Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ovčie kiahne prekonáte aj bez lekára. Ako si poradiť?

Ovčie kiahne prekonáte aj bez lekára. Ako si poradiť?

Aj keď sú ovčie kiahne vnímané skôr ako detské ochorenie, kiahne v dospelosti môžu mať, paradoxne, omnoho ťažší priebeh. To isté platí aj pre detských pacientov s oslabenou imunitou. Inak sa kiahne dajú v pohode zvládnuť. Ako spoznáte, že sa jedná o kiahne a ako ich prežiť bez väčších nepríjemností?

Ako vyzerajú ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou nákazou a fyzickým kontaktom. Prekonanie kiahní zanecháva celoživotnú imunitu. Viete, aké majú kiahne príznaky?

  1. Vyrážka. Najprv menší nenápadný pupienok alebo pľuzgier. Spravidla sa objaví v oblasti tváre a vlasov a neskôr sa šíri na celé telo. Približne po 2-3 dňoch sa na vyrážke objaví vriedok, vyplnený tekutinou
  2. Zvýšená teplota až horúčka
  3. Bolesti hlavy
  4. Únava
  5. Nevoľnosť a strata chuti do jedla

Pacient je infekčný 2 dni pred objavením sa príznakov a 4-5 dní po posledných príznakoch. Aká je inkubačná doba? Kiahne sa môžu prejaviť približne po 2-3 týždňoch. Počas inkubačnej doby, teda keď viete, že ste sa stretli s osobou nakazenou kiahňami, by ste mali radšej zostať doma.

Určite je vám známe, že typickým symptómom sú práve spomínané vyrážky. Ako vyzerajú ovčie kiahne obrázky verne napovedia. No svrbenie vám sprostredkovať nedokážu. A práve to je na kiahňach zrejme to najnepríjemnejšie. Najmä pokiaľ ide o malé deti. Tým ťažko vysvetlíte, prečo si kiahne nesmú škriabať.

VEDELI STE ŽE:

„Pravé kiahne v 20. storočí zahubili milióny ľudí?“

Ako liečiť ovčie kiahne?

Pri ovčích kiahňach sa neužívajú antibiotiká. Liečba je symptomatická, čo znamená, že sa len zmierňujú nepríjemné prejavy ochorenia. Na zmiernenie zvýšenej teploty a bolestí hlavy je potrebné užívať lieky ako Nurofen, či Panadol.

Pokiaľ ide o pľuzgiere, tie sa nesmú škriabať! Zostávajú po nich na tele jazvy. Svrbenie zmiernia antihistaminiká ako Fenistil kvapky pre deti. Kedysi sa odporúčalo vyrážky natierať tekutým púdrom. V súčasnosti však lekári odporúčajú vyrážky dezinfikovať krátkym kúpeľom v hypermangáne.

Počas liečby je tiež dôležitá vyvážená strava, dostatočný pitný režim a samozrejme, pri horúčke aj pokoj na lôžku. Aby si deti vyrážky príliš neškriabali, ostrihajte im nechty. Ak však po vyliečení kiahní predsa len ostanú dieťaťu jazvy, použiť môžete rôzne silikónové gély z lekárne, ktoré sa používajú na liečbu jaziev.

Kedy sú kiahne nebezpečné

Ovčie kiahne našťastie nie sú tak nebezpečné ako pravé kiahne, ktoré sa podarilo zastaviť vďaka očkovaniu. Samozrejme, očkovanie proti kiahňam je možné aj dnes. Je však dobrovoľné.

Veľmi nebezpečné je toto ochorenie pre tehotné ženy, pretože môže vážne poškodiť plod. Komplikácie môže spôsobiť aj výsev na slizniciach úst a genitáliách.

Produkty na regeneráciu pokožky

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡