Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Detská pokožka a opaľovanie

Detská pokožka a opaľovanie

Vplyv slnka na detskú pokožku

S príchodom jari a leta, prichádzajú ruka v ruke aj teplejšie dni. Človek je viac vystavovaný slnečnému žiareniu, ktoré môže nepriaznivo pôsobiť na pokožku.

Obzvlášť senzibilná je detská pokožka, ktorá keď je v rannom veku príliš vystavovaná UVA a UVB lúčom a tým pádom aj poškodzovaná, následky sa nesú po celý zvyšok života a môžu sa odzrkadliť na zdraví.

UV lúče reagujú s chemickou látkou melanínon, ktorá sa nachádza v pokožke každého z nás. Opálenie slnkom sa vyvíja, keď je množstvo vystavenia UV žiareniu väčšie ako to, ktoré je melanín schopný ochrániť.

Samotné žiarenie UVA lúčov spôsobuje starnutie, vrásky a prispieva k rakovine kože ako je melanóm – čo je najnebezpečnejšia forma rakoviny kože. Preto netreba zanedbávať dostatočnú ochranu pred škodlivými UV lúčmi.

Ako chrániť detskú pokožku pred slnkom

Zvýšenú pozornosť by sme mali venovať pokožke batoľaťa mladšieho ako 6 mesiacov. Jeho pokožka by nemala byť vôbec vystavovaná priamemu slnečnému žiareniu.

Obliekaný by im mal byť ľahký odev, ktorý zakrýva ručičky aj nožičky. Vynechať by sa nemal ani klobúčik, ktorý ochráni krk. S bábätkom by sme sa mali zdržiavať iba v tieni, resp. držať ho v tieni, napríklad pod strieškou alebo tienidlom upevneným na kočíku.

V nevyhnutnom prípade, ak nie je k dispozícií primeraný odev ani dostatočný tieň, je možné aplikovať minimálne množstvo opaľovacieho krému s minimálnym faktorom SPF 30 na menšie oblasti dieťaťa, ako napríklad tvár a rúčky.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo opaľovacích prípravkov pre deti. 

Prezrite si našu ponuku.

Netreba zabudnúť, že účinnosť faktora je 30 minúť. Aj keď pokožka batoliat je najrizikovejšia, chrániť treba každú detskú pokožku. Tu je zopár typov ako na to:

Používať opaľovací krém

Bez ohľadu na sfarbenie pleti dieťaťa, by mali byť natierané krémom s faktorom SPF 30 a vyššie. Nech sa rozhodnete už pre akúkoľvek značku krému (skúste napr. VichyLa rocheBiodermu a iné), uistite sa, že je širokospektrálny. To znamená, či chráni pred UVA a UVB lúčmi a tiež či je vodeodolný. Nanášanie krému opakujte približne každé 2 hodiny.

Nevystavovať sa najsilnejším lúčom dňa

V čase zvyčajne od 10:00 do 16:00 je slnečné žiarenie najsilnejšie, preto sa pokúste zostať v tieni. Ak nie je možné sa slnku v tomto čase vyhnúť, natieranie opakujte častejšie ako odporúčané 2 hodiny.

Napríklad ak sa dieťa hrá aj iba na záhrade. Väčšina poškodení pokožky nastáva vystavením sa slnku počas každodenných aktivít. UV žiarenie dopadne na Zem dokonca aj počas zamračených, chladných a oblačných dní. Aj toto „neviditeľné slnko“ môže spôsobiť spálenie pokožky.

Prekryť pokožku

Keďže je detská pokožka tenšia a melanín nedostatočne vyvinutý, je vhodné chrániť ju oblečením. Či je odev vhodný na dostatočnú ochranu zistíme tak, že po vložení ruky do vnútra odevu si na ňu nebudeme vidieť. Čiže ľahké košieľky, a samozrejme aj klobúčiky sú na mieste.

Slnečné okuliare

Tak ako slnko poškodzuje pokožku, rovnako vplýva aj na oči. Už jeden deň strávený na slnku môže viesť k spálenie rohovky. Preto najlepším spôsobom ochrany očí je nosenie slnečných okuliarov, ktoré poskytujú 100 % ochranu pred UV žiarením. Je možné, že deťom nebude nosenie okuliarov po vôli, ale existujú rôzne detské kombinácie a prevedenia, ktoré by sa deťom mohli páčiť.

Dôkladne skontrolujte lieky a ich zloženie

Niektoré lieky zvyšujú citlivosť pokožky na UV žiarenie. Preto je potrebné informovať sa u svojho lekára alebo lekárnika, či práve tie lieky, ktoré majú užívať (či na predpis alebo voľnopredajné) môžu zvýšiť citlivosť na slnko.

Väčšinou to vyvolávajú najmä antibiotiká alebo lieky na akné. Ak sa vám „pošťastí“ v lete takéto lieky užívať, ideálne by bolo sa slnku úplne vyhýbať. V nevyhnutnom prípade sa obliecť tak, aby sa pokožka nedostala do priameho kontaktu zo slnkom.

Opaľovanie podľa veku dieťaťa

Je pravda, že najmenšie deti by nemali byť slnku vystavované vôbec. No u starších detí sa už pobytu na slnku nevyhnete. Aj keď nemusí ísť o priame opaľovanie, teda úmyselné vystavovanie slnečným lúčom, predsa len je potrebné detskú pokožku chrániť. Aké sú pravidlá opaľovania detí podľa veku?

  1. Bábätká a deti do 3 rokov. Deti do 6 mesiacov chráňte pred priamym slnkom. Mali by ste sa s nimi pohybovať len v tieni alebo v polotieni, prípadne ich voziť v kočiari, ktorého strieška prekryje celé telo dieťaťa. Ak už je chvíľka na slnku nevyhnutná, použite špeciálny opaľovací krém pre bábätká, ktorý je jemný k detskej pokožke.
  2. Deti nad 3 roky. Môžu sa síce zdržiavať na priamom slnku, ale nie je vhodné, aby boli na slnku v poludňajších hodinách, kedy je slnečné žiarenie najsilnejšie. Ak s nimi chcete ísť na slnko, robte tak pred jedenástou dopoludnia a po tretej popoludní. Nutnosťou je opaľovací krém pre deti. Prečo nepoužívať krémy pre dospelých? Detský krém má totiž zloženie, ktoré rešpektuje jemnosť detskej pleti. Takéto detské krémy sú zväčša so zložením bezpečným pre deti a neobsahujú škodlivé a dráždivé zložky.
  3. Staršie deti 6+ rokov. Ani u starších detí netreba zanedbávať ochranu pokožky. Stále platí, že je lepšie zdržiavať sa na slnku mimo pravého poludnia. Takisto je nutnosťou opaľovací krém. Nezabúdajte, že ochrana pokožky pred slnkom sa netýka len typického slnenia na pláži a pobytu pri vode. Dieťa natierajte opaľovacím krémom aj v prípade, že sa chystá len hrať do pieskoviska alebo idete na prechádzku. Natierajte odhalené časti tela, ako ruky, nohy, tvár a krk.

Aj keď nám leto ponúka mnoho možností ako čas tráviť vonku, je dôležité myslieť na ochranu pokožky detí, nakoľko by sa prípadné následky mohli s nimi niesť až do dospelosti.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡