Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Trápi vás alergia na slnko? Prečítajte si, čo pomáha

Trápi vás alergia na slnko? Prečítajte si, čo pomáha

Alergia na slnko nie je nič príjemné. Najmä ak leto milujete a na slnku trávite väčšinu času. V tom prípade vám alergia môže tieto chvíle poriadne znepríjemniť. Čo teda robiť?

Alergia na slnko a jej prejavy

Slnečná alergia, odborne nazývaná Polymorfná svetelná erupcia, je nadmerná reakcia imunitného systému na slnko. Väčšinou sa objaví pri prvom vystavení pokožky slnečným lúčom, a to na odhalených častiach tela ako chrbát, ruky a hrudník. Spôsobuje ju škodlivé UV žiarenie. Existuje niekoľko typov alergií na slnko:

  • PLE – polymorfná svetelná erupcia, sa prejavuje najčastejšie u ľudí so svetlým typom pokožky. Spôsobuje ju výlučne UV žiarenie.
  • Malorka akné vzniká kombináciou UV žiarenia a látok v kozmetike, ako sú konzervanty a rôzne chemické zložky. Náchylnejší sú na ňu ľudia, ktorí trpia alebo trpeli akné.
  • Fotoalergická reakcia je takisto kombináciou UV žiarenia a vonkajších vplyvov. Buď ju spôsobia fototoxické látky rastlinného pôvodu ako ľubovník, sedmokráska (aj v kozmetike) alebo fotoalergénne látky chemického pôvodu ako parfumy alebo niektoré druhy liekov.

NÁŠ TIP:

Prečítajte si sprievodcu opaľovaním.

Sprievodca opaľovaním

Ako vyzerá alergia na slnko? Na pokožke vznikajú začervenané pľuzgiere, takzvaná slnečná vyrážka alebo drobná žihľavka vo veľkom množstve. Podráždená pokožka od slnka svrbí a pľuzgiere môžu mokvať. Takže čo robiť proti alergii?

Veľkú úlohu zohráva prevencia

Čo zaberá na alergiu na slnko? V prvom rade je to prevencia. Snažte sa, aby sa alergia vôbec neprejavila. Určite viete, že slniť sa treba opatrne. Či už ste náchylní na choroby zo slnka alebo nie. Aj úplne zdravú pleť môžete nadmerným opaľovaním poškodiť. Aké sú zásady opaľovania?

  1. Používajte na ochranu pokožky vhodný opaľovací krém. Pre deti s vyšším faktorom, minimálne SPF 30. U dospelých v závislosti od typu pleti. Čím svetlejšia pleť, tým vyšší ochranný faktor. Určite voľte kvalitnejšie značky. Vhodný je napríklad rad Daylong alergia na slnko Sensitive, vhodný pre ľudí s citlivou pleťou.
  2. Opaľovacie krémy nanášajte na pleť opakovane, najmä po kontakte pokožky s vodou.
  3. Vyhýbajte sa slnku v čase medzi 11 a 15 hodinou.
  4. Slnečné žiarenie si dávkujte pomaly. Ak sa v prvý deň dovolenky spálite, je viac než pravdepodobné, že sa alergia prejaví.
  5. Ak sa práve neopaľujete, pokožku chráňte ľahkou šatkou, či iným plážovým oblečením.

Ak prevencia nepomáha a už sa objavila alergia na slnko ako sa jej zbaviť? Používajte špeciálne upokojujúce prípravky po opaľovaní, určené priamo na alergickú pleť.

Ak sa napriek tomu problémy opakujú, je vhodné poradiť sa s dermatológom. Ten vám po posúdení stavu môže predpísať kortikoidný krém na alergiu, orálne kortikoidy alebo antihistaminiká.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡