Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Inhalovanie - prvá pomoc pri respiračných ochoreniach

Inhalovanie - prvá pomoc pri respiračných ochoreniach

Inhalácia je aktívne vdychovanie plynov, pár alebo hmlovín s preventívnym a liečebným účelom, ale aj ako pomoc k urýchleniu rekonvalescencie po respiračných ochoreniach či ORL zákrokoch. Už predošlé generácie poznali prospešné účinky naparovania nad hrncom s vriacou vodou, do ktorého nahádzali rôzne bylinky. Pacient naklonený nad hrniec, prikrytý dekou vdychoval vodné výpary. Dnes sa tento nie práve bezpečný spôsob inhalácie vytráca a nahrádza ho efektívna inhalácia pomocou inhalačného prístroja. Práve inhalátory zabezpečia, aby sa najmenšie čiastočky dostali až do alveol, t.j. koncových častí pľúc, čo sa bežným naparovaním či zvlhčovačmi vzduchu docieliť nedá.

Výhody inhalovania

 • - inhalované liečivo je transportované priamo do dýchacích ciest - nezaťažuje sa tak tráviaci systém a celý organizmus ako je tomu pri užívaní sirupov či tabliet

 • - zvlhčuje dýchacie cesty, napomáha vykašliavaniu a uvoľňuje hlieny

 • - požadovaný efekt je dosiahnutý rýchlo, bez nežiadúcich účinkov

 • - slúži na prevenciu, ale aj na liečbu respiračných ochorení, ako aj na rýchlejšiu a efektívnejšiu rekonvalscenciu po prekonaní týchto ochorení alebo po ORL zákroku, zároveň je vhodná pre alergikov, no aj ľudí závislých od nosných kvapiek a sprejov

 • - znižuje potrebu častého užívania antibiotík

 • - inhalovanie je veľmi jednoduché nenávykové

 • - vhodné pre pacientov všetkých vekových kategórií

 • - vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy

Kedy inhalovať

Pri deťoch je s inhaláciou vhodné začať už v pokojovej fáze, ešte pred chorobnosťou, aby sa dieťa s týmto procesom zoznámilo. Inhalovanie má aj preventívny charakter, preto sa nemusíte báť, že dieťaťu či dosplému nejak ublížite.

V ostatných prípadoch siahnite po inhalátore vždy pri ochoreniach dýchacieho systému (nádcha, zatekajúce hlieny, dráždivý kašeľ, plný nos, ktorý nejde odsať – zadná nádcha, laryngitída, zápal priedušiek, zápal pľúc), prípadne na rýchlejšiu rekonvalescenciu po ich prekonaní. Pokiaľ ste alergik či astmatik inhalácia je pre vás ako stvorená.

Preventívnu inhaláciu môžete aplikovať 1x denne 10-15 minút, pri liečebnej inhalácii (ochorenie dýchacích ciest zvýšte frekvenciu až na 2-3x denne.

Včasné nasadenie liečby inhalovaním už pri prvých príznakoch ochorenia do veľkej miery znižuje potrebu antibiotickej liečby a skracuje dĺžku liečenia.

inhalovanie dospely

Čo inhalovať

Na domáce použitie, bez nutnosti lekárskeho predpisu, môžete použiť viaceré druhy liečiv:

Fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl 0,9%)

Dá sa inhalovať aj samostatne hlavne ako prevencia zápalových ochorení. Pri prebiehajúcom ochorení má inhalovanie NaCl 0.9% odhlieňovacie účinky.

Minerálne vody určené na inhaláciu – Vincentka

Inhalovanie Vincentky pomáha pri zahlienení, riedi a redukuje hlien a uľahčuje vykašliavanie. Pomáha tiež pri akútnych zápaloch aj ako prevencia pri chronických ochoreniach. Jej inhalovanie pôsobí priaznivo na celkovú imunitu organizmu.

Roztok s kyselinou hyalurónovou - Yabro

Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou nášho organizmu. Je vhodná pri najrôznejších ochoreniach dýchacích ciest s preventívnym aj liečebným účinkom. Pomôže však aj vo fáze rekonvalescencie, pri dlhodobých následkoch po prekonaní ochorenia.

Mukolytiká

Inhalujú sa v prípade zahlienenia sprevádzaného vlhkým produktívnym kašľom. Mukolytiká riedia hlieny, preto sa ľahšie vykašliavajú a nedráždia. Medzi voľne dostupné liečivá určené na inhalovanie patria Mucosolvan, AmbrobeneAmbroxol. Väčšina mukolytík sa pri inhalácii riedi fyziologickým roztokom NaCl.

Všetky ostatné liečivá, potrebné v prípade vážnejšej alebo neustupujúcej infekcie, sú na predpis lekára.

Postup pri inhalovaní

 1. V prípade choroby vykonajte toaletu nosa - odsanie/ vyfúkanie nosa, prípadne jeho preplach.

 2. Inhalátor umiestnite na rovnú podložku a zapojte do elektriny. Do inhalátora nalejte Vincentku alebo fyziologický roztok, prípadne podľa príbalového letáku či odporučenia lekára namiešajte liečivovú zložku. Pripojte masku alebo náustok a nasaďte si ju tak, aby aerosol neunikal alebo nedráždil oči.

 3. Zaujmite správny postoj tela
  - najmenšie deti oprite o seba a inhalačnú masku (pri dojčatách sa zvykne používať len náustok pre vdychovanie ústami) smerujte čo najbližšie k nošteku
  - staršie deti a dospelí sedia rovno, so vzpriameným trupom, aby sa pľúca mohli roztiahnuť do svojej čo možno najväčšej kapacity. Hlavu držte v jednej osi s chrbticou.

 4. Zhlboka dýchajte. Lepší efekt inhalácie zabezpečíte striedaním pomalých a hlbokých vdychov ai nádychov. Je možné po každom vdychu na malú chvíľu zadržať dych a následne pomaly vydychovať.

 5. Inhalujte 10-15 min. alebo podľa odporúčaní lekára či lekárnika.

 6. Dôsledne vydezinfikujte inhalačnú súpravu.

TIP:

Ak inhaluje celá rodina, je dobré mať osobitné súpravy na inhalovanie.

Ako vybrať správny inhalátor

Všetky modely, bez ohľadu na výrobcu a prevedenie, pozostávajú z týchto častí:

 • - prístroj (kompresor)

 • - inhalačný set (nádobka na liečivo, hadička, maska, náustok alebo násadka na vdychovanie nosom)

Pri výbere inhalátora treba prihliadať na niektoré z uvedených parametrov:

Cieľová skupina

Existujú inhalátory univerzálne, ktorých súčasťou (prípadne sa dá dokúpiť) je aj set pre inhalovanie detí alebo ak máte doma dieťa, môžte zvážiť kúpu inhalátora s detským motívom. Svojím vzhľadom slúži k motivácii detí, avšak väčšina detských inhalátorov má v balení aj príslušenstvo pre dospelých, takže ich využitie nájde celá rodina. Na trhu sú aj rôzne špeciálne modely - napíklad inhalátor Omron Duobaby má v príslušenstve odsávačku hlienov a OMRON C102 Total zas obsahuje nosovú sprchu.

Patológia

Rôzne ochorenia dýchacích ciest postihujú rôzne časti dýchacieho systému. Inhalátor vytvára kvapôčky, ktoré sa vdychujú. Väčšie kvapôčky sa dostávajú do horných dýchacích ciest (typické ochorenie: nádcha). Menšie častice lieku sa dostávajú do dolných dýchacích ciest (ochorenie: CHOCHP, astma, bronchitída). Preto je dôležité vybrať si inhalátor, ktorý poskytuje tú správnu veľkosť častíc pre liečené ochorenie. Na horné dýchacie cesty odporúčame napríklad OMRON C102 Total, na dolné dýchacie cesty zas OMRON C28P.

inhalovanie pluca

Hlučnosť

Na tento fakt je dôležité upozorniť najmä pri deťoch. Z dôvodu použitej technológie v inhalátoroch sa hlučnosť kompresorových inhalátorov pohybuje medzi 45 - 55dB, pokiaľ hľadáte niečo tichšie, môžete siahnuť po ultrazvukových inhalátorov, avšak pozor, nie sú určené na inhaláciu niektorých liečív.

Účinnosť inhalácie

Ide o množstvo liečiva vdýchnutého v jednej minúte. Čím vyššia účinnosť, tým krátší čas inhalácie, čo je výhodou najmä pri ďeťoch.

Starostlivosť o inhalátor

Vysoká hygiena je pri inhalovaní nevyhnutná. Ak si inhalátor striedajú viacerí členovia domácnosti, dezinfikujte vždy všetky časti inhalátora mimo prístroja. Súpravu a jej časti stačí umyť pod tečúcou vodou a jemne pretrieť handričkou, ktorá nepúšťa chĺpky. Správnou údržbou zabezpečíme nielen bezpečnosť inhalácie, ale aj dlhšiu životnosť inhalátorov.