Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Problém vypadávania vlasov

Problém vypadávania vlasov

8 spôsobov ako sa vyhnúť vypadávaniu vlasov

Pohľad na zhluk vlasov, ktorý nám po rozčesaní zostane v ruke, môže navodiť desivé predstavy. V prvom rade nie je potrebné ihneď robiť paniku, pretože je úplne bežné, že človek denne stratí 50 až 100 vlasov. Tak ako všetko, aj strata vlasov je u každého jedinca individuálna.

Ak si pestujete dlhé vlasy, prirodzene platí, že sú ťažšie a rýchlejšie vypadávajú. Ak však zaznamenáte nadmerné vypadávanie vlasov, vtedy je potrebné navštíviť lekára nakoľko príčin, ktoré spôsobujú stratu vlasov môže byť hneď niekoľko, ako napríklad: výkyvy hormónov, abnormálna funkcia štítnej žľazy, anémia, atď.

V zásade väčší problém s vypadávaním vlasov majú muži. U nich to vedie k plešatosti, ktorá môže byť spôsobená aj dedičnosťou. V dnešnej dobe dokonca muži začínajú prichádzať o vlasy v relatívne mladom veku.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete širokú ponuku prípravkov na vypadávanie vlasov. 

Prezrite si našu ponuku.

Mnohí z nich sa s tým vyrovnávajú pomerne prirodzene, iní to riešia šiltovkami, čiapkami, prípadne zostatkovými vlasmi zakamuflujú miesta na hlave, na ktorých už vlasy stratili. Každopádne je to plne pochopiteľné, keďže vlasy bývajú pýchou hlavy, ich strata rozhodne sebadôveru nepodporí. Existujú však spôsoby, pomocou ktorých, by sme sa mohli strate vlasov vyhnúť.

1. Zmeniť vlasové produkty

Existuje niekoľko dôkazov, že mnohé gély alebo iné produkty na úpravu vlasov môžu prispievať k ich vypadávaniu, pretože chemikálie, ktoré sú v nich obsiahnuté zostávajú na pokožke hlavy, zachytávajú sa vo folikuloch a to bráni tomu, aby sa vlasy dostali na povrch. Odporúča sa obmedziť používanie gélov a prípadne ich vymeniť za prípravky na styling, ktoré majú viac prírodné zloženie. To platí aj pri výbere šampónov. Strávte o pár minút dlhšie v obchode, aby ste si dôkladne preštudovali, či si na hlavu nebudete liať produkt á la samotná chemická fabrika.

2. Vyberať si kozmetiku na podporu rastu vlasov

Je dobré, ak vyradíte kozmetiku, ktorá vlasom škodí. V ďalšom bode by ste však mali siahnuť po takej, ktorá bude pre vaše vypadávajúce vlasy prospešná.

Podporte rast vlasov napríklad účinným ricínovým olejom. Určite pomôže aj šampón proti vypadávaniu vlasov. Vždy si vyberajte kozmetiku, ktorá zodpovedá typu vašich vlasov (mastné, suché, rozštiepené...).

3. Vyhnúť sa horúcim sprchám

Aj keď neexistuje žiadny priamy dôkaz, jestvuje domnienka, že horúca sprcha môže spôsobiť poškodenie pokožky hlavy tým, že z nej odstraňuje prirodzené oleje, ktoré ju pomáhajú chrániť a tým spôsobuje jej suchosť a zápal. Zápal môže mať za následok miniaturizáciu vlasových folikulov a teda aj redukciu vlasov.

4. Obmedziť nosenie pevných účesov – tzv. konských chvostov

Existujú rôzne druhy účesov a každý z nás preferuje iný. Asi medzi najbežnejšie patria konské chvosty alebo taktiež aj vrkoče. Tento druh účesu však vlasy pevne zoviera, ťahá ich od korienkov a to spôsobuje vypadávanie. Môže to viesť až k stavu, ktorý je označovaný ako trakčná alopécia – čo je jedna z najbežnejších foriem nadmerného vypadávania vlasov, ktoré je spôsobené dlhodobou fyzickou záťažou vlasov – neustále ťahanie / zovretie vlasov.

Z dlhodobého hľadiska sa môže dosiahnuť trvalé zastavenie rastu v oblasti, ktorá je najviac zaťažovaná ťahaním, teda vzniknú plešiny.

uces proti vypadavaniu vlasov

 

5. Udržiavať si hladinu železa

Železo je pre nás veľmi dôležité pri tvorbe červených krviniek, ktoré zabezpečujú prenos kyslíka v tele. Čiže jednoduchá rovnica: nedostatok železa = menej kyslíka v telesných tkanivách (vrátane pokožky hlavy).

Vlasové folikuly sú vyhladované a to spôsobuje postupné vypadávanie vlasov. Preto dopĺňajte železo potravinami ako napríklad šošovica, fazuľa, listová zelenina, orechy a mäso, ktoré majú jeho vysoký obsah. Ak toto nie je dostatočné, navštívte hematológiu.

6. Podporiť rast vlasov s pomocou výživových doplnkov

Ak nedokážete prijať dostatok potrebných vitamínov a minerálov zo stravy, prichádza rad na výživové doplnky. Tie môžete nasadiť v momente, keď zbadáte, že vám vlasy začali nadmerne vypadávať.

Dostupné sú napríklad samotné minerály ako spomínané železo alebo zinok, ktorý je pre rast zdravých vlasov veľmi dôležitý. V lekárni si však môžete zakúpiť tiež špeciálne výživové doplnky, určené na riešenie konkrétneho problému, ktoré obsahujú správny pomer vitamínov a minerálov. Na podporu rastu vlasov sú to rôzne dlhodobé vlasové kúry, ktoré obsahujú správne zvolené výživné látky.

7. Starať sa o pokožku hlavy

Ak nie je v poriadku vlasová pokožka, nebudú v poriadku ani vlasy. V prvom rade teda musíte odstrániť problémy ako svrbenie hlavy, rôzne zápaly na pokožke hlavy, či lupiny. Až po odstránení všetkých podobných problémov sa môžete naplno začať venovať vašim vlasom.

8. Dopriať si starostlivosť navyše

Napríklad účinnú masáž, ktorá zlepšuje cirkuláciu pokožky hlavy, vyživuje vlasy od korienkov a odvádza všetky toxíny, ktoré sa zhromažďujú v pokožke hlavy. Taktiež pomáha šíriť prírodné oleje po celej dĺžke vlasov. Určite nezaškodí aj občasná výživná maska, či vlasový zábal.

Úhlavným nepriateľom dnešnej doby je stres. Ten zapríčiňuje mnohé zdravotné ťažkosti a vypadávanie vlasov rozhodne nevynecháva. Preto ak je to možné, vyhoďte ho zo svojho života.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡