Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Starostlivosť o mliečne zúbky

Starostlivosť o mliečne zúbky

Téma zubov nepatrí práve medzi rodičmi obľúbené témy. Mnohých potrápi už prerezávanie prvých zúbkov dojčiat, neskôr prídu kazy a s nimi spojené zákroky u zubára. Mnohým nepríjemnostiam sa však dá hravo predísť, avšak je potrebné sa o mliečny chrup patrične starať.

Prerezávanie zúbkov

Kedy vyrastie prvý zúbok je u každého dieťaťa veľmi individuálne. Spodná hranica sa pohybuje okolo 3.mesiaca života, avšak je mnoho detí, ktoré pri svojej narodeninovej torte žiaria svojim bezzubým úsmevom. Je to normálne a ani v jednom prípade sa nemusíte strachovať a porovnávať s inými.

Pri prerezávaní zúbkov sa môžu, ale vôbec nemusia, objaviť niektoré z nasledujúcich príznakov:

 • slinenie - skvelým pomocníkom môžu byť slintáčiky na krk
 • zvýšená teplota
 • hnačky
 • strata chuti do jedla
 • začervenané a opuchnuté ďasno
 • strkanie rúk a rôznych predmetov do úst (možný vznik výsypu v okolí úst)

Deti môžu byť často plačlivé, nervózne a podráždené. Mnohé si ťahajú ušká a dotýkajú sa často tváre.

Väčšinu deti neobíde nejaký zo spomínaných príznakov, niektorým sa spoja viaceré naraz, no sú aj štastlivci, ktorí ani nevedia, ako sa zúbky predrali na povrch.

Našťastie, na trhu je mnoho dostupných prostriedkov ako deťom pri prerezávaní uľaviť - ako účinné sa javia najmä hryzadlá. Odporúčame bolestivé ďasná potierať uľavujucími gélmi.

Starostlivosť o mliečne zúbky

S umývaním zúbkov nie je na čo čakať. So starostlivosťou začnite akonáhle sa prereže prvý zúbok. Čistenie zabezpečíte jednozväzkovou kefkou - čistite celú plochu zubu vpredu aj vzadu a nezabúdajte poriadne očistiť priestor, kde sa stretá zub s ďasnom. V čase, keď sa do ústnej dutiny prereže aj prvá stolička je vhodné prejsť na klasickú detskú zubnú kefku a začať používať zubnú pastuUmývaniu sa venujte ideálne 2x denne.

Deti od 3 rokov môžu prejsť na používanie sonickej zubnej kefky, nie je to však nutnosť ani záruka čistých a zdravých zubov.

Väčšina detí má medzi zúbkami rozkošné medzierky. Pokiaľ sa však dva zúbky opierajú o seba je žiadúce vyčistiť medzizubný priestor šabličkou alebo medzizubnou kefkou najmenšej veľkosti.

NÁŠ TIP:

Zúbky čistite v čase, kedy nie je dieťa veľmi unavené, hladné či preťažené.

Zubné pasty pre deti

Čistiť zuby pastou môžete od začiatku, avšak spočiatku, kým nevyjde prvá stolička, je postačujúce aj čistenie namočenou kefkou.

Po prerezaní prvej stoličky (príp. po 1 roku života) siahnite po fluoridovanej paste - je skvelým pomocníkom v prevencii zubného kazu a zároveň posilňuje zubnú sklovinu. Pasta je však iba doplnok k skvalitneniu čistenia, základom je správne mechanické vyčistenie zubu a vhodná kefka.

Podľa čoho mám ale pastu vyberať?

Na obale pasty, ktorú plánujete kúpiť, je dôležité všimnúť si aspoň základné údaje:

 1. FLUORIDY - ich koncentrácia v paste sa líši podľa veku dieťa: 

  deti do 6 rokov - 1000 ppm

  deti nad 6 rokov - 1450 ppm
   
 2. ABRAZIVITA PASTY = RDA - abrazívne látky uľahčujú odstránenie zubného povlaku a leštia zuby - pri nesprávnej technike čistenia či príliš tvrdej kefke si môžete viac uškodiť ako pomôcť. U detí a mládeže vyhľadávajte pasty s RDA v rozpätí 40 - 120.
   
 3. SLS - látka, ktorá zabezpečuje penivosť pasty. Používa sa napríklad aj do čistiacich prostriedkov. Má nepríjemnú chuť, preto sa ju výrobcovia snažia prekryť chuťovými a aromatickými látkami. Môže mať aj viacero negatívnych vplyvov (spôsobovať afty, dráždiť sliznicu či alergizovať), preto odporúčame hľadať pasty bez jej obsahu.
   
 4. RASTLINNÉ VÝŤAŽKY - harmanček, šalvia prípadne repík - znižujú zápaľ ďasien
   
 5. CHLÓRHEXIDÍN - účinný proti baktériám
   
 6. ENZÝMY - majú protibakteriálnu funkciu
   

Koľko pasty treba na detskú kefku naniesť?

Do dvoch rokov, pokiaľ nevedia deti samostatne pastu vypľúvať, je odporúčané naniesť pastu o veľkosti zrnka ryže. V období, keď už deti obsah vypľúvať vedia (škôlkársky vek), je dobré objem pasty navýšiť na guličku veľkosti hrášku.

Dobre sa to číta, chápete dôležitosti umývania zubov, no aj tak sa cítite bezbranne, lebo každé čistenie zubov je u vás boj? Nenechajte sa odradiť. Snaha stojí to za to. Pravidelným opakovaním a vhodnou motiváciou si deti na čistenie zvyknú a začnú spolupracovať. Len treba vytrvať.

Prinášame vám pár tipov ako deti motivovať a zvládnuť čistenie zúbkov:

 • Spoločné umývanie zubov - umývajte si zuby, nechajte dieťa prizerať sa, vyčistiť vám zuby a potom si tieto roly obráťte.
 • Používanie viacero kefiek - jedna môže byť na akési hranie, umývanie zúbkov obľúbeným hračkám a druhú si nechajte v zálohe na pravé dočistenie zubov.
 • Čítanie si knižky o umývaní zubov.
 • Video/ rozprávka - dobrý pomocník, zlý pán. Každopádne, 5 minút videa denne je určite menej škodlivých ako kaz na mliečnom chrupe. Preto, ak má čistenie prebehnúť bez plaču a kriku, nebojte sa využiť aj túto metódu.
 • Rôzne polohy pri čistení - v ľahu, v sede, v stoji, v kočíku - nie je predpísaná správna forma. Ide o to, v akej polohe sa vaše dieťa cíti najkomfortnejšie a je ochotné spolupracovať.
 • Domáci maznáčikovia - vedia byť skvelými partnermi a podporou detí pri činnostiach, ktoré im nie sú príjemné.
 • Zapojenie partnera - kým jeden rodič čistí, druhý zabáva.
 • Komunikácia - rozprávajte, vysvetľujte. A znovu. A znovu.

Správnym čistením zúbkov zvyšujete pravdepodobnosť, že sa vyhnete akýmkoľvek zubným kazom. K prevenciI určite slúži aj správne zvolená strava - pokiaľ je možné, skúste deťom neponúkať lízatka, kyslé aj sladké cukríky, ale tiež lepivé cukríky. Obmedziť by sa mal aj neustály príjem sladených nápojov ako sú džúsy či sladené čaje.
Prípadný začínajúci kaz je však dobre čím skôr podchytiť návštevou zubára.

Deti chcú byť samostatné a keď sa skamarátia s kefkou, budú si chcieť čistiť zúbky pravdepodobne samé. Vyzývame však rodičov, aby čistené zuby vždy skontrolovali a chrup mechanicky dočistili. Môžete tak predísť mnohým komplikáciam.

INFO:
Deti majú nárok na preventívnu prehliadku u zubára až 2x ročne.

Verte nám, starať sa o detské zúbky a budovať tým správne návyky čistenia sa naozaj oplatí.

Je to dlhá a občas náročná cesta... Keď tu zrazu sa začne prvý mliečny zub kývať a čoskoro k vám zavíta zúbková víla… 🧚‍♀️

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡