Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Atopická dermatitída č2

Atopická dermatitída č2

To, že nás môže pokožka občas svrbieť nie je ničím neobvyklým. Teda až do okamihu, pokiaľ sa z toho  nestane dlhotrvajúca a opakujúca sa záležitosť, ktorá môže byť doplnená o červené a svrbiace vyrážky.

Toto by už boli príznaky atopickej dermatitídy, ktorá je však známejšia pod pojmom ekzém, alebo atopický ekzém. Často sa vyskytuje u detí, ale nie je vylúčené, že sa objaví aj v zrelšom veku.

Ide o pravidelné (chronické) ochorenie pokožky, pri ktorej majú vyrážky tendenciu periodicky sa opakovať. Môže byť sprevádzaná astmou alebo aj sennou nádchou.

Atopický ekzém u detí

Postihuje takmer 20% detí. U niektorých sa atopický ekzém s vekom stratí, u iných pretrvá až do dospelosti. Prvé príznaky ekzému sa zvyknú objaviť skôr ako dovŕšia piate narodeniny. U dojčiat sa prejavuje najmä ekzém na tvári, a to v podobe červených, drsných a šupinatých miest na lícach, pokožke hlavičky alebo na prednej časti rúk a nôh.

Atopický ekzém u detí od dvoch rokov sa prejavuje prevažne na pokožke tela. Takisto sa jedná o suché a svrbiace ložiská, ktoré sa zapaľujú a môžu vylučovať tekutinu - hnis.

Ako dieťaťu s ekzémom pomôcť? V prvom rade je potrebné používať jemné a šetrné umývacie a čistiace prostriedky. To znamená mydlá, ktoré sú určené pre citlivú pleť detí a tiež pracie prášky a aviváže, ktoré nedráždia.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete širokú ponuku kozmetiky určenej pre citlivú pokožku detí. 

PREZRITE SI NAŠU PONUKU

Deti s ekzémom by sa mali iba krátko sprchovať v nie veľmi horúcej vode. Pokožku je potrebné dôkladne a pravidelne hydratovať s pomocou jemných krémov, určených pre citlivú pleť.

Symptómy atopickej dermatitídy

U starších detí a dospelých sa atopický ekzém prejavuje ako veľmi svrbivé, červené vyrážky na zadnej strane krku a kolien, na rukách a taktiež v lakťových záhyboch. Môžu byť v podobe malých hrboľoch a šupinatých miest.

Nie je vylúčené, že vyrážka sa objaví aj na tvári, zápästí alebo predlaktí, alebo že sa prejaví ekzém na tvári. Pri každom jedincovi sa symptómy môžu prejaviť inak. Medzi najbežnejšie symptómy, pri ktorých by sme mali zvýšiť pozornosť patria:

 • Suchá pokožka
 • Svrbenie, ktoré môže byť veľmi nepríjemné, najmä v noci
 • Červené až hnedošedé škvrny napríklad na rukách, nohách, členkoch, zápästiach, krku, hornej časti hrudníka, očných viečkach, na vnútorných ohybochlakťov a kolien. Pri deťoch ide o podobné škvrny na tvári a na pokožke hlavičky.
 • Malé, vypuklé hrbole, z ktorých môže pri poškriabaní vytekať tekutina – hnis
 • Zhrubnutá, popraskaná a šupinatá koža
 • Zvýšená citlivosť pokožky

Ak spozorujeme na svojej pokožke niektorý z týchto symptómov, nemali by sme odkladať návštevu lekára. Dôležité je si však uvedomiť aj to, že v prípade vyrážok a svrbenia, škriabaním, svojej pokožke rozhodne nepomôžeme. Mohli by sme si stav ekzému iba zhoršiť, preniesť si nejaká infekciu prípadne si spôsobiť nepekné jazvy.

Veľmi problematický je ekzém na tvári. Môže totiž negatívne vplývať na psychiku postihnutého. Kým ekzém na rukách, nohách, či hrudníku bez problémov schová pod oblečenie, s tvárou to také jednoduché nie je. Preto sa u pacientov s ekzémom na tvári často vyskytuje aj strata sebavedomia, nespavosť a stres. 

Príčiny atopickej dermatitídy

Ani samotní lekári sú si nie istí, čo konkrétne spôsobuje atopickú dermatitídu. Najčastejšie sa však vyskytuje u ľudí, ktorí už trpia nejakými alergiami. Veď už len samotný význam slova „atopický“ znamená citlivý na alergény.

Taktiež je vysoko pravdepodobné, že ak ekzém koluje v rodine, máte ho vy, váš partner, bude ním trpieť aj vaše dieťa. Atopický ekzém sa však vyvíja napríklad aj spolu s astmou, sennou nádchou alebo taktiež s potravinovou alergiou (najmä u detí s ťažkým ekzémom).

Pri citlivej pokožke aj časté vystavovanie sa chladu, môže zvýšiť šance na jeho získanie. Atopická dermatitída však nie je nákazlivá, nemôžeme sa ňou od niekoho nakaziť alebo ju na niekoho preniesť.

Prevencia

Aby sme predchádzali resp. zmiernili dermatitídu, odporúčajú sa nasledovné typy starostlivosti:

 • Dostatočne hydratovať pokožku, aspoň dvakrát denne
 • Vyhýbať sa spúšťačom, ktoré zhoršujú stav. K nim sa zaraďuje pot, stres, obezita, agresívne mydlá, prach, peľ, ....
 • Sprchovať a kúpať sa vo vlažnej, nie horúcej vode, pričom dĺžka pobytu vo vani / sprche by mala byť v rozmedzí 10 až 15 minút
 • Používať iba jemné mydlá. Pozor na antibakteriálne mydlá, môžu odstraňovať prirodzené oleje a tým pokožku vysušovať.
 • Po kúpeli pokožku jemne vysušiť, bez drsného šúchania a následne aplikovať dostatočne hydratačný krém.

Starostlivosť o atopickú pokožku v dnešnej dobe nemusí byť už vôbec náročná, nakoľko výrobcovia kozmetiky vyvíjajú v rámci svojich produktov špeciálne rady pre starostlivosť o pokožku zasiahnutú problémom atopickej dermatitídy. Každý z nás je však individuálny jedinec, preto, čo pomáha jednému nemusí druhému. Treba sa sledovať a zistiť potreby svojej pokožky individuálne.