Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Osteoropóza očami doktora Szaba

Osteoropóza očami doktora Szaba

Osteoporóza nazývaná aj "tichý zlodej kostí", je štatisticky na druhom mieste v úmrtnosti žien po rakovine krčka maternice, a preto v období 20. a 21. storočia nastupuje éra záujmu lekárov a pacientov o toto závažné ochorenie.

Prejavuje sa znížením kvality kostí - zmenami mikroštruktúry a jej funkcie, dôsledkom čoho sa zvyšuje riziko zlomenín kostí. Toto ochorenie je nebezpečné z dôvodu, že príznaky osteoporózy sú nenápadné.

Odbúravanie kostného tkaniva sa nijako neprejavuje navonok. Taktiež sa neobjavujú žiadne bolesti. Pacient o ochorení nemusí vedieť, až kým sa neprejaví vo forme osteoporotickej zlomeniny.

Počas vývoja jedinca (od narodenia po starobu) sa kosť neustále obmieňa. Staré kostné štruktúry sa odbúravajú a sú nahradené novými. Kostné bunky – osteoblasty celý život kosť budujú, osteoklasty odbúravajú.

U mladých jedincov sa kosť tvorí rýchlejšie oproti odbúravaniu starej kosti, a preto kosť hlavne u detí je pružnejšia a mäkšia (niektoré typy zlomených dlhých kostí nazývame zlomeninami „ zeleného prútika“), teda kostnej hmoty pribúda. Po 35 roku života sa rozbieha proces urýchľovania odbúravania kostí oproti novotvorbe a v tele človeka dochádza k jej postupnému ubúdaniu. Po 65.roku života nastáva úbytok kostnej hmoty u oboch pohlaví. Kosť sa stáva postupne krehkejšou.

Na tomto procese sa podieľa viac faktorov:

 • Genetické faktory
 • Celkový zdravotný stav pacienta ( rôzne typy ochorení - vrodené, získané, poúrazové, medikamenty)
 • Fajčenie, alkohol, čiastočne aj vysoká konzumácia kávy
 • Typ práce (manuálna – jednostranné preťažovanie hlavne chrbtice, výrazne dlhé sedenie)
 • U žien zánik menštruácie po prechode, po gynekologickej operácii hlavne odstránením maternice, vaječníkov, nádorové ochorenia
 • Pravidelná pohybová aktivita – šport (plávanie, bicyklovanie, beh, ľahká turistika, jogging)
 • Slnečné UV žiarenie

Počas procesu starnutia dochádza k postupnej strate kostnej hmoty, postupne sa narúša štruktúra kosti. Preriedená kosť sa stáva krehkou a ľahko sa láme.

Najčastejšie dochádza k zlomeninám tiel stavcov – štatisticky u žien po 65 roku života až ¼ z nich utrpí zlomeninu tela stavca chrbtice, ďalej nasledujú zlomeniny zápästia a bedrového kĺbu.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo doplnkov výživy na kosti, kĺby a svaly . Prezrite si našu ponuku.

U ľudí s osteoporózou nastáva zlomenina i po úplne banálnych úrazoch, pádoch či prudších nárazoch, respektíve i spontánne. Ľudský vek sa predlžuje , čím teda môžeme očakávať aj zvyšovanie rizika výskytu osteoporózy. Je preto úlohou zdravotníkov, osvetových pracovníkov zaoberajúcich sa touto témou, upozorňovať na riziká tohto ochorenia, ako im predchádzať a ako správne liečiť.

Na diagnostiku tohto ochorenia nám slúži viacero možností:

 • Celkový zdravotný stav pacienta anamnesticky, zo zdravotnej dokumentácie
 • Lokomocia, držanie tela
 • Stav svalového aparátu, cievneho, nervového systému
 • Laboratórny screening, RTG, CT nálezy
 • Denzitometrické (celotelové) vyšetrenie – hodnotí sa BMD skóre – T,Z skóre.

Hodnota T-skóre: - 1 až 2,4 ... pásmo OSTEOPÉNIE, 2,5 a viac ... pásmo OSTEOPORÓZY

 

osteoropoza rednutie kosti

Prevencia osteoporózy

Existuje nejaká prevencia osteoporózy? Dá sa tomuto ochoreniu vyhnúť? Na prevenciu osteoporózy je potrebné myslieť v podstate už od detstva. V tomto období spočíva v dostatočnom príjme vápnika.

Neskôr, v období dospelosti, je nutné myslieť na dostatok správneho pohybu a výživy, opäť s obsahom vápnika. K tomu dopomôžu vhodné doplnky výživy.

V starobe, respektíve v období, kedy pacient už osteoporózou trpí, je nutné okrem vhodnej výživy myslieť aj na prevenciu zlomenín. A to napríklad vo forme odstránenia rôznych nástrah v byte (napríklad klzkých podláh, či kobercov).

Samozrejmosťou by malo byť obmedzenie zlozvykov, ako sú fajčenie, alkohol, nesprávne držanie a preťažovanie tela a káva. Pretože káva a osteoporóza môžu spolu súvisieť. Nadmerné pitie kávy môže v určitých prípadoch spôsobiť rednutie kostí.

Liečba osteoporózy

Liečba osteoporózy spočíva v podávaní liekov (perorálnych, parenterálnych – podávaných formou podkožných injekcií, vnútrožilových, resp. vnútrožilových vo forme infúzii) podmieňujúcich zložitým procesom vstrebávania, hlavne vápnika a vitamínu D. Stanovená denná dávka vápnika sa pohubuje od 1200 – 1300 mg a D3 vitamínu 800 IU jednotiek. Okrem týchto základných minerálov, nemalé miesto v liečbe zaberajú aj ostatné minerály a pomocné látky ako horčík, fosfor a iné stopové minerály.

Ako jeden z mála výživových doplnkov pri liečbe osteoporózy má svoje miesto aj preparát Koral Calcium 100% vápnik z morských koralov z ostrovov Okinawa, ležiacich blízko Japonska.

Tento výživový doplnok obsahuje okrem vápnika, horčíka, D3 vitamínu aj 70 stopových morských minerálov. Týmto svojím zložením napomáha pacientom s diagnostikovanou osteoporózou vrátene ďalších ochorení - srdca, ciev, obličkových, pri žalúdočnych ochoreniach, pri ochoreniach svalového aparátu, pri niektorých neurologických ochoreniach typu Alzheimerovej choroby, únavovom syndróme, bolestiach hlavy, niektorých ochoreniach dermatologického charakteru – ekzémoch, hyperurikemickom syndróme (DNA), reumatizme, tento preparát čiastočne ovplyvňuje aj bolesti pohybového aparátu -+ chrbtice, kĺbov.

Ako príklad liečby pacienta s osteoporózou a doplnkovou liečbou s Koral Calcium komplexom uvádzam:

Pacientka, vek 68 rokov (posledná menštruácia ako 51-ročná), zlomeniny: 0, fajčí 5 cigariet denne, káva zrnková 3x denne, alkohol príležitostne, gynekologické ochorenia: 0, hormonálne ochorenia: 0, ischemická choroba srdca, vysoký krvný tlak 160/100, obezita: 110 kg/172 cm, pády: občas, biochemické vyšetrenie: odpady vápnika, fosforu v medziach normy, zvýšené odpady D3 vitamínu 18 ng/ml.

Denzitometrické vyšetrenie: T-skóre L1-4 /-2,8/, L2/-2,7/, L3 /-2,5/, L4/-2,8/

T-skóre Total /-2,2/, Neck /-1,8/, Wards /-2,6/

Liečba: bifosfonáty, suplementácia vápnika/ D3 vitamínu + Koral Calcium komplex v dávke 1 kapsula denne

Po dvojročnej liečbe:

Subjektívne, objektívne hodnotenie u pacientky:

Pacientka už po prvých troch mesiacoch od zahájenia celkovej liečby udávala zmiernenie hlavne bolestí chrbtice, pocit čiastočného uvoľnenia svalstva, lepšie spáva, čiastočne zredukovala hmotnosť (celkom 7 kg), obmedzila fajčenie na 2 cig./denne, čiastočne dodržuje POHYBOVÝ, DIETICKÝ, PITNÝ režim, medikamentóznu liečbu vrátane výživového doplnku dodržuje.

Kontrolné denzitometrické vyšetrenie: : T-skóre L1-4 /-2,6/, L2/-2,5/, L3 /-2,5/, L4/-2,6/

T-skóre Total /-1,8/, Neck /-1,7/, Wards /-2,5/

Záverom môžeme hodnotiť, že pri komplexnej liečbe pacienta s diagnostikovanou osteoporózou, pri dodržiavaní medikamentóznej liečby, úprave životného štýlu aj v neskoršom veku a vhodnom výživovom doplnku – Koral Calcium komplex, sa môže zdravotný stav pacienta stabilizovať.

MUDr. Ladislav Szabó, ortopéd, NZZ P.Mudroňa 10, Martin