Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Čo potrebujete vedieť o cumlíkoch pre deti

Čo potrebujete vedieť o cumlíkoch pre deti

Niektoré mamičky sú za, iné jednoznačne proti. Reč je o cumlíku, ktorý síce dokáže bábätko utíšiť, no jeho nadmerné používanie môže byť na škodu. Čo myslíte? Kedy dať novorodencovi cumlík? Aký je najlepší cumlík pre novorodenca? A ako sa zbaviť cumlíka? Aj na tieto otázky dostanete odpovede v článku.

Cumlík – áno alebo nie?

Čo hovorí v prospech cumlíka a aké sú zas jeho nevýhody? Najväčšie pozitívum vidia rodičia v tom, že vďaka cumlíku je dieťa omnoho pokojnejšie. V jeho prospech však hovoria aj niektoré výskumy, podľa ktorých pomáha predčasne narodeným deťom so satím.

Naopak, existujú mnohé štúdie, ktoré ho odsudzujú. Zvyšuje vraj riziko zubných problémov, zápalu stredného ucha, či dokonca narúša vývoj reči a normálny spánkový rytmus (1).

Rozhodnutie či a kedy dať bábätku cumlík, je teda na každej matke. Ak sa pre cumlík rozhodnete, určite budete riešiť otázky ako sterilizovať cumlík, ako často meniť cumlík, ako naučiť dieťa na cumlík, aký cumeľ pre novorodenca zvoliť a napokon aj kedy zobrať dieťaťu cumeľ a ako zrušiť cumlík bez veľkej drámy. Poradíme vám.

NÁŠ TIP:

U nás nájdete širokú ponuku cumlíkov pre deti.

Pozrieť ponuku

Cumlíky pre novorodenca

Aký cumlík pre novorodenca bude najvhodnejší? Cumlíky vyberajte podľa veku dieťaťa. To, na aký vek je vhodný, je uvedené na obale cumľa. Pokiaľ ide o tvar, rozlišujeme tri typy cumlíkov:

  • Okrúhly – využívaný najmä v minulosti. Dnes lekári odporúčajú iný typ cumlíka
  • Symetrický – tvarom sa podobá bradavke, jeho vrchná a spodná strana sú identické
  • Anatomický – na hornej strane guľatý, na dolnej sploštený. Udržiava správnu polohu jazyka pri saní a odporúčajú ho najmä zubári

Pokiaľ ide o cumlík a dojčenie, najvhodnejší je ten, ktorý tvarom pripomína bradavku. Dieťatko tak ostáva naďalej dojčené, resp. nie je zmätené iným tvarom. Podľa zubných lekárov je však najvhodnejší anatomický cumlík.

PREČÍTAJTE SI:

Veľký sprievodca - čo jesť a čo sa nesmie jesť počas dojčenia?

Prečítať

Cumlík nepoužívajte automaticky. Siahajte po ňom vtedy, keď potrebujete dieťa utíšiť a všetky ostatné možnosti zlyhali. A ako dieťa naučíte na cumlík? Možno ich budete musieť vystriedať niekoľko, kým nájdete ten, ktorý bude dieťaťu vyhovovať.

Hygiena cumlíkov

Nevyhnutná je správna hygiena, aby sa cumlíky nestali zdrojom chorôb. Aspoň do 6 mesiacov veku dieťaťa sa odporúča cumlík vyvárať. Ako sa vyvárajú cumlíky? Zvoliť môžete tradičné prevarenie v hrnčeku s vodou. Hrnček používajte výhradne na tento účel. Cumlík musí byť vo vode celý ponorený a vyvárať by sa mal cca 5 minút. Jednoduchšie je použiť parný sterilizátor, v ktorom sterilizujete aj fľaše.

Čo potrebujete vedieť o cumlíkoch pre deti

Ako často sterilizovať cumlík a kedy by ste ho mali vymeniť? A ako často meniť cumlík na fľašu? Cumlík sterilizujte vždy, keď dieťaťu padne alebo príde do kontaktu s nečistotami. Vymeniť sa odporúča po každej chorobe dieťaťa a v intervale raz za cca 2 mesiace. To isté platí aj pre cumlík na fľašu.

Ako dieťa odučiť od cumlíka?

Podľa odborníkov je ideálny čas na odvykanie od cumlíka vo veku 1 roka. Prax však hovorí, že deti sa odúčajú omnoho neskôr. Určite by to však nemalo byť po troch rokoch, pretože v tomto veku už naozaj hrozí deformácia čeľuste.

Ako teda na to? Dieťatku pokojne vysvetlite, že sa chystáte mu cumlík vziať. Aj keď nevie rozprávať, iste vám rozumie! Vyberte si obdobie, kedy dieťa nič netrápi (bolesť, choroba). Postupujte pomaly. Nečakajte, že táto veľká zmena sa udeje zo dňa na deň.

Ak má dieťa obľúbený cumlík a iný nechce, môžete ho schovať a povedať, že sa stratil. V každom prípade budete potrebovať mnoho trpezlivosti!

Kompletná ponuka cumlíkov pre deti

Zdroje:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2791559/

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡