Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Chudnutie a populárne diéty

Chudnutie a populárne diéty

Obdobiami, v ktorých si povieme, že už naozaj stačilo a musíme so sebou dačo spraviť, si prechádzame v živote mnohokrát. Nespokojní sme s bruchom, zadkom, stehnami... Našlo by sa toho.

Práve preto mnoho odborníkov a možno aj neodborníkov, ale iba šťastlivcov, vymyslelo rôzne druhy diét, ktoré sú samozrejme „úžasné“ a majú nám pomôcť schudnúť. V nasledujúcich riadkov si spravíme prierez tých najpopulárnejších za posledné obdobie.

5:2 diéta

Princípom tejto diéty je striedanie pôstnych dní, kde sa strieda 5 normálnych dní s 2 pôstnymi. Ideálne je aby pôstne dni neboli hneď po sebe, čiže ak si zvolíte za pôstne dni stredu a sobotu, je to ideál.

V rámci normálnych dní sa konzumujú bežné jedlá, to čo ste zvyknutí jesť a pôstne dni sú založené iba na ovocí a zelenine a to iba 2-krát do dňa.

Prvým jedlom sú bohaté raňajky (vajcia, zelenina, ovocie), medzitým je potrebné prijímať dostatok tekutín a druhé jedlo je večera pozostávajúca možno z plátku chudého mäsa, vajec, cottage cheesu.

Fanúšikovia danej diéty tvrdia, že sa ňou môže zlepšiť životnosť a funkcie mozgu a taktiež chráni pred stavmi ako je demencia alebo Alzhaimerova choroba.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio doplnkou na chudnutie. Prezrite si našu ponuku.

Dukanova diéta

Je to diéta s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom proteínov. Pozostáva zo štyroch fáz, ktoré nie sú limitované, čo sa týka množstva skonzumovaných potravín za predpokladu, že budú dodržiavané pravidlá.

Počas prvej fázy ste na prísnej diéte s chudými proteínmi, ku ktorým patrí kuracie, morčacie mäso, vajcia ryby a mliečne výrobky bez tuku. Spravidla zvykne trvať 5 dní.

Ďalšie tri fázy umožňujú postupné zavádzanie niektorých druhov ovocia, zeleniny, prípadne ostatných potravín. Cieľom tejto diéty je strata hmotnosti, schudnutie o cca 2 kilogramy týždne a podpora dlhodobej regulácie hmotnosti.

Paleo

Stravovanie podľa Paleo je taktiež známe aj ako diéta jaskynného muža a to z toho dôvodu, že je postavená na stravovaní sa potravinami, ktoré je možné uloviť – mäso alebo rybacina a potravín, ktoré je možné pozbierať, ako napríklad orechy, ovocie, zeleniny, bylinky, korenie a vajcami.

Je to diéta založená na predpokladaných stravovacích návykoch našich predkov, ktorí boli lovci/zberači počas paleolitu. Znamená to, že obilné zrná, vrátane pšenice, mliečnych výrobkov, rafinovaného cukru, zemiakov, soli a rovnako všetkého spracovaného – je prísne mimo tejto diéty.

Prečítajte si:

Aké druhy diét existujú?

Vyznávači diéty tvrdia, že je to dlhodobý plán zdravej výživy, ktorý pomáha schudnúť a znížiť riziko cukrovky, srdcových ochorení, rakoviny a ďalších zdravotných problémov.

Avšak neexistujú žiadne podložené záznamy z obdobia paleolitu, takže strava podľa tejto diéty ja založená do značnej miery len na odhadoch.

Atkinsonova diéta

Sľubuje, že telo sa zmení na stroj spaľujúci tuky. Teória je taká, že vylúčením sacharidov, začne telo spaľovať tuk pre energiu.

Diéta sa skladá zo štyroch etáp. Prvá fáza je určená pre rýchlu redukciu hmotnosti, ste odkázaní na bielkoviny bez obmedzení a na denný prísun sacharidov cca 20 gramov.

Každou ďalšou fázou sa postupne pridávajú sacharidy až sa dostanete do štvrtej fázy, ktorá je takzvane udržiavacou fázou, kde je potrebné pridať aj nejakú pohybovú aktivitu, aby sa nedostavil jojo efekt.

Alkalická diéta

Je založená na myšlienke, že dnešnou modernou stravou naše telo produkuje príliš veľa kyselín. Pri tejto diéte ide o zámenu kyselinotvorných potravín za zásadité.

Ku kyselinotvorným potravinám patrí mäso, mliečne výroby, pšenica a iné obilniny, rafinovaný cukor, kofeín, alkohol, atď., ktoré sa tu zamieňajú za zeleninu, ovocie, orechy a semená – zásadité potraviny. Tie dodávajú telu dostatok energie na prečistenie, ktorého výsledkom je aj úbytok váhy.

Okrem týchto spomínaných diét existuje veľmi veľa iných, napr. v posledných rokoch veľmi obľúbená keto diéta, avšak spomenúť všetky by bolo vyčerpávajúce. Netreba však zabúdať, že ak sa rozhodneme pre akúkoľvek diétu, nemali by sme zabudnúť na dostatočný pohyb.

Či už beh, kolektívne športy alebo len obyčajné prechádzky. V prípade, že sa rozhodnete ísť cestou bez diét, ktorá by pre vás mohla byť nevyhovujúca vzhľadom na obmedzovanie sa v stravovaní, je možné športové aktivity dopĺňať produktmi určenými na podporu úbytku telesnej hmotnosti.