Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Povzbudí a podporí výkon. Spoznajte kreatín a jeho účinky!

Povzbudí a podporí výkon. Spoznajte kreatín a jeho účinky!

Počuli ste už o výživovom doplnku kreatín? Viete, čo je to kreatín, aké sú jeho účinky a pre koho je vhodný? Ak odpovede na tieto otázky nepoznáte, všetko podstatné o kreatíne sa dozviete v článku.

Čo je kreatín

Zjednodušene je kreatín pre telo, resp. pre svaly, zásobárňou rýchlo dostupnej energie. Je to telu prirodzená látka. Nachádza sa v bunkách svalov, kde pomáha svalom tvoriť energiu, potrebnú na tréning alebo fyzický výkon.

Kreatín stimuluje tvorbu ATP – adenozíntrifosfátu, čo je zlúčenina, ktorá je hlavným zdrojom energie pre bunky. To znamená, že prijímaním kreatínu sa zvyšujú hodnoty ATP a tým stúpa energia a sila, potrebná pri fyzickom výkone.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov s kreatínom

Pozrieť ponuku

Čo spôsobuje kreatín a aké sú jeho ďalšie účinky?

  • Zlepšuje vytrvalosť
  • Zvyšuje silu
  • Pomáha pri naberaní svalovej hmoty
  • Nabudí a dodá energiu
  • Podporuje výbušnosť v športe

Zaujímavosť: Kreatín použili prvýkrát britskí športovci na olympijských hrách v Barcelone v roku 1992. Atléti získali 20 medailí a o rok už bol kreatín voľne dostupný na trhu.

Kreatín môže byť vhodným doplnkom výživy dokonca aj pre vegánov a vegetariánov. Prirodzene sa totiž nachádza najmä v mäse. V akej strave ešte kreatín nájdete?

Povzbudí a podporí výkon. Spoznajte kreatín a jeho účinky!

Kreatín v strave alebo ako užívať kreatín?

Kreatín sa skutočne vyskytuje prirodzene v strave. Avšak len malé množstvo. Nachádza sa najmä v červenom a bravčovom mäse, chudej hydine a v rybách.

Väčšina kreatínu sa ale pri príprave mäsa vylúči, najmä do šťavy. Takéto užívanie kreatínu zo stravy nemusí byť dostačujúce pre ľudí, ktorí sa venujú športu, prípadne podávajú nadmerné fyzické výkony.

VEDELI STE ŽE:

„Kreatín nie je steroid? Je to látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v svalových bunkách.“

Takže ako užívať kreatín, ak sa nenachádza v strave? Určite sú vhodné výživové doplnky. Existujú rôzne nové formy kreatínu, z ktorých si môžete vybrať:

  1. Kreatín monohydrát. Je najviac preskúmaný a zároveň považovaný za najlepší kreatín. Zaručuje perfektný pomer ceny a výkonu a je vhodný najmä v začiatkoch užívania.
  2. Mikronizovaný kreatín. Je lepšie rozpustný vo vode a lepšie sa vstrebáva.
  3. Viaczložkový kreatín. V jednej dávke obsahuje rôzne druhy kreatínu, napr. kreatín citrát, či glukonát. Môže byť obohatený o ďalšie látky, ktoré efektívne prekrvia svalstvo.

Dávkovanie kreatínu

Aké má kreatín dávkovanie? Závisí od konkrétneho produktu, avšak odporúčaná dávka kreatínu je 5 g 2x denne. Prijímať nadmerné dávky kreatínu nemá význam, keďže sa po nasýtení svalstva nadbytočný kreatín vylúči močom.

Pokiaľ ide o vedľajšie účinky, enormné zadržiavanie vody je len mýtus a nežiaduce vedľajšie účinky neboli zaznamenané (1). Samozrejme, pri vážnych zdravotných problémoch treba jeho užívanie konzultovať s lekárom.

Zaujímavá je však odpoveď na otázku, čo znamená alebo čo je kreatín v krvi. Zvýšená hladina totiž môže napovedať o zníženej funkčnosti obličiek. Vyššia hladina kreatínu v krvi sa objavuje napríklad pri obezite, nadmernej konzumácii mäsa, či zápaloch močových ciest.

Kompletná ponuka kreatínu na podporu výkonu