Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Kliešť - ako sa chrániť?

Kliešť - ako sa chrániť?

V Európe sa vyskytuje niekoľko ochorení, ktoré na človeka prenášajú článkonožce. Sú to tzv. prírodne ohniskové nákazy, ich spoločným rysom je, že človek sa stáva hostiteľom, čiže nositeľom ochorenia. Pre takýto typ ochorenia sa používa názov antropozoonóza – je to prenos ochorenia zo zvieraťa na človeka. Pre prenos infekcie na európskom kontinente je zodpovedný najrozšírenejší kliešť obyčajný.

Kde sa nachádzajú kliešte? 

Na starom kontinente žijú kliešte v nadmorskej výške do 500 - 600 m.n.m, no v posledných rokoch bol potvrdený ich výskyt aj z miest, kde predtým zaznamenané nikdy neboli. Je to postupný jav, ktorý súvisí s globálnym otepľovaním. Ich výskyt je poväčšine v dubových alebo dubovo-hrabových a dostatočne vlhkých lesných porastoch a zdržujú sa vo výške okolo 25-50 cm od zeme. Na povrchu tela svojej obete sa najčastejšie prisajú na teplé, spotené miesta s jemnou pokožkou ( napr. podpazušie, pod prsníkmi, medzi stehnami, na hlave a pod. )

Kliešte môžu prenášať pôvodcov veľmi nepríjemných a zdĺhavých ochorení, ako sú napr:

• zápal mozgových blán

• Lymeská borelióza

• Q-horúčka

• Babezióza

• Ehrlichióza

• Ricketsióza

• Tularémia

• Kliešťovú encefalitída 

 

a mnohé ďalšie, ktorých prejavmi sú predovšetkým – horúčka, bolesti kĺbov, hlavy, svalov, malátnosť a iné. Preto mnoho krát je zložité určiť, o aké špecifické ochorenie v konkrétnom prípade ide.

Lymská borelióza je jednou z veľmi nepríjemných a zdĺhavých infekcií, spôsobená špirálkovitou baktériou. S pôvodcom tejto zákernej infekcie sa môžeme stretnúť prakticky všade, kde žijú kliešte. Vo vyspelých krajinách patrí toto ochorenie k najrozšírenejším infekčným ochoreniam. Na Slovensku je lymská borelióza na prvom mieste v štatistických údajoch o nákazách prenášaných kliešťami a v posledných rokoch bol zaznamenaný až 36% vzostup ochorení.

Ako zistíme príznaky tejto infekcie?

Pri nesprávnej liečbe, alebo ak sa kožné prejavy neobjavia, môže dôjsť za niekoľko týždňov až mesiacov od začiatku infekcie k včasnému štádiu, pri ktorom môžu byť postihnuté viaceré orgány. Najčastejšie býva postihnutý nervový systém, čo sa prejavuje obrnou hlavových nervov, predovšetkým lícneho nervu, zápalmi miechy, nervov, alebo nehnisavým zápalom mozgových blán či mozgu, ale predovšetkým výraznou červenou vyrážkou, ktorá sa postupne zväčšuje na veľkosť viac ako 10 – 15 cm. Príznaky nebývajú veľmi dramatické a len zriedka dochádza k poruchám vedomia. Okrem nervového systému je časté aj postihnutie kĺbov, najčastejšie kolenných a taktiež aj postihnutie obličiek.

Ako predísť lymskej borelióze? 

Všade platí, že prevencia je ten najspoľahlivejší prostriedok obrany proti nákaze. Po každom príchode z oblastí s predpokladaným výskytom kliešťov si treba starostlivo prezrieť šatstvo i telo. Je známe, že k prenosu infekcie môže dôjsť počas 24-48 hodín od prisatia kliešťa, no netreba sa na to plne spoliehať. Proti prichyteniu kliešťa na koži môže ochrániť vhodný turistický odev, alebo nápomocný je aj insekticídny repelent.

Ak však objavíme na sebe kliešťa, snažíme sa ho čo najrýchlejšie odstrániť. Pozor však na nymfy kliešťa, ktoré sú niekedy menšie ako špendlíková hlavička a preto ľahko prehliadnuteľné! Miesto s prichyteným kliešťom najprv musíme vydezinfikovať 60% alkoholom ( Spiritus dilutus ). Kliešťa odstránime pinzetou tak, že ho uchopíme za pevnú časť hlavičky a opatrným vykývaním do strán ho neustále ťaháme von.

Pritom dbáme, aby v koži nezostala hlavička, alebo jej časť. Ak sa tak stane, treba ju urýchlene odstrániť, preto v rane môžu ostať pôvodcovia infekcie! Treba sa taktiež vyvarovať zmačknutiu kliešťa v prstoch pri odstraňovaní. Ak sa objaví po čase kožný erytém, alebo neurologické, kĺbne, či kožné problémy, okamžite treba vyhľadať odborného kožného lekára, alebo neurológa. Na liečbu lymskej boreliózy sú najlepšie antibiotiká, ktoré musia byť užívané pod dohľadom lekára.

zdroj:

RNDr. Katarína Schwarzová, PhD - Virologický ústav SAV v Bratislave
MUDr. Zina Košťanová - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom