Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Typy antikoncepcie. Akú si zvoliť?

Typy antikoncepcie. Akú si zvoliť?

V dnešnej dobe existujú obrovské možnosti výberu antikoncepcie. A to pre mužov, aj pre ženy. Nemusíte veriť len kondómom alebo tabletám. Existujú aj omnoho bezpečnejšie a pohodlnejšie formy antikoncepcie. Aké sú možnosti?

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálne antikoncepčné prípravky sú viazané na lekársky predpis. Pred ich používaním je nutné vyšetrenie ženy a posúdenie jej aktuálneho zdravotného stavu. Konkrétnu formu hormonálnej antikoncepcie si žena vyberie podľa svojich preferencií po dohode s lekárom. Vybrať si môže z nasledovných foriem hormonálnej antikoncepcie:

1. Kombinované antikoncepčné tabletky

Obsahujú estrogén a progesterón. Predpisuje ich gynekológ po vyšetrení a rozbore krvi. Sú účinné až na 99%.

Tablety je ale nutné užívať každý deň v rovnakom čase, aby boli účinné. Nie sú vhodné pre ženy s vysokým tlakom. Na trhu existuje viacero druhov týchto tabliet, pričom niektoré môžu pozitívne vplývať na pleť alebo upraviť menštruačný cyklus.

Nevýhodou je, že majú nepríjemné vedľajšie účinky v podobe bolestí hlavy, nevoľností, náladovosti, či dokonca zvýšenia rizika rakoviny.

2. Progesterónové antikoncepčné tabletky

Obsahujú iba hormón progesterón. Sú taktiež účinné na 99%, predpisuje ich lekár a musia sa užívať pravidelne. Tento typ antikoncepčných tabliet je však vhodný aj pre ženy s vyšším krvným tlakom a fajčiarky. Aj tu však treba počítať s možnými vedľajšími účinkami ako pri kombinovaných tabletách.

3. Antikoncepčná injekcia

Ide o hormonálnu antikoncepciu v injekčnej forme. Podáva sa mesačne alebo štvrťročne a účinok je 3 až 6 mesiacov.

Výhodou je, že nie je nutné denne myslieť na užitie tabletky. Nevýhodou sú však negatívne vedľajšie účinky, ktoré sa môžu prejaviť v podobe nárastu hmotnosti a dokonca zníženej plodnosti aj po skončení účinnosti injekcie.

4. Antikoncepčný implantát

Drobná tyčinka, ktorá sa umiestni pod kožu a do krvi uvoľňuje hormóny. Tie zabraňujú ovulácii. Účinnosť implantátu je 99% a chráni pred otehotnením až 3 roky.

Vybrať ho však možno aj skôr. Implantát však nie je vhodný pre dojčiace ženy, ženy s trombózou, chorobami pečene alebo nadváhou.

5. Antikoncepčná náplasť

Náplasť sa aplikuje na kožu a postupne uvoľňuje do krvného obehu príslušné dávky hormónov – gestagénu a estrogénu. Náplasť sa nalepuje raz za 7 dní.

Účinkuje rovnako ako antikoncepčná tabletka. Avšak nezaťažuje tráviaci trakt a nie je nutné myslieť každý deň na užitie lieku.

Môžu sa vyskytovať vedľajšie účinky ako pri antikoncepčných tabletách. Nevýhodou je (malé) riziko odlepenia náplasti. Náplasť nie je vhodná pre ženy s vysokým krvným tlakom, cukrovkou a migrénou.

6. Hormonálny vnútromaternicový systém

Ide o teliesko, ktoré sa vloží do maternice a postupne do nej uvoľňuje hormón gestagén. Ten zahusťuje hlien v krčku maternice, bráni pohybu spermií a u niektorých žien aj uvoľňovaniu vajíčka. Vajíčko a spermia tak nemôžu splynúť.

Systém pôsobí dlhodobo, a to až 5 rokov od zavedenia. Výhodou je, že uvoľňovaný hormón pôsobí lokálne – v maternici. A tak sú vedľajšie účinky minimálne.

7. Vaginálny krúžok

Ide o pomerne novú formu hormonálnej antikoncepcie. Krúžok je viazaný na lekársky predpis, no žena si ho môže zaviesť/vybrať z pošvy sama. Obsahuje nízku hladinu hormónov, ktoré však zabraňujú dozrievaniu vajíčka.

Krúžok sa zavádza raz mesačne a vo vagíne ostáva 21 dní, čiže 1 krúžok na 1 cyklus. Výhodou je nízka hladina hormónov. Niektoré dámy si na krúžok musia dlhšie zvykať. Objavujú sa aj mierne vedľajšie účinky v podobe bolestí hlavy, citlivosti pŕs, či intenzívnejšieho výtoku.

8. Núdzová antikoncepcia – „tabletka po“

Núdzová antikoncepcia sa používa po nechránenom styku, a to v prípadoch, keď zlyhala iná forma antikoncepcie (prasknutý kondóm), žena zabudla užiť antikoncepčnú tabletku, prípadne došlo k zneužitiu ženy.

Je voľne predajná aj na Slovensku. Nesmie sa však užívať pravidelne, je určená na príležitostné – krízové užitie, a to najviac 2 krát mesačne. Užiť by sa mala čo najskôr po nechránenom styku, max. do 72 hodín. Čím neskôr sa užije, tým jej účinnosť klesá. V našej ponuke nájdete tabletky Escapelle.

Nehormonálne formy antikoncepcie

Tieto formy antikoncepcie sú vhodné v prípade, ak žena zle znáša hormonálnu antikoncepciu, prípadne ju nemôže užívať zo zdravotných dôvodov. Alebo jednoducho ak svoje telo nechce zahlcovať hormónmi. Na výber je viacero možností nehormonálnej antikoncepcie pre ženy, aj pre mužov:

1. Kondómy pre mužov

Stará známa klasika, ktorá ochráni pred otehotnením na 98%. Výhodou kondómov je ich nízka cena, jednoduchosť použitia a najmä ochrana pred sexuálne prenosnými chorobami.

kondom antikoncepcia

Náš tip:

V našej ponuke nájdete širokú ponuku kondómov. PREZRITE SI NAŠU PONUKU  〉 

Pozitívne je tiež to, že použitie kondómu nemá žiadne vedľajšie účinky. Výnimkou je prípadná alergia na latex. Aby bol kondóm použitý bezpečne a správne, treba si zvoliť vhodnú veľkosť.

2. Kondómy pre ženy

Zavádzajú sa do pošvy pred stykom a chránia (podľa údajov výrobcov) na 95%. Ochránia tiež pred sexuálne prenosnými chorobami. Aj tu je výhodou nízka cena a to, že použitie kondómu pre ženy nemá vedľajšie účinky. Menšou nevýhodou je ťažšia dostupnosť týchto kondómov v obchodoch.

3. Vnútromaternicové teliesko

Teliesko sa zavádza do maternice a môže v nej ostať 5 - 7 rokov. Je mimoriadne účinnou formou ochrany a funguje takmer 100%-ne.

Vnútromaternicové teliesko je vhodné pre ženy, ktoré už majú za sebou pôrod. Odstrániť sa môže kedykoľvek. Nevýhodou však je, že menštruácia so zavedeným telieskom môže byť silnejšia a bolestivejšia. Hrozí tiež riziko mimomaternicového tehotenstva.

4. Pesar

Vyrába sa z latexu alebo silikónu a zavádza sa do vagíny pred pohlavným stykom. Bráni spermiám preniknúť cez kŕčok maternice. Je potrebné jeho správne zavedenie, čo môže byť spočiatku ťažké.

Existuje viacero veľkostí. Pre dobrú účinnosť sa musí vybrať správna veľkosť. Pesar chráni viac ako 92%-ne a pri použití spermicídneho gélu až 98%-ne.

Po dôkladnom vyčistení antibakteriálnym mydlom sa môže používať opakovane. Vybrať by sa mal najskôr 6 hodín po styku.

5. Sterilizácia

U žien ide o operáciu, kedy sú vajcovody prerušené a vajíčko sa tak nemôže dostať do maternice. Je to nezvratný stav. Preto ak chce žena podstúpiť sterilizáciu, musí splniť podmienky – vek nad 30 rokov a aspoň 3 deti. Podá si žiadosť, ktorú posúdia lekári.

U mužov sa jedná o takzvanú vazektómiu, kedy sa preruší rúrka, ktorá privádza spermie zo semenníkov. Rovnako ide o nezvratnú metódu. Sterilizácia u mužov a u žien nemá vplyv na sexuálny život.

vazektomia

6. Metóda plodných a neplodných dní

Ide o metódu, kedy žena sleduje svoj cyklus a dokáže presne určiť plodné a neplodné dni. Je potrebné denné meranie telesnej teploty a sledovanie hlienu z krčka maternice. Táto metóda je vhodná len pre ženy, ktoré majú skutočne pravidelný cyklus.

Spočíva v tom, že otehotnenie je možné len počas ovulácie a teda v ostatné dni cyklu je možný nechránený styk. Nie je to však spoľahlivá metóda. Existuje totiž možnosť otehotnenia aj v iný deň cyklu.

Ak už poznáte všetky dostupné formy antikoncepcie, stačí si len vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje a je pohodlná pre oboch partnerov. Samozrejme, na spríjemnenie a zintenzívnenie styku nezabudnite použiť vhodné lubrikačné gély, či dokonca doplnky výživy na zvýšenie sexuálneho apetítu alebo podporu erekcie.

Najčastejšie otázky:

1. Je hormonálna antikoncepcia viazaná na lekársky predpis?

Áno. Ak máte záujem o hormonálne antikoncepčné prípravky, musíte navštíviť svojho gynekológa, ktorý vám ich po vyšetrení môže predpísať.

2. Z akých foriem hormonálnej antikoncepcie si môžem vybrať?

K najbežnejším patria antikoncepčné tabletky, antikoncepčná injekcia, implantát (umiestňuje sa pod kožu), náplasť, vnútromaternicové teliesko a vaginálny krúžok.

3. Čo je tabletka „po“?

Ide o núdzovú hormonálnu antikoncepciu, ktorá sa použije po nechránenom styku, ak zlyhala bežná antikoncepcia (napr. kondóm). Musí sa užiť do 72 hodín od styku.

4. Aké sú nehormonálne formy antikoncepcie?

Kondómy pre mužov, aj pre ženy, pesar, ktorý sa zavádza do vagíny alebo teliesko, ktoré sa zavádza do maternice.

5. Je sterilizácia doživotná?

U žien ide o prerušenie vajcovodov, pričom tento stav sa už nedá zvrátiť. U mužov je to vazektómia – prerušenie rúrky zo semenníkov. Takisto je to nezvratný stav.