Článok si môžete vypočuť aj v audio verzii.
Leto je obdobím oddychu, dovoleniek a pobytu na čerstvom vzduchu. Spolu so slnečnými lúčmi však prichádzajú aj zdravotné riziká, ktoré by sme nemali podceňovať. Medzi najčastejšie letné ťažkosti patria alergie, poštípania hmyzom, úpal a dehydratácia. Ako sa pred nimi chrániť?
Letné alergie – nielen peľ, ale aj slnko a plesne
Alergie počas leta môžu výrazne znížiť kvalitu života. Príznaky ako kýchanie, upchatý nos, svrbenie očí alebo výražky sú veľmi nepríjemné. Aké sú najčastejšie letné alergie?
- Peľová alergia (tzv. senná nádcha) – je najbežnejšia sezónna alergia, spôsobená peľom tráv, burín a stromov. Prejavuje sa ako nádcha, slzenie očí a kýchanie. Pozrite si náš peľový kalendár.
- Slnečná alergia (reakcia na UV žiarenie) – pokožka reaguje na slnko začervenaním, svrbením, vyrážkami, či pľuzgierikmi. Najčastejšie sa táto alergia objavuje na nechránenej pokožke. Prečítajte si viac o slnečnej alergii.
- Alergia na plesne – po dažďoch sa zvyšuje množstvo spór plesní vo vzduchu, čo môže spôsobovať podobné prejavy, ako pri peľovej alergii.
Letné alergie si ľahko si môžete zameniť s nachladením. Rozdiel je v tom, že pri alergii spravidla pacienti nemávajú horúčku a príznaky pretrvávajú dlhodobo.
Ako liečiť letné alergie?
Najčastejšie sa používajú antihistaminiká, ktoré sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu, ako je Zodac, Zyrtec, Daseltino. Pri pretrvávajúcich problémoch je vhodné navštíviť lekára kvôli potvrdeniu alergie a určeniu vhodnej liečby.

Pozor na štípance od hmyzu
S teplým počasím stúpa aj výskyt hmyzu, ktorý je nielen nepríjemný, ale v niektorých prípadoch aj nebezpečný (napr. kliešte). Ako sa chrániť pred hmyzom? Zabráňte jeho vstupu do interiéru, a to tak, že budete používať sieťky na okná a dvere. Vyhýbajte sa miestam so stojatou vodou, kde sa najčastejšie množia komáre. Používajte repelenty, ktoré sa aplikujú na pokožku alebo oblečenie. Osvedčené značky sú napr. Predator, OFF!, Difusil, Paranit. Repelenty si vyberajte podľa veku, ale aj typu pokožky. Vhodné sú aj prírodné alternatívy, napr. esenciálne oleje levanduľa, citrónová tráva alebo eukalyptus.
Čo robiť po poštípaní?
Umyte si postihnuté miesto vodou a mydlom. Naneste upokojujúci gél alebo krém, napr. Fenistil, Novosil alebo Psilo-balsam. Pri silnej alergickej reakcii vyhľadajte lekára!

Úpal a dehydratácia
Dlhodobý pobyt na slnku alebo nedostatok tekutín môže viesť k vážnym stavom, ako je úpal a dehydratácia. Môžu nastať samostatne, no často sa navzájom ovplyvňujú alebo aj zhoršujú. Úpal vzniká pri nadmernom vystavení hlavy a šije slnku. Telo sa prehrieva a termoregulácia zlyháva. K typickým príznakom úpalu patria bolesti hlavy, závraty, malátnosť, stuhnutá šija a zvýšená teplota.
Veľkým rizikom je dehydratácia, teda ak telo stráca viac tekutín ako prijíma. V lete k tomu prispieva potenie, ale aj nesprávne pitné návyky. Prečítajte si viac o pitnom režime. K prejavom dehydratácie patria suché ústa a pery, tmavý moč, slabé potenie, zrýchlený pulz.

Ako sa vyhnúť úpalu a dehydratácii?
- Noste pokrývku hlavy.
- Pite dostatok tekutín – ideálne vodu, nesladené čaje alebo iontové nápoje.
- Konzumujte ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody – melón, uhorka a pod.
- Snažte sa obmedziť fyzickú aktivitu počas najväčších horúčav.
- Počas obedňajších hodín sa neodporúča ani opaľovanie.
Leto je krásne obdobie, no prináša so sebou aj zdravotné nástrahy. Vďaka správnej prevencii, ale aj vhodnej liečbe, si ho môžete užiť bez komplikácií. Všetko, čo by ste v lete mohli potrebovať, teda antihistaminiká, repelenty, prípravky na štípance, ale aj kvalitné opaľovanie krémy, nájdete v ponuke našej lekárne.


PharmDr. Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡