Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Problematická pleť

Problematická pleť

Príčiny jej vzniku

Nedá sa jasne špecifikovať, koho resp. akú skupinu ľudí postihujú kožné problémy, presnejšie akné. Najčastejšie sú to však adolescenti, ktorým sa v čase dospievania menia hormóny a v kombinácii s baktériami na koži a zvýšenou produkciou mazových žliaz, ich pleť zvykne byť posiata vyrážkami. Žiaľ, nie vždy platí, že dospelosťou sa problémy s pleťou končia. Častokrát sa vyskytujú vyrážky na pleti aj u dospelých. Je dôležité uvedomiť si, že každý jeden z nás je individuálne stvorenie, preto príčiny akné sú u každého rôzne. Avšak k najčastejším príčinám akné patria: 

Hormóny

Čo sa týka hormónov, častou príčinou akné je ich kolísanie, napríklad u žien v predmenštruačnom období. Objavujú sa zvyčajne v okolí brady, krku a chrbta.

Stres – významná a veľmi vplyvná hnacia sila

Stres je ďalším zdrojom hormonálnych zmien. Málokto sa mu dokáže v tejto hektickej dobe vyhnúť, preto si dovolíme povedať, že je žiaľ naším každodenným spoločníkom a dokáže v našich životoch narobiť poriadnu paseku. V súvislosti s pokožkou, stres produkuje stresový hormón kortizol, ktorý sa z tela bohužiaľ dostáva spolu s testosterónom a ten ženám produkuje viac mazu. Čiže opäť sme sa dostali k hormónom, ktorým teda pekne ďakujeme.

Znečistené ovzdušie miest

Ak bývate v meste, je vysoká pravdepodobnosť, že aj toto môže mať vplyv na pokožku v podobe tvorby akné. Vo vzduchu je množstvo nečistôt, prachu, je tu vysoká koncentrácia áut. Všetok neporiadok sa nám dostáva na pokožku, preniká do pórov, ktoré sa upchávajú a vyrážky sú na svete.

Používanie nesprávnych produktov

Pokiaľ sa vaša pleť zaraďuje medzi mastný alebo zmiešaný typ pokožky, mali by ste si vyberať predovšetkým produkty označené ako „oil-free“ (bez olejov), „no-comedogenic“ (nekomedogénne), „water-based“ (založené na vode). Dôležité je, aby ste si zbytočne neupchávali póry, čím by sa tvorili vyrážky.  Miesto mastných krémov skúste hydratačné produkty založené na gélovej štruktúre. Dnešný trh produktov v starostlivosti o pleť je dostatočne široký na to, aby sme si boli schopní nájsť to pravé pre nás.

Časté a intenzívne čistenie

„Všetkého veľa škodí!“ – známe príslovie, ktoré môžeme uplatniť aj pri starostlivosti o pleť. Mali by sme si ju čistiť maximálne dvakrát za deň, pretože prílišným čistením by sme si mohli zbytočne vysušiť pokožku, čo by spôsobilo, že by mala tendenciu produkovať viac oleja  - mazu. Čokoľvek, čo poškodzuje pokožku (častý peeling, mikrodermabrázia, ...) v malej miere podporuje akné. Preto je dôležité zvoliť si správne produkty na čistenie pleti.

Špecifické potraviny – môžu ale aj nemusia mať vplyv na tvorbu vyrážok (vysoko individuálne)

K takýmto potravinám, o ktorých sme už veľakrát počuli patrí čokoláda, pizza, vyprážané jedlá, kofeínové nápoje a taktiež sa hovorí aj o mliečnych výrobkoch. Ťažko povedať, či sa ich vylúčením úplne zbavíme vyrážok, nakoľko každý z nás reaguje inak. Nie je možné povedať, že toto platí globálne, ide čisto o individuálnu záležitosť.

Mlsný jazýček môže byť príčinou vzniku akné

Ďalším potencionálnym nepriateľom zdravej pokožky môže byť cukor, pretože zvyšuje hladinu inzulínu v tele. Stále viac sa preukazuje, že inzulín taktiež podporuje aktivitu mužského hormónu, ktorý stimuluj maz.

 

Neexistuje všeobecne platný návod na to, čo jesť, čomu sa vyvarovať, aby sme sa akné úplne zbavili, resp. mu predchádzali. Uviedli sme zopár príčin, ktoré by sa mohli skrývať za tvorbou vyrážok, avšak každému to môže spôsobovať dačo iné. Treba však iba skúšať. Napríklad niekomu bude postačujúce vylúčiť na dva týždne mliečne výrobky a pleť sa mu výrazne zlepší.