Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Pásový opar môže byť nebezpečný. Aká je liečba?

Pásový opar môže byť nebezpečný. Aká je liečba?

Keď sa spomenie opar, väčšinou si ľudia predstavia bolestivý pľuzgier na pere. Existuje však viacero druhov, medzi inými aj pásový opar - čo je to, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Čo je pásový opar

Pásový opar (odborne Herpes Zoster) je vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje na pokožke. Spôsobuje ho vírus, ktorý stojí aj za ovčími kiahňami. Ak ste teda v detstve prekonali ovčie kiahne, vírus máte v tele a môže sa prejaviť ako pásový opar. A to vtedy, ak prekonáte iné závažné ochorenie, prípadne dôjde k oslabeniu imunity.

Medzi vírusy patrí napríklad aj Herpes Simplex, ktorý sa prejavuje na pere. Aký je teda rozdiel medzi oparom a herpesom? Žiadny. Herpes je totiž odborné pomenovanie vírusu, ktorý opar spôsobuje.

Aké sú príznaky

Ochorenie sa začína podobne ako chrípka. Pacient je malátny a unavený, má zvýšenú teplotu. Medzi jednoznačné príznaky patrí svrbenie a bolesť pokožky, najčastejšie v oblasti chrbta alebo na hrudníku.

Po pár dňoch vzniknú vyrážky, ktoré sa neskôr zmenia na pľuzgiere. Pásový opar je mimoriadne bolestivý a môže byť aj nebezpečný. A to v prípade, ak sa prejaví v oblasti tváre. Pľuzgiere v očiach môžu viesť až k oslepnutiu. Ak sa zas pľuzgiere vytvoria na uchu, môže dôjsť k ochrnutiu tváre.

Je prenosný?

Záleží na tom, o aký typ ide. Opar na pere je mimoriadne nákazlivý a inkubačná doba je približne 2 až 6 dní. Prenos je možný aj dotykom a ohrození sú najmä seniori, deti a ľudia s oslabenou imunitou.

Pokiaľ ide o pásový opar, riziko nákazy je menšie. Tento vírus už totiž pravdepodobne máte v sebe. A ak ste ho dosiaľ nemali, máte zrejme dostatočne silnú imunitu. Odporúča sa však zvýšiť hygienu, ak máte nakazeného v blízkosti. Ochorenie je najviac infekčné v čase, keď sa na pokožke chorého objavia pľuzgiere. Určite sa ich nedotýkajte!

Aká je liečba

Veľmi dôležité je začať s včasnou liečbou. Postihnuté miesto sa potiera liehovým roztokom. Na liečbu sa používajú aj tzv. virostatiká, napríklad vo forme mastí, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo prostriedkov proti oparom. 

PREZRITE SI NAŠU PONUKU

Ak sa prejaví v oblasti tváre, určite sa nespoliehajte na domácu liečbu a vyhľadajte lekára! Takýto opar je veľmi nebezpečný!

Ak je liečba správna a včasná, nezanecháva trvalé následky. V prípade neliečeného pásového oparu alebo u ľudí so slabou imunitou, sa však môžu prejaviť aj trvalé následky. A to v podobe bolestí, alebo naopak, necitlivosti postihnutých miest, aj po vyliečení ochorenia.

Vzniknúť môžu aj pigmentové škvrny a jazvičky. Ak sa mu chete vyhnúť, vhodné je posilňovať imunitu zdravou stravou a dopĺňaním vitamínu C.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡