Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Dôležitosť vitamínu D v živote detí

Dôležitosť vitamínu D v živote detí

Dostatočný príjem vitamínu D je dôležité odsledovať počas celého života. Človek ho získava zo slnka a čiastočne, cca 10% z dennej potreby, aj z potravy. Avšak len málo potravín je bohatých na tento vitamín - ide najmä o pečeň, olejovité ryby, vaječný žĺtok či mäso.

Vystavovanie slnečnému žiareniu, ani spomínané potraviny, nie sú vhodnou formou príjmu vitamínu D u bábätiek a malých detí, a preto je potrebné prijať dennú dávku iným spôsobom.

Aká je hlavná úloha vitamínu D v tele?

Sú to najmä kosti, na ktoré vitamín D vplýva. Rovnako má však vplyv na metabolizmus, kardiovaskulárny a gastrointestinálny systém, obličky, pohlavné orgány, krv a zodpovedá aj za hladko fungujúci respiračný systém a imunitu.

V ranom veku vie mať deficit vitamínu D nežiadúce účinky a nechcený dopad na celkový vývoj organizmu. Jeho nedostatok sa prejavuje u detí poruchou vývinu kostí (t.j. rachitídou) či zvýšeným rizikom vzniku zubného kazu.

Vitamín D v prvom roku života

Preventívne podávanie je počas prvého roka priam nevyhnutnosťou, keďže prirodzená tvorba vitamínu D keratinocytmi kože je v tomto veku limitovaná a jeho príjem potravou obmedzený.

Ani argument, že v materskom mlieku má dieťa všetko potrebné, tentokrát nie je dostačujúci. Pravdou je, že materské mlieko síce viatmín D obsahuje, no jeho množstvo je zanedbateľné. Každé dojča potrebuje tento vitamín umelo dopĺňať na dennej báze.

Po prvom roku je dôležíté nezabúdať na vitamín D najmä v neslnečných mesiacoch, zväčša teda od októbra do marca.

Pre dojčatá a malé deti je preferovanou voľbou tekutá forma vitamínu D ako sú kvapky alebo sprej. Tekutá forma je založená na olejovej báze, ktorá uľahčuje vstrebávanie vitamínu D v tráviacom trakte.

NÁŠ TIP:

S pravidelným užívaním vitamínu D vydržte pri deťoch minimálne do puberty.

Pediatri na Slovensku predpisujú na prvej, vstupnej poradni Vigantol, avšak na trhu nájdete mnohé voľnodostupné alternatívy ako napríklad DevitBaby-D3 kvapky od firmy Jamieson, Better you D 400 Junior vo forme spreju alebo napríklad Detrical Kids pastilky vhodné pre deti od 3 rokov.

Užívanie vitamínu D u detí

Denný príjem podľa odporúčaní EFSA:

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡