Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Pozor na jesenné alergie a depresie!

Pozor na jesenné alergie a depresie!

Jeseň je pre človeka pomerne náročné obdobie. A to tak pre jeho fyzický ako aj psychický stav. Zvyšuje sa riziko bežných respiračných ochorení, dochádza k zhoršeniu prejavov alergií a takisto k zhoršeniu depresívnych stavov u ľudí, ktorí bojujú s týmto ochorením. Existuje tiež zvýšené riziko, že práve na jeseň sa depresia prejaví prvý krát. Aké sú jesenné riziká?

Alergie

Peľová sezóna zvyčajne trvá do konca októbra. „Dominantné zastúpenie bude mať v tomto období peľ ambrózie (silný alergén) a slabo alergizujúcej pŕhľavy. „Sezóna tráv“ sa síce skončila, ale ich peľ sa naďalej vyskytuje v ovzduší v nižších koncentráciách.

Peľ paliny (bylina so striebornosivými listami a malými žltými kvetmi) sa bude vyskytovať už len v nižších hladinách. Pokles denných hladín peľu, samozrejme, ovplyvní ochladenie a zrážky. Vlhko a teplo prinesie nárast denných koncentrácií spór vzdušných húb," konštatovala Mária Zámečníková z odboru objektivizácie faktorov životných podmienok ÚVZ SR.

Alergiu nepodceňujte 

Aj jej „mierne príznaky“ môžu ohroziť zdravie a citlivejším jedincom dokážu spôsobiť rôzne komplikácie. Je dobré vedieť, kedy a kde sa nachádzajú jednotlivé alergény, aby ste sa im mohli vyhnúť.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, kde je koordinačné centrum PIS (Peľová informačná služba), zbiera výsledky z monitorovacích staníc v rámci regionálnych úradov. Centrum vypracováva komplexné prognózy, ktoré uverejňuje na stránke www.alergia.sk. Na tejto stránke sa nachádzajú podrobnosti o peľovej situácii na území celého Slovenska. Informácie ohľadom alergie a jej liečby je nutné konzultovať v alergologických ambulanciách s odborným lekárom.

Avšak bežné príznaky alergií, ku ktorým patrí napríklad bezfarebný výtok z nosa, svrbenie, vyrážky na koži, či pálenie a výtok z očí, je možné riešiť aj doma. Pomôžu voľne predajné antihistaminiká, ktoré si treba vybrať podľa typu príznakov alergie. Teda napríklad nosové spreje na zmiernenie výtoku z nosa, očné kvapky na zmiernenie svrbenia, prípadne krémy a masti na kožné prejavy alergií.

alergia na pel

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo liečiv pre alergikov. 

Prezrite si našu ponuku.

Depresia

Na jeseň začína ubúdať aj z množstva slnečného svitu, čo ovplyvňuje náladu, vyvoláva únavu či apatiu. Za najlepší prostriedok, ako sa vyhnúť možnému depresívnemu stavu, považuje docent Róbert Ochaba, vedúci odboru podpory zdravia ÚVZ SR, jednoznačne športovú aktivitu: „Pohyb dokázateľne zlepšuje náladu vďaka uvoľňovaniu endorfínov, tzv. hormónov šťastia. Fyzická aktivita má dlhodobo priaznivý vplyv na ľudí, ktorí majú sklony k negatívnym myšlienkam. Odporúčam cvičenie, najlepšie pravidelné, beh, ale vhodné sú aj dlhšie prechádzky.“ Pri vážnejších stavoch je potrebná odborná pomoc lekára.

Ako spoznáte depresiu?

Takzvaná sezónna jesenná depresia postihuje naozaj veľké množstvo ľudí. Avšak pri nesprávnom identifikovaní príznakov a neliečení stavu, môže takáto sezónna záležitosť prerásť do klasickej trvalej depresie, s ktorou sa už bojuje ťažšie.

Aké sú príznaky jesennej depresie? Ak spozorujete, že sa u vás prejavuje podráždenosť, strach, nervozita, precitlivenosť, melanchólia, ale aj prejedanie, zvýšená chuť na sladké alebo dokonca poruchy spánku, je na čase konať.

Pri miernejších stavoch môžu pomôcť bylinné lieky na upokojenie a na spanie. Avšak ak sa váš stav nezlepšuje, určite nie je hanbou požiadať o pomoc lekára.

 

depresia