Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Sezónna alergická nádcha

Sezónna alergická nádcha

Každoročne sa v odborných aj laických časopisoch stretávame s článkami o alergénoch spôsobujúcich alergikom závažné ťažkosti. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce alergie patria senná, peľová nádcha, alergická nádcha...

Sezónna peľová alergia je najrozšírenejšie alergické ochorenie, ktorého výrazne pribúda. V súčasnej dobe postihuje až pätinu populácie. Môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života, najčastejšie sa vyskytuje medzi 15. a 25. rokom, v posledných rokoch je zaznamenaný nástup ťažkostí v stále nižšom veku.

Ak ani jeden z rodičov nemá alergiu pravdepodobnosť vzniku alergie je 15%; v prípade, že jeden z rodičov je alergik pravdepodobnosť sa zvyšuje na 30%; dieťa, ktorého obaja rodičia sú alergici, má šancu stať sa alergikom až v 70%.

Princíp alergickej reakcie

Pele vyvolávajú alergiu len u tých ľudí, ktorí majú vnímavý imunitný systém voči alergénom, ktoré následne rozpoznáva ako cudzie, pričom sa vytvára špeciálny druh protilátky typu IgE. Zo špecifických buniek sa potom uvoľňujú látky zodpovedné za klasické príznaky alergie.

Rozdelenie jednotlivých alergénov

  • vonkajšie alergény (peľové zrná a spóry plesní)
  • vnútorné alergény (roztoče, domáce zvieratá, šváby a ďalšie)
  • ostatné alergény (alergény potravinové, liekové a hmyzí jed)

Peľovú alergickú nádchu spôsobujú 3 skupiny rastlín: dreviny, trávy a byliny (buriny).

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio voľno predajných doplnkov výživy pri alergii. 

Prezrite si našu ponuku.

Dreviny:

brezovité a lieskovité – ich peľ je veľmi agresívny; pre alergény týchto drevín je typický vysoký stupeň skríženej reaktivity; najväčším producentom peľu je breza (marec až apríl).

Ďalší producenti sú: liesky (január aj február), jelša (február-marec), hrab, buk, gaštan jedlý, dub (marec až máj); menej významné sú dreviny z čeľade vŕbovitých, olivovitých, brestovitých, orechovitých, platanovitých a javorovitých, ktoré kvitnú podľa rôznych regiónov v jarných mesiacoch.

Trávy:

kvitnú približne polovicu roka, a preto sa ich pele v ovzduší nachádzajú dlhú dobu; patrí k nim raž siata, timotejka lúčna, psinček biely, lipnica lúčna, psiarka lúčna, pýr plazivý, mätoh trváci.

Byliny (buriny):

palina pravá, ambrózia, pŕhľava dvojdomá, púpava lekárska, múrovník, mrlík biely, skorocel kopijovitý.

Peľ:

  • vetroopelivých rastlín je príčinou sezónnej alergie. Prenáša sa na veľké vzdialenosti, a tak ľudia môžu reagovať alergicky i na peľ rastlín, ktoré v ich blízkosti priamo nerastú.
  • hmyzoopelivých rastlín sa do ovzdušia dostáva len v nepatrnom množstve. Kvety týchto rastlín sú zvyčajne veľké, nápadné a voňajú, aby vábili hmyz. Ich peľ môže spôsobiť alergické prejavy len pri bezprostrednom kontakte (zber kvetov).

sezonna alegria peľ

Na produkciu peľu má vplyv niekoľko faktorov. Je to najmä počasie, keďže v teplom a suchom počasí produkujú rastliny väčšie množstvo peľových zŕn, ktoré sú následne šírené vetrom.

Rozhoduje tiež geografická lokalita, keďže pelenie tej istej rastliny začína skôr v južnejších oblastiach, ako v severných regiónoch. To isté platí pre nadmorskú výšku, a síce v oblastiach s vyššou nadmorskou výškou začína peľová sezóna neskôr a trvá kratšie.

Aké sú príznaky charakterizujúce polinózu?

K typickým príznakom polinózy patrí nádcha s vodnatým čírym hlienom a kýchanie. Častý je zápal spojiviek, ktorý sa prejavuje začervenaním, svrbením a slzením očí. Alergickú nádchu však môže sprevádzať aj ekzém a priedušková astma.

Aký je teda rozdiel medzi bežnou a alergickou nádchou? Rozoznáte ich tak, že pri bežnej nádche býva hlien zelený a je sprevádzaná bolesťami v krku, prípadne kašľom. Po niekoľkých dňoch ustupuje. Naopak, alergická nádcha je typická čírym a vodnatým hlienom a je chronická, teda príznaky sú dlhodobé.

Diagnostika ochorenia

Alergiu na peľ vyšetruje alergológ. Diagnostika zahŕňa podrobnú anamnézu; spirometrické vyšetrenie - pri spirometrickom vyšetrení meria prístroj nazývaný spirometer množstvo ventilovaného vzduchu a ďalšie parametre, ktoré spracováva do výslednej krivky; ORL vyšetrenie; kožné testy.

Terapia polinózy

Hlavná zásada je odstránenie alergénu po stanovení diagnózy a určení príčiny. Následne sa užívajú lieky, ktoré predpisuje lekár – alergológ.

ZÁVER

V súčastnosti existuje celoeurópska sieť peľovej informačnej služby (PIS) s centrálnou databázou vo Viedni. Na Slovensku pracuje viac peľových staníc z miestom v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Trnave, Nitre, Zvolene, Michalovciach a Štrbskom Plese. Na internete sú  prístupné aj informačné služby www.pneumoalergo.sk

autori:

Mgr. Natália Stracenská

PharmDr. František Tamer - katedra lekárenstva a facŕmaceutickej technológie  UVLF v Košiciach