Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Nechtová mykóza hrozí najmä v lete. Ako si s ňou poradiť?

Nechtová mykóza hrozí najmä v lete. Ako si s ňou poradiť?

Nohy sa viac potia, na kúpalisku chodíme bosí a omnoho viac navštevujeme hromadné priestory. Aj to sú príčiny, prečo nechtová mykóza hrozí viac v lete. Existuje však účinná prevencia.

Čo je mykóza nechtov a ako sa prejavuje

Mykóza nechtov je infekčné plesňové ochorenie, ktoré postihuje nechty na rukách, aj na nohách. Častejšie sa však objavuje na nohách. Šíri sa z okolia nechtu a poškodzuje zdravý necht. Ako vyzerá pleseň na nechtoch? Bežné prejavy mykózy sú:

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na mykózy

Pozrieť ponuku

  • Hrubnutie nechtov
  • Zmena farby nechtov – na žltú, až hnedú
  • Zbelenie určitej časti nechta
  • Ryhy a zárezy na nechte
  • Olupovanie nechtov
  • Strata lesku nechtu
  • V pokročilom štádiu až drobenie nechtov

Ak sa vám zdá, že máte zhrubnuté nechty na nohách alebo na rukách, zbystrite pozornosť. Môže sa jednať práve o mykózu, ktorú by ste mali začať liečiť okamžite.

Prevencia nechtovej mykózy

Liečiť mykózu nechtov však môže byť zdĺhavé. Snažte sa preto radšej ochoreniu predísť. Ako? Na verejných miestach, ako sú kúpaliská alebo sauny, nechoďte naboso. Ak už musíte, hneď ako je to možné si nohy umyte a preventívne ošetrite antimykotickým prípravkom.

To isté platí aj v domácnosti, ak má niektorý člen rodiny mykózu nechtov. V prípade, že máte mykózu vy, noste ponožky napustené koloidným striebrom. Ak sa použije koloidné striebro mykóza nechtov sa ďalej nešíri.

Dôležité je tiež nosenie kvalitnej obuvi a regulácia potu chodidiel. Mykózam sa darí vo vlhkom prostredí. Ak sa vám nohy nadmerne potia, je vhodné používať antiperspiranty alebo zásypy na chodidlá.

VEDELI STE ŽE:

„Mykóza nechtov sa častejšie vyskytuje u ľudí nad 60 rokov? (1)“

Ako liečiť nechtovú mykózu

V počiatočných fázach ochorenia postačí domáca liečba nechtovej mykózy. Nesmiete ju však zanedbať! Okamžite si zaobstarajte voľno predajné liečivá, napríklad laky, kúry, roztoky alebo gély, ktoré zlepšujú stav nechtov a sú ochranou proti plesniam. Aby sa ďalej nešírila nechtová mykóza, liek zabráni jej preniknutiu do zdravej časti nechta a poškodený necht postupne odrastie.

Ak vás trápi počiatočná nechtová mykóza, naša lekáreň vám určite pomôže. Samoliečba by však mala trvať aspoň pol roka. Až vtedy je istota, že sa mykóza naozaj vyliečila. Ak liečbu ukončíte predčasne, ochorenie sa pravdepodobne vráti.

Mykózu nepodceňujte

Kedy si však vyžaduje mykóza nechtov lieky na predpis? Lekára navštívte vtedy, keď sa mykóza rozšírila po celej ploche nechtu, prípadne už napadla viac nechtov. Vtedy je domáca liečba zrejme neúčinná a je nutné vnútorné užívanie antimykotík, ktoré vám predpíše lekár. Samozrejme, ďalej prebieha lokálna liečba.

Zdroj:

1. https://www.unilabs.sk/casopis-invitro/statisticke-udaje-mykologickych-vysetreni-spolocnosti-alpha-medical

Mykóza nechtov kompletná ponuka

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡