškodeniu tkanív, pričom niekedy sa vyskytujú aj vnútorné popáleniny.
  • Slnečné popáleniny - spôsobené nadmerným vystavením UV žiareniu zo slnka.

 

 Popálenina 2. stupňa na dlani – pľuzgiere spôsobené horúcou tekutinou.

Stupne popálenín a ich príznaky

V závislosti od závažnosti poškodenia tkaniva existujú tieto stupne popálenín:

  1. Popálenina 1. stupeň - najľahší typ popáleniny, postihuje len povrchové vrstvy kože. Príznaky sú začervenanie, bolesť a jemné opuchy. Popáleniny prvého stupňa sa väčšinou zahoja za niekoľko dní bez následkov.
  2. Popálenina 2. stupeň - zasahuje hlbšie vrstvy kože a môže spôsobiť tvorbu pľuzgierov. K príznakom patrí intenzívna bolesť, opuch a začervenanie. Ak sa popálenina druhého stupňa neinfikuje, zvyčajne sa uzdraví za niekoľko týždňov, ale môže zanechať jazvy.
  3. Popálenina 3. stupeň - najzávažnejší typ popáleniny, poškodzuje všetky vrstvy pokožky a môže zasiahnuť aj podkožné tkanivá. Pokožka môže mať bielu, čiernu alebo spálenú farbu, pričom je necitlivá na dotyk kvôli zničeniu nervových vlákien. 

Popáleniny 3. stupňa vyžadujú okamžitú lekársku pomoc a často aj chirurgický zákrok.

Vážne popáleniny môžu viesť k zlyhaniu orgánov, dokonca k smrti. (1)

 

VEDELI STE ŽE:

„Koža je najväčší orgán ľudského tela? U dospelého človeka má plochu cca 2 m².“ (2)

Prvá pomoc pri popáleninách

Ak je to ľahká popálenina, ošetrenie rany je možné aj doma. Dôležité je ihneď ochladiť postihnutú oblasť pod tečúcou studenou vodou (ideálne 10-20 minút). Ak to nie je možné, použite vlhký obväz alebo uterák. Chladenie pomáha zmierniť bolesť a zabraňuje ďalšiemu poškodeniu tkanív. Ak vytvorí popálenina pľuzgier, nikdy ho neprepichujte, aby sa predišlo infekcii.

 

Po prvotnom ošetrení je vhodné zakrytie postihnutého miesta. Na popáleninu 1. a 2. stupňa môžete použiť čistý obväz, ktorý zabráni infekcii. U popáleniny 3. stupňa je potrebné zakryť ranu sterilným obväzom a okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Po ošetrení je dôležité, aby pacient zostal v pokoji, pokiaľ sa nezabezpečí ošetrenie lekárom.

Čo, naopak, nerobiť pri popáleninách? Nikdy nepoužívajte masť alebo olej!  Pri popáleninách sa nesnažte popálené miesto natierať masťami alebo olejmi, pretože môžu zhoršiť stav popáleniny. Neprepichujte pľuzgiere, pretože tým riskujete infekciu. Na chladenie nepoužívajte ľad, môže ešte viac poškodiť pokožku. Chlaďte tekutinou - tečúcou vodou.

 

 Aplikácia peny na popáleninu ruky – prvá pomoc pri popálenine.

Čo na ošetrenie popálenín?

Na ošetrenie povrchových drobných popálenín je vynikajúci napr. Akutol sprej na popáleniny. Vytvorí na poranení ochranný film, ktorý urýchli proces hojenia. Zo sterilných náplastí na popáleniny použite napr. URGO Burns lipidokoloidnú náplasť. Zahojená popálenina, ktorá zanechala jazvy na koži, sa môže ošetrovať rôznymi krémami, napr. SCAR Esthetique krém na jazvy. Pravidelná aplikácia krému na postihnuté miesto zlepší hojenie rán a vzhľad jaziev. Na liečbu a ošetrenie popálení od slnka používajte prípravky s obsahom panthenolu alebo aloe vera.

Kedy vyhľadať lekára

Vyhľadať lekársku pomoc je nevyhnutné v prípade:

  • Ak ide o popáleniny 3. stupňa alebo ak popálenina zasiahla tvár, ruky, genitálie alebo väčšiu časť tela.
  • Ak je postihnutá veľká plocha pokožky.
  • Ak sa popálenina spája s chemickým zranením alebo elektrickým úrazom.
  • Ak sa objaví horúčka, začervenanie, hnisanie alebo iné známky infekcie.

 

 Lekárska starostlivosť o popáleninu ruky – dezinfekcia poranenia.

Prevencia popálenín

Dôležitá je najmä opatrnosť pri varení, kedy hrozí najmä popálenina ruky. V garáži je častá popálenina od výfuku. Preto chráňte od popálenia seba, aj svoje deti! Detská pokožka je citlivejšia a náchylnejšia na popáleniny, preto buďte opatrní pri manipulácii s horúcimi predmetmi a chemikáliami.

Pri práci s nebezpečnými látkami, ako sú kyseliny alebo zásady, vždy používajte ochranné rukavice a očné ochrany. Aby ste predišli popáleninám od slnka, vždy sa chráňte opaľovacími krémami a nosením klobúkov a slnečných okuliarov.

 

 Kompletná ponuka náplastí na rany.
Kristína Maricáková

PharmDr. Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡