Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Starostlivosť o mužskú pleť po holení

Starostlivosť o mužskú pleť po holení

Všeobecne platí, že ak sa rozoberá starostlivosť o pleť, reč je o umývaní si tváre micelárnymi vodami, penami, používaní hydratačných produktoch, očných krémov a ďalších výrobkoch určených na starostlivosť o pleť.

Avšak málokto sa zmieňuje o starostlivosť o pleť – mužská pleť – po oholení, čo by malo byť tiež súčasťou balíčka starostlivosti o ňu. Mnoho kožných neduhov u mužov, ktoré zapríčiňujú akné sú spôsobené aj nesprávnou starostlivosťou o pleť v rámci holenia, či pri samotnom holení alebo po ňom.

Väčšina mužov má zachované tradície od svojich otcov, čo nie vždy je zodpovedá aktuálnemu prostrediu a spôsobu života. Používajú nesprávne krémy alebo gély na holenie a po holení a taktiež jednorazové žiletky.

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá aj pleť mužov je citlivá, preto je na čase začať investovať peniaze a aj čas do správnej starostlivosť, aby sa vyhlo prípadným neželaným návštevám u dermatologičky. V nasledujúcich riadkoch si spomenieme zopár tipov a rád ako predchádzať podráždenej pokožke po holení.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov určených pre pánov. 

Prezrite si našu ponuku.

Ako predchádzať podráždenej pokožke po holení

Budovanie dobrých zvykov

  • Holenie vykonávajte po horúcej sprche alebo kúpeli. Teplá sprcha zvlhčí pokožku, čím ju pripraví na šetrnejšie holenie so zníženým rizikom jej podráždenia. Vlhkosť a para spôsobujú, že chĺpky zmäknú a vystupujú proti pokožke a tým pádom sa aj jednoduchšie holia partie nie veľmi ľahko prístupné žiletke alebo strojčeku. Čím mäkšie sú chĺpky, tým ľahšie sa holia.
  • Pre mnohých zbytočnosť a strata času, ale odstránenie odumretých buniek pokožky je neodmysliteľným krokom holenia. Peelingom alebo scrubom sa zbavíme nepotrebnej a najmä odumretej kože a taktiež zarovná chĺpky pre rovnomerné oholenie. Ak toto vykonáte aj po holení, uvoľnia sa póry a zabráni sa zarastaniu chĺpkov.
  • Vždy používajte penu na holenie alebo akýkoľvek prípravok určený na holenie. Nikdy sa nehoľte iba čistou vodou, prípustnou alternatívou je ešte mydlo a voda, avšak ideálna by bola špeciálna starostlivosť na holenie pre citlivú pleť.
  • Hoľte sa v smere rastu chlpov. Holenie proti smeru rastu spôsobuje podráždenie a neželané vyrážky. Samozrejme, holenie proti rastu zabezpečí hladšie oholenie, avšak s väčším rizikom podráždenej pokožky.
  • Postarajte sa o podráždenú pleť. Ak sa už vyrážky po holení vytvorili – z dôvodu nešetrného holenia, prípadne veľmi citlivej pokožky, musíte sa o takto podráždenú pleť po holení postarať. Vhodné sú krémy na citlivú a podráždenú pleť, ale dostupné sú aj špeciálne krémy na vyrážky po holení.
  • Pomôže dezinfekcia. Ak sa pri holení poraníte, určite dané miesto dezinfikujte. Aký dezinfekčný prostriedok použiť? Vyskúšajte kamenec. Má totiž antiseptické, antibakteriálne a sťahujúce vlastnosti. Pleť po holení dobre vyčistí a vydezinfikuje prípadné ranky a poškodenia kože.
  • Robte krátke a ľahké ťahy. Tieto dve veci tvoria tandem. Čím kratšie ťahy robíte, tým ľahší tlak vyvíjate na pokožku. To znamená, že holenie je šetrnejšie k vašej pleti.
  • Opláchnite tvár studenou vodou a osušte ju. Tak ako teplá voda póry otvára, studená voda ich uzatvorí a pripraví na aplikáciu krémov. Tvár po opláchnutí osušte iba priložením uteráka, nešúchate ho po pleti.
  • Nezabúdajte na dostatočnú starostlivosť o pokožku po holení. Používajte balzam po holení alebo vodu po holení. Aký je v tom rozdiel? Záleží na tom, či sa holíte ráno alebo večer. Ak ráno, lepšia je voda po holení. Tá sa totiž veľmi rýchlo vstrebáva a po jej použití je pleť svieža. Ak večer, vyberte si balzam po holení. Ten sa totiž pomalšie vstrebáva, no zabezpečí lepšiu hydratáciu do hĺbky. Vhodný je najmä pre citlivú pleť.
  • Dôležitá je hydratácia. Po holení môže byť pleť nadmerne vysušená. Preto jej doprajte dostatočnú dávku hydratácie, a to v podobe krému. Vyberte si krém vhodný pre váš typ pleti a používajte ho každý deň, aj keď sa práve neoholíte.

 

starostlivost o pokozku po holeni

Používanie správnych produktov

Zaobstarajte si novú britvu/žiletku

Používanie tupého strojčeka alebo žiletky zbytočne dráždi pokožku. Namiesto toho, aby sa žiletka hladko kĺzala po pokožke, otupená ochlpenie ťahá a spôsobuje väčšie podráždenie.

Pri dôkladnej starostlivosti o žiletku / britvu, vieme dosiahnuť aj jej viacnásobné použitie. Netreba ju nechávať mokrú, mohla by chytiť koróziu, čiže ju treba dôkladne osušiť a ideálne aj pretrieť vatovým tampónom s alkoholom, aby sa zničili všetky baktérie.

Po holení aplikujte krém

Na oholenú tvár aplikujete hydratačný krém, ktorý nie je parfumovaný. Znížite tým prípadné vysušenie pokožky, čo je spôsobené vplyvom holenia.

 

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡