Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Čo je diastáza a dá sa liečiť?

Čo je diastáza a dá sa liečiť?

Stretli ste sa už s pojmom diastáza? Mnoho mamičiek po pôrode s ňou, bohužiaľ, skúsenosť má. Diastáza sa však netýka iba žien po pôrode. Môže sa objaviť aj u mužov a dokonca aj u novorodencov. Čo je to vlastne diastáza a aké sú možnosti liečby?

Charakteristika diastázy a jej prejavy

Diastáza je stav, pri ktorom dochádza k rozostupu priamych brušných svalov v mieste stredovej väzivovej línie brucha, tzv. linea alba. V dôsledku toho dochádza k narúšaniu stability tela, oslabeniu a odkrytiu vnútorných brušných orgánov a tiež k narušeniu mechaniky trupu.

Pri diastáze je väzivo roztiahnuté a tým zoslabené. Oba pruhy priameho brušného svalu sú rozídené do strán. Vzniká miesto nechránené svalstvom, na ktoré tlačia vnútorné orgány. (1)

VEDELI STE ŽE:

„S diastázou sa po pôrode stretáva viac ako polovička rodičiek?“

Samotná diastáza nie je bolestivá. Ak sa však nelieči, môže viesť k rôznym ďalším ťažkostiam a následným bolestiam. K častým prejavom diastázy patria:

Aké sú príčiny diastázy?

Diastáza vzniká pri veľkom tlaku dutiny brušnej na jej stenu (tehotenstvoobezita, nesprávne držanie tela, preťaženie). Je pravdou, že najväčším rizikom pre vznik diastázy je práve tehotenstvo. Diastáza však môže mať aj iné príčiny:

  • Vrodená nadmerná laxalita (pružnosť) väzov a následná strata pevnosti brušnej väzivovej čiary
  • Hormonálne vplyvy
  • Prudký nárast telesnej hmotnosti a obezita
  • Zväčšenie brušnej dutiny v dôsledku ochorenia ako napr. brušný ascites
  • Nesprávna technika alebo nadmerná intenzita cvičenia
  • Mechanické poškodenie – úraz

Pokiaľ ide o diastázu po pôrode, často postihuje rodičky nad 35 rokov a viacnásobné rodičky. Počas tehotenstva v dôsledku hormonálnych zmien nastáva roztiahnutie mäkkých štruktúr tela a v dôsledku toho aj k diastáze. Na jej vznik môže mať dokonca vplyv aj veľkosť plodu, či spôsob vedenia sekcie.

Diastáza však nie je len problémom žien. Trpia ňou aj športovo aktívni ľudia, či pacienti po operáciách brušnej dutiny. Za jej vznikom je aj málo pohybu a časté sedenie. Objavuje sa dokonca u novorodencov, kde sa rieši Vojtovou metódou.

Čo je diastáza a dá sa liečiť?

Diagnostika a liečba diastázy

Pri podozrení na diastázu ju lekár alebo terapeut dokáže odhaliť palpáciou, čiže dotykom. V prípade, že je medzera medzi svalmi väčšia ako 2 cm, môže ísť o brušnú diastázu. Meranie rozostupu sa vykonáva pomocou špeciálneho centimetra. V prípade pochybností sa využíva tiež ultrazvuk, tomografia, či magnetická rezonancia.

Aké sú možnosti liečby? Ide o tzv. konzervatívnu liečbu, ktorou je pravidelná rehabilitácia s terapeutom, ale aj v domácom prostredí pacienta. Pri cvičebnej terapii sa väčšina cvikov sústreďuje na brušné svaly. (2) Cieľom rehabilitácií je posilniť brušnú stenu, zlepšiť stabilitu chrbtice, zlepšiť dýchanie, aktivizovať brušné svalstvo a panvové dno.

Cviky, ktoré pomôžu pri diastáze, si môžete pozrieť aj v tomto videu.

 

Pozitívne vplýva pri diastáze aj funkčné dýchanie, ktoré aktivizuje brušné svaly a pomáha eliminovať stres.

Prevencia diastázy

Je treba vedieť, že diastáza sa môže vrátiť. Po rehabilitácii by sa teda pacient nemal vrátiť k nesprávnym pohybovým návykom a pravidelne by mal posilňovať brušné svalstvo. Ako prevencia slúži aj cvičenie.

Kompletná ponuka produktov pre tehotné

Zdroje:

  1. http://strenerkou.cz/diastaza/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9498119/
  3. https://www.wikiskripta.eu/w/diast%C3%A1za
  4. https://lekar.sk/clanok/diastaza