Článok si môžete vypočuť aj v audio verzii.
Leto je za dverami a s ním prichádza tiež intenzívnejšie slnečné žiarenie, častejšie cestovanie, či zvýšené riziko tráviacich ťažkostí. Čo to teda znamená pre vašu domácu lekárničku?
Júnová výbava lekárničky
Aby ste sa efektívne pripravili na letnú sezónu, mali by ste sa zamerať najmä na ochranu pokožky pred slnečným žiarením, ale aj na ťažkosti, ktoré vás môžu postihnúť v priebehu letnej dovolenky.

1. Ochrana pokožky pred slnkom
Pokožku si chráňte nielen na dovolenke pri mori. V lete je to jednoducho povinnosť aj v našich podmienkach! Prečo by ste mali používať prípravky s SPF? Je to prevencia predčasného starnutia kože a tiež rakoviny kože. SPF chráni pokožku pred škodlivým UVA a UVB žiarením. Ako správne aplikovať prípravky na opaľovanie? Používajte dostatočné množstvo – cca jeden štamperlík na telo a polovicu čajovej lyžičky prípravku na tvár. Prípravok opakovane použite po dvoch hodinách, ale aj po kúpaní, či silnom potení. Nezabúdajte na klobúk, slnečné okuliare a vyhýbanie sa priamemu slnku medzi 11:00 a 15:00.
Aký SPF zvoliť?
Na trhu je množstvo druhov prípravkov – krémy, spreje, hmly, oleje a pod. na suchú pleť používajte hydratačné krémy s SPF, na citlivú pleť neparfumované prípravky a vyhýbajte sa olejom. Ak máte mastnú pleť, vhodné sú gélové textúry.
2. Cestovná lekárnička – základ letnej výbavy
Pred každou cestou si skontrolujte a doplňte cestovnú lekárničku. Jej obsah prispôsobte destinácii, dĺžke pobytu, ale aj vašim individuálnym potrebám. Čo by v nej určite nemalo chýbať?
- Lieky na predpis – tie, ktoré pravidelne užívate
- Lieky na bežné zdravotné ťažkosti – napríklad Paracetamol a Ibuprofén proti bolesti a horúčke, lieky na alergiu ako Zyrtec alebo Zodac, lieky na tráviace ťažkosti – Imodium, čierne uhlie alebo Pancreolan, prípravky na prechladnutie a kašeľ ako Olynth, Paralen alebo Sinupret a niečo proti cestovnej nevoľnosti, napr. Kinedryl.
- Obväzy a náplasti rôznych veľkostí – ideálne vodeodolné
- Antiseptiká a dezinfekčné prostriedky – dezinfekčný sprej (s obsahom alkoholu alebo jódu), antiseptické obrúsky, kvapky do očí a uší (Ophthalmo Septonex, Burow).

3. Problémy s trávením
Horúčavy, zmena stravy a cestovanie, môžu narušiť vaše trávenie. Veľkým problémom počas horúcich dní býva nevyvážená strava – prejedanie sa v nočných hodinách. Cestovanie do zahraničia môže priniesť aj tzv. cestovateľskú hnačku v dôsledku parazitov a baktérií, ktoré v našich končinách nemáme. Problémom je aj nedostatok tekutín, čo vedie k zápche a nevoľnosti.

Riešením je príjem dostatku tekutín. Jesť by ste mali ľahšie jedlá, v menších porciách a častejšie. Vyhýbajte sa mastným a ťažkým jedlám. Dbajte na hygienu potravín a ich správne skladovanie. Odporúčame tiež nasadenie probiotík pred cestou a počas cesty. Môže to výrazne znížiť riziko tráviacich problémov, s ktorými sa v lete môžete stretnúť.
Napokon nezabúdajte aj na to, že pri cestách k vode, či do prírody, by ste mali mať poruke lieky proti alergiám. Antihistaminiká, nosové spreje, očné kvapky a krémy proti uštipnutiu sa vám v lete, pri zvýšenom výskyte hmyzu, môžu naozaj hodiť. Ochrana pred slnkom, dostatočná hydratácia, ale aj správny obsah cestovnej lekárničky vám zabezpečia pohodlné leto, ktoré si budete môcť užiť naplno!


PharmDr. Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡