Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Celiakia vám zmení život. Dá sa však zvládnuť!

Celiakia vám zmení život. Dá sa však zvládnuť!

 

Ak vám bola diagnostikovaná celiakia, rátajte s tým, že toto ochorenie vás bude sprevádzať po celý život. Čo je vlastne celiakia a aké sú jej príznaky? Existuje možnosť liečby?

Celiakia a jej príznaky

Celiakia je nepríjemné autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje najmä tenké črevo. Je spôsobená prítomnosťou lepku v potravinách. Ak pacienti s celiakiou nevylúčia zo stravy glutén, čiže lepok, ochorenie vedie až k zápalom tenkého čreva.

Pri celiaki dochádza tiež k zmenšovaniu a dokonca až k vyhládzaniu črevných klkov, ktoré majú za úlohu vstrebávanie živín. Ich poškodenie vedie k tomu, že tenké črevo nedokáže živiny vstrebávať, čo môže spôsobovať až podvýživu.

Naopak, poškodená sliznica tenkého čreva spôsobuje, že do tela sa dostavajú aj škodliviny, a to môže viesť k ďalším závažným ochoreniam.

Neliečená, respektíve ignorovaná celiakia, môže viesť dokonca až k nádorovým ochoreniam.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov určených pre celiatikov. 

Prezrite si našu ponuku.

Aké sú prejavy celiakie? Zaujímavé je, že mnohí ľudia, ktorí trpia celiakiou, o tom ani netušia. Nemajú totiž typické prejavy, ktoré sa s celiakiou spájajú.

Medzi najčastejšie príznaky celiakie, súvisiace s tráviacim traktom, patria tieto:

 • Hnačka alebo riedka stolica s kyslastým zápachom
 • Nadúvanie brucha, plynatosť
 • Pocit tlaku a bolesti brucha
 • Nevoľnosť a zvracanie
 • Úbytok na váhe

Poznáme však aj ďalšie príznaky celiakie, ktoré s trávením nesúvisia. U pacientov sa môžu vyskytnúť aj tieto:

 • Strata energie
 • Anémia, takzvaná chudokrvnosť a nedostatok železa, ale aj vitamínov
 • Bolesti kĺbov a osteoporóza
 • Svalové kŕče
 • Rôzne kožné prejavy ako ekzémy, suchá alebo bledá koža
 • Strata záujmu o sexuálne aktivity a dokonca neplodnosť
 • Depresie a iné psychické prejavy ako podráždenosť a úzkosť

Veľmi nebezpečná je celiakia pre deti. Môže totiž spôsobovať oneskorených rast a poruchy vývoja dieťaťa. Objaviť sa môže pri prechode z materského mlieka na stravu, ale aj v neskoršom veku, okolo 2 - 3 rokov.

Diagnostika celiakie

Ak vás teda dlhodobo trápi niektorý z vyššie uvedených symptómov, návštevu lekára by ste nemali odkladať. Najmä v prípade, ak celiakiou trpí člen vašej rodiny. Toto ochorenie je totiž dedičné. Vhodné je teda nechať sa vyšetriť aj v prípade, ak príznaky nemáte, no celiakia sa u vás v rodine vyskytuje.

V čom spočíva diagnostika? U pacienta s podozrením na celiakiu sa vykonajú krvné testy, ktoré by mali odhaliť prítomnosť protilátok na glutén v krvi. Ak sú testy pozitívne, vykonáva sa endoskopické vyšetrenie. Sonda v žalúdku odhalí (prípadne vyvráti) poškodenie klkov a sliznice tenkého čreva.

bezlepkove potraviny

Liečba celiakie

Po potvrdení celiakie je väčšina pacientov doslova v šoku. Je to totiž závažné ochorenie a pacienta sprevádza doživotne. No nemusíte sa obávať. Aj keď sa celiakia nedá celkom vyliečiť, teda bezlepková diéta je doživotná, príznaky sa dajú veľmi jednoducho odstrániť. A to práve vylúčením lepku z potravy.

K zlepšeniu stavu a vymiznutiu príznakov dochádza veľmi rýchlo, a to už do mesiaca. Sliznica tenkého čreva však na regeneráciu potrebuje dlhšiu dobu.

Ako sme už spomenuli, bezlepková diéta je doživotná. Ak sa poruší, respektíve ju pacient úplne odignoruje, môže si spôsobiť vážne problémy, až v podobe rakoviny hrubého čreva. Ako sa teda stravovať pri celiakii?

Strava pri celiakii

Bola vám diagnostikovaná celiakia a netušíte, aké potraviny sú pre vás povolené a aké zakázané? Prvé odporúčania vám iste dá váš ošetrujúci lekár. Začiatky bezlepkovej diéty sa môžu zdať zložité. No po istom čase si nájdete svoje obľúbené potraviny a zistíte, ako a čím nahradiť potraviny s obsahom lepku.

Všetky prirodzene bezlepkové potraviny sú povolené. Sem patrí ovocie, zelenina, kvalitné mäso, strukoviny, mlieko a mliečne výrobky, ale napríklad aj kukuričná múka.

Zakázané sú obilniny – pšenica, raž, jačmeň, ovos a všetky výrobky z nich. To znamená, že nesmiete konzumovať chlieb, pečivo, múky, cestoviny, sušienky, zákusky, cereálie... jednoducho čokoľvek, vyrobené z týchto obilnín.

Pozor si však musíte dávať aj na iné skupiny potravín. Múka je totiž pridávaná aj do mäsových výrobkov – paštét, salám, párok, jaterníc alebo klobás.

Lepok sa vyskytuje aj v mäsových konzervách a instantných jedlách ako polievky, či hotové omáčky. Rizikové sú tiež niektoré koreniny, horčice, kečupy, tatárske omáčky a majonézy. Našťastie však už existujú alternatívy, keďže celiatikov pribúda.

Zásady výberu/nákupu potravín pri celiakii

 1. Kupujte potraviny označené ako „gluten free“ alebo označené preškrtnutým symbolom klasu.
 2. Sledujte etikety výrobkov. Aj prirodzene bezlepkové potraviny môžu po spracovaní obsahovať lepok. Príkladom sú mrazené zemiakové hranolčeky.
 3. Kupujte výlučne bezlepkový chlieb a pečivo. Aj tu je však dôležité sledovať zloženie. Pretože napríklad aj zemiakový chlieb môže obsahovať pridanú pšeničnú múku.
 4. Hľadajte alternatívy. Napríklad klasické múky sú pre vás tabu. Alternatívou je prirodzene bezlepková múka – kukuričná, ryžová, sójová, hrachová, kokosová, či špeciálne miešané druhy múk, ktoré sú určené pre celiatikov.
 5. Pozor aj na skrytý lepok. Pri čítaní etikiet výrobkov si všímajte aj emulgátory a proteíny, ktoré by lepok mohli obsahovať. Všetky alergény však na etiketách musia byť vyznačené zvýrazneným písmom.

Je pravda, že pečenie a varenie bez lepku je o čosi zložitejšie. Upiecť bezlepkový chlieb alebo zákusok vás bude zrejme stáť viac námahy. Je treba sa naučiť bezlepkové múky používať. Majú totiž iné vlastnosti ako klasické múky. A lepok je potrebné niečím nahradiť, aby sa pečivo nerozpadávalo.

Na tento účel je vhodná napríklad ľanová múka. V začiatkoch vám však určite odporúčame práve špeciálne miešané múky pre celiatikov, s ktorými sa pečenie podarí.

Celiakia nie je alergia na lepok!

Mnoho ľudí si zamieňa pojmy celiakia a alergia na lepok. Rozdiel je však zásadný. Dalo by sa povedať, že alergia na lepok nie je tak závažná ako celiakia.

Alergia na lepok nie je autoimunitné ochorenie a nepoškodzuje tenké črevo. Dochádza pri nej „len“ k typickým alergickým reakciám, ktoré sa môžu prejavovať na koži v podobe svrbenia a vyrážky alebo sa prejavuje tráviacimi problémami ako hnačka, plynatosť a bolesti brucha.

Alergia na lepok sa, na rozdiel od celiakie, dá vyliečiť. To znamená, že po vyradení potravín s obsahom lepku z jedálnička, môže alergia na lepok vymiznúť a po istom čase môže pacient lepok opätovne konzumovať. Pri celiakii je však bezlepková diéta doživotná.

Ak vám bola diagnostikovaná celiakia, uvedomte si, že to nie je „koniec sveta“. Je pravda, že začiatky diéty budú pre vás veľmi náročné. Pacienti spočiatku nevedia ako sa stravovať a aké potraviny kupovať. No po čase si zvyknete a zistíte, že bezlepkové potraviny sú často krát zdravšie ako klasické.

Pre uľahčenie situácie vám odporúčame sledovať rôzne skupiny na sociálnych sieťach a webové stránky, ktoré sa venujú práve vareniu pre celiatikov. Získate tu množstvo rád a overených receptov od ľudí, ktorí týmto ochorením trpia.

Najčastejšie otázky:

1. Čo je celiakia?

Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje tenké črevo. Dochádza pri nej k zmenšovaniu a vyhládzaniu črevných klkov, preto črevá nedokážu vstrebať živiny.

2. Ako sa prejavuje celiakia?

K typickým príznakom patrí hnačka, nadúvanie brucha, plynatosť, bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie, úbytok na váhe, až podvýživa. Bežné sú ekzémy, strata energie a chudokrvnosť.

3. Ako liečiť celiakiu?

Je nutné vylúčiť zo stravy lepok. Bezlepková diéta vedie k regenerácii sliznici čreva.

4. Je celiakia doživotná?

Bohužiaľ áno. Príznaky síce po diéte vymiznú, ale ak by pacient opäť prijímal lepok, znovu by sa objavili aj príznaky.

5. Čo mám jesť pri celiakii?

Prirodzene bezlepkové potraviny sú ovocie, zelenina, mäso, strukoviny, mlieko a mliečne výrobky. Pozor na upravované potraviny (napr. salámy, jaternice), ktoré často obsahujú lepok. Kupujte potraviny označené ako „gluten free“ alebo s preškrtnutým symbolom klasu.

Z našej poradne:

📅 Dátum: 09. 07. 2020

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, môže prosím pacient s celiakiou užívať Biobran? Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, liek BioBran 1000 je zložený z ryžovej vlákniny, získanej modifikáciou komplexu z húb Shiitake. Príbalový leták ani iný zdroj neuvádza možné stopy po lepku, takže liek môžete užívať.

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡