Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Starostlivosť o detské zuby

Starostlivosť o detské zuby

Zubná starostlivosť o detské zuby a ďasná

Zuby detí sa začínajú vyvíjať už v brušku mamičky. Bábätká majú úplnú sadu 20-tich zubov ukrytú v ďasnách. Keď sa zub dostane k povrchu ďasna, otvorí sa a zub sa prederie von. U väčšiny detí sa začnú prvé zuby objavovať v období 6 – 10 mesiacov. Všetkých 20 zubov sa deťom zvyčajne prereže do tých troch rokov. Prerezávať sa môžu v akomkoľvek poradí, avšak zvyčajne prvé zvyknú byť centrálne zuby v spodnej časti úst. S tlačiacimi sa zubami môžu mať niektoré detičky citlivé, bolestivé ďasná. Upokojujúce pre ne býva trenie Vašim čistým prstom po ďasnách, trenie malou, studenou lyžičkou alebo mokrou gázou. Pomáhajú aj chladivé hryzadlá pre deti.

 

Prečo na detských zuboch záleží?

Detské zuby sú veľmi dôležité pre vývoj a zdravie Vášho dieťaťa. Pomáhajú mu žuť potravu, rozprávať a skrášľovať dni úsmevom. Taktiež udržujú priestor v čeľusti pre trvalé zuby, ktoré rastú pod ďasnami. Ak zúbok vypadne príliš skoro, trvalý zub sa presúva do prázdneho priestoru a môže sťažiť ostatným stálym zubom ukladanie v ústach. Týmto je spôsobené krivenie zubov. 32 stálych zubov nahrádza tie detské v rozpätí medzi šiestimi až dvadsiatimi rokmi života. Tieto zuby už nie je možné nahradiť, preto je na mieste sa o ne začať starať už od ranného detstva.

 

Kedy by sme mali dieťa vziať prvýkrát k zubárovi?

Prvá návšteva zubára by sa nemala podceňovať. Ideálne je absolvovať ju po príchode prvého zúbka, najneskôr však do prvých narodenín. Návšteva dentistu v rannom veku dieťaťa je skvelým spôsobom, ako by sa dieťa mohlo stotožniť s týmito, nie vždy príjemnými, kontrolami. Okrem kontroly dutín a iných prípadných problémov, Vás dentista naučí ako čistiť detské zuby, ako sa zbaviť zlozvykov medzi ktoré u detí patrí aj cucanie si palcov.

 

Ako sa starať o zuby dieťaťa?

Začnite s čistením úst dieťatka už počas prvých dní po narodení a to tým, že mu budete ďasná otierať čistou, vlhkou gázou alebo handrou. Keď sa mu už prederú prvé zúbky, už vo veku 1 – 2 rokov začnite používať jemnú zubnú kefku s vhodnou veľkosťou pre dieťa. Zuby by sa mali čistiť najmenej dvakrát denne (ráno a večer). Môžete pridať aj zrniečko zubnej pasty, avšak takej, ktorá neobsahujem fluorid. Takúto pastu môže dieťa bez obáv prehltnúť. Akonáhle je však dieťa dostatočne veľké na to, aby bolo pastu schopné vypľuť, môžete prejsť na takú, ktorá obsahuje fluorid, ale vhodné je používať iba malé množstvo. Dieťa bude približne do jeho 7 – 8 rokov potrebovať pri čistení Vašu pomoc, minimálne na ustriehnutie doby trvania čistenia, ktoré by malo byť aspoň tie 2 minúty.

Zubná starostlivosť je naozaj dôležitá, preto by sme na ňu nemali zabúdať a vsunúť ju do každodenného života dieťa už od útleho veku.