Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Užitočné rady ako chrániť pokožku v zime

Užitočné rady ako chrániť pokožku v zime

Starať sa treba o pokožku celého tela. V mraze sa spomaľujú funkcie pokožky. Mazové žľazy vylučujú menej tuku a látková výmena je pomalšia. Pokožka v zime je často vysušená, šupinatá, začervenaná, napnutá a nepríjemne páli. Pre väčšiu odolnosť pleti a jej schopnosť udržať si vlhkosť po celý deň musí pokožka dostať ochrannú vrstvu.

V zime si ale treba dať pozor aj na umývanie. Dermatológovia upozorňujú, že tvár si treba umývať najmenej hodinu predtým ako idete von. Ak sa ponáhľate, použite radšej na čistenie iba pleťové mlieko, ktoré nebude pokožke zbytočne brať vlahu.

1. Používajte ľahkú kozmetiku

Nepoužívajte antibakteriálne mydlá a deodoranty, ktoré obsahujú agresívne zložky alebo konzervanty, lebo poškodzujú prirodzenú ochrannú bariéru kože. Uprednostňujte prírodnú kozmetiku, ktorá obsahuje jemné, prírodné čistiace zložky s jemným alebo žiadnym parfémom.

Vyhnite sa používaniu aj agresívnych kozmetických produktov na tvár. Ak máte mastnú pokožku, čistiacu kozmetiku na báze alkoholu v zime radšej nepoužívajte. Uprednostnite čistiace peny alebo mlieka.

2. Nezabúdajte na výživu a hydratáciu pokožky
Ak vonku mrzne, nepoužívajte kozmetiku na báze vody a glycerínu, ale iba na báze olejov. Kozmetika, ktorá ako základ obsahuje mandľové alebo avokádové oleje, neupcháva póry. Všetky hydratačné a výživné krémy je najvhodnejšie aplikovať do troch minút po kúpeli alebo sprche, kým je pokožka ešte jemne vlhká. Alebo si môžete pomôcť minerálnou vodou v spreji. Pre extrémne suchú pokožku vyberajte krémy s obsahom močoviny alebo kyseliny mliečnej.

3. Sprchujte sa kratšie
V sprche zostaňte maximálne 5 minút, pretože nič tak nezbaví vašu pokožku hydratácie tak drasticky ako dlhé sprchovania chlórovanou vodou. Nepoužívajte horúcu, ale len príjemne teplú vodu, lebo horúca voda skôr zbaví vašu pokožku esenciálnych tukov, ktoré sú také potrebne pre jej zdravie.

4. Hoľte sa opatrne
Holenie pokožku dráždi vždy a to zvlášť, ak je suchá. Preto starostlivo vyberajte žiletku, aby bola ostrá a kvalitná (často ju vymieňajte). Používajte hydratačný krém alebo penu na holenie. Čepieľku pri holení veďte v smere rastu chĺpkov. Po holení nezabudnite aplikovať hydratačný krém (najlepšie s označením „krém po holení“).


5. Nezabúdajte na UV filter
V lete sa každý chráni pred silným Uv žiarením, ale málokoho to napadne robiť aj v zime. Najmä počas pobytu v prírode a pri lyžovačke na horách, je nevyhnutné používať na tvár a pery kozmetiku s ochranným faktorom aspoň 30. Používajte len kozmetiku, ktorá poskytuje ochranu pred A aj B lúčmi UV žiarenia.

6. Zababušte si aj ruky
Asi by vás nenapadlo kráčať v zime po ulici v plavkách! Lenže presne tak sa cítia vaše ruky, ak v zime nepoužívate rukavice. Ak je mráz alebo vietor mimoriadne silný, chráňte si šálom či šatkou aj pery a ušné lalôčiky.

7. Nefajčite
Okrem všetkých známych rizík, ktoré sú spojené s fajčením, fajčenie škodí aj vašej pokožke. Vysušuje ju, podporuje tvorbu vrások a zbavuje ju kyslíka a viacerých živín. Takže, ak sa chcete vyhnúť tomu „slniečku“ z vrások okolo úst, cigaretu radšej zahoďte. A predĺži vám to aj život. A veľa ušetríte!

8. Zdravo sa stravujte
Nielen zvonku môžete vašu pokožku vyživovať, ale najmä zvnútra. Zbytočne si budete kupovať drahé krémy, keď nebudete mať v strave dostatok výživných látok, prípadne sa budete kŕmiť škodlivými tukmi. Vyvážená strava založená na obilninách v celozrnnej podobe, strukovinách, ovocí a zelenine, ktorá obsahuje aj kvalitné tuky ako sú orechy a olejnaté semená, prípadne občas mastná morská ryba, to je pre vašu pokožku to najlepšie. Rovnako pokožka potrebuje, aby ste pili dostatok kvalitných tekutín počas celého dňa. To samozrejme neznamená, že čím viac budete piť, tým viac bude vaša pokožka hydratovaná. Skôr to platí naopak, nedostatok tekutín podporuje suchosť pokožky.

9. Ne-stresujte sa
Jasné, už lepšiu radu sme vám ani nemohli dať. Stres je všade, nie vždy sa mu dá vyhnúť, ale naučte sa s ním vychádzať, pretože stres môže byť aj pozitívny. (Alebo si myslíte, že pomáha, ak si už aj tak nepríjemnú situáciu človek okorení aj negativistickými emóciami – hnevom,, frustráciou, závisťou, žiarlivosťou a tak?) Stres zhoršuje kožné ochorenia ako je napríklad rosacea alebo psoriáza. Má vplyv aj na akné a kvalitu nechtov. Zdravý životný štýl s pravidelnou fyzickou aktivitou naozaj pomáha! Nedávna štúdia preukázala, že sa vám v mozgu skutočne zvýši hladina endorfínov rovnako po cvičení aj po odpočinku, ktoré trvajú rovnako 20 minút. Lenže! Lenže zvýšená koncentrácia endorfínov po 20-minútovom odpočinku klesá o 2 hodiny, kým po 20-minútovom cvičení trvá aj 12 hodín! Majte sa. My si dávame na ruky rukavice, na ústa šatku a ideme si zabehať.