Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ako na správne a bezpečné prebaľovanie dieťaťa?

Ako na správne a bezpečné prebaľovanie dieťaťa?

Novopečení rodičia iste uznajú, že prebaľovanie bábätka je boj! Aspoň spočiatku, kým nenaberiete isté zručnosti a „nevychytáte“ rôzne muchy, ktoré prebaľovanie sťažujú. Ak ste čerství rodičia a pri prebaľovaní občas bojujete, práve pre vás je určený tento článok, ktorý vám môže mnohé uľahčiť.

Základné zásady prebaľovania

V prvom rade by ste mali pamätať na to, že bábätko nesmiete pri prebaľovaní nechať ani na sekundu samé. Je pravda, že novorodenec vám z prebaľovacej podložky neutečie. Nikdy však neviete, kedy sa dieťa naučí pretáčať. A iste nechcete, aby spadlo! Preto si na prebaľovanie novorodenca, ale aj väčšieho dieťaťa, vždy všetko pripravte vopred, aby ste od neho nemuseli odchádzať.

VEDELI STE ŽE:

„Kvalitnú plienku nemusíte hneď po močení vymeniť? Ak nie je napučaná, dieťa sa v nej môže cítiť komfortne aj 3 hodiny.“

Čo potrebujete na prebaľovanie?

Pripravte si:

 • Plienku správnej veľkosti – plienky sú na obale označené veľkosťou podľa kg. V obchodoch nájdete plienky pre novorodenca, pre deti od 2-5 kg, od 4-8 kg, 6-10 kg.. atď. Pozrite si našu ponuku.
 • Vlhčené utierky – kupujte výhradne vlhčené utierky určené pre deti, ktoré sú jemné k ich citlivej pokožke. Pozrite si našu ponuku.
 • Krém na zadoček – ak nemá dieťatko problémy, postačí klasický detský krém proti zapareninám. V prípade, že sa už zapareniny objavili, pomôže napríklad krém Sudocrem.
 • Podložka na prebaľovanie – podložka, ktorú umiestnite do výšky na detskú postieľku, šetrí váš chrbát. Ideálna je nepremokavá podložka na prebaľovanie, ktorá ochráni miesto prebaľovania aj pri nehode. Detské podložky na prebaľovanie kúpite tak v lekárni, ako aj v drogérii. Pozrite si našu ponuku.
 • Náhradné oblečenie – aby ste v prípade nehody nemuseli po oblečenie odchádzať o dieťaťa.
 • Ortopedické nohavičky – ak vám lekár odporúča prebaľovanie na široko, potrebujete aj špeciálne ortopedické nohavičky. Pozrite si našu ponuku.
 • Niečo, čo dieťa zabaví – penovú knihu, hračku alebo čokoľvek iné. Pozrite si našu ponuku.

Ako správne a bezpečne prebaľovať bábätko

Kedy prebaľovať?

Je jasné, že každé dieťa je iné. Kým jedno spotrebujete denne cca 6 plienok, iné ich potrebuje až 12. Existujú však zásady, kedy určite dieťa prebaľovať.

 1. Keď je plienka znečistená. U novorodencov je to zväčša tak, že po papaní aj kakajú. Po ušpinení je teda plienku potrebné okamžite vymeniť, aby ste predišli zapareninám. Pokiaľ ide o moč, nemusíte plienku vymeniť okamžite.
 2. Keď je dieťa nepokojné. Ak bábätko mrnčí alebo plače a zdá sa, že mu nič nechýba, pozrite sa, či plienka nie je ušpinená alebo premočená.
 3. Pred spaním. Ak dáte dieťatku čistú plienku pred spaním, prispejete tak k pokojnejšiemu spánku.
 4. Nočné prebaľovanie. Aj tu platí, že ak je dieťa v noci nepokojné, možno je potrebné nočné prebaľovanie. Skontrolujte mu plienku.
 5. Pred papaním. Odporúča sa meniť plienku pred kŕmením, nie po ňom. Po kŕmení by sa totiž s dieťaťom nemalo manipulovať, resp. krčiť mu bruško, aby nezvracalo.
 6. Po spánku. Najmä po dlhom spánku bude plienka pravdepodobne napučaná.

Ako správne prebaľovať?

Nie je to nič zložité a keď naberiete rutinu, prebaľovanie novorodenca bude pre vás záležitosťou pár minút. Najprv sa odporúča umyť si ruky. Keď máte všetky pomôcky na prebaľovanie pripravené, položte dieťa na prebaľovaciu podložku.

Či to bude nepremokavá prebaľovacia podložka, prebaľovací pult alebo jednoducho posteľ, je len na vás. Avšak nepremokavá podložka vám ušetrí prácu v prípade nehody a prebaľovací pult zas ušetrí váš chrbát.

V ďalšom kroku dieťatko vyzlečte. Stačí vyzliecť spodnú časť odevu, aby ste mali prístup k plienke. Plienku odbaľte, chyťte dieťa za členky, jemne mu zdvihnite nohy, vytiahnite špinavú plienku a dôkladne vyutierajte zadoček. Spravidla (najmä pri močení) stačia vlhčené utierky. Ak je však zadoček dieťaťa veľmi znečistený, umyte ho vodou. Nezabúdajte na záhyby pokožky, kde sa tvoria zapareniny!

PREČÍTAJTE SI:

Čo potrebujete vedieť o cumlíkoch pre deti

Prečítať

Nakoniec utrite zadoček dosucha a použite krém na zapareniny. Potom nasaďte čistú plienku a pevne ju suchým zipsom zapnite. Pozor, aby ste ju nestlačili až príliš. Ideálne je, ak sa medzi bruško a plienku zmestí váš prst.

Prebaľovanie chlapca vs. prebaľovanie dievčatka

Je tu rozdiel alebo je prebaľovanie chlapca a prebaľovanie dievčatka rovnaké? Rozdiel je najmä v spôsobe utierania. Dievča vždy utierajte od intímnych partií ku konečníku, aby ste predišli zaneseniu baktérií do močových ciest.

U chlapcov zas dávajte pozor, aby ste ich dokonale utreli v oblasti mieška. Taktiež platí, že keď chlapca odbalíte, zvykne sa ihneď pocikať. Snažte sa teda chvíľku po odbalení pridržať plienku tak, aby zachytila moč.

Veríme, že vám naše rady pomohli. A môžete si byť istý, že po pár dňoch budete prebaľovanie zvládať bez problémov!

Kompeltná ponuka produktov na prebaľovanie detí

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡