Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Chrípka

Chrípka

Chrípka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie s nečakaným začiatkom, vysokou horúčkou a napadnutím dýchacích ciest. Pravidelne bývajú prítomné bolesti svalov a kĺbov, prípadne bolesti hlavy. Prenos ochorenia sa uskutočňuje kvapôčkovou nákazou a inkubačná doba je 1-3 dni. Toto ochorenie sa od iných ochorení dýchacieho systému líši tým, že na začiatku prevládajú celkové príznaky a príznaky zo strany dýchacieho systému sa pridružia až neskôr. Chrípka je riziková najmä svojimi komplikáciami ako je napríklad postihnutie srdca alebo nervového systému, zápal pľúc.

Prečo vznikne?

Ochorenie spôsobuje orthomyxovírus, ktorého typickou vlastnosťou je veľká premenlivosť (variabilita) antigénnych vlastností (vlastnosti, ktoré v tele vyvolávajú tvorbu protilátok). Táto variabilita spôsobuje opakované epidémie v 1-3 ročných intervaloch (menšie zmeny v antigénnych vlastnostiach = drift) alebo pandémie v asi 10-ročných intervaloch (zásadné zmeny antigénnej štruktúry = shift).

Prenáša sa slinami, dýchaním, kýchaním, kašľaním, dotykmi špinavých rúk, materským mliekom.

Podpora liečby chrípky

ZÁZVOR

CESNAK

Dva na jemno pokrájané strúčikyzapite pohárom vody – dávku zopakujte 2-3 krát denne.V žiadnom prípade neužívajte surový cesnak nalačno.Alternatíva: cesnakové tobolky alebo kapsule.Cesnak neužívajte spolu s probiotikami – dramaticky zhorší ich vyhliadky na prežitie

BAZA ČIERNA

SELÉN

100-200 mcg denne prvých 5-7 dní, potom ešte týždeň 100 mcg/deň

PROBIOTIKÁ

4-10 miliárd baktérií v jednej dávke 3x denne s jedlom

LIEČIVÉ BYLINKY

Cmúľajte skorocelové pastilky s materinou dúškou bez cukru každé 3-4 hodiny

VITMÍN C

200-500 mg s každým denným jedlom len ak nemôžete prijímať prirodzené zdroje vitamínu

ZINOK

Počas prvých troch dní infekcie cmúľajte pastilky s obsahom zinku 5-15 mg každé 3-4 hodiny alebo užívajte zinok v tabletách 50-100 mg denne prvých 7 dní., potom 30 mg/deň. Zinok neužívajte spolu s citrusmi alebo šťavami z citrusov – oslabujú jeho účinok.V zahraničí už existuje aj úspešne odskúšaný zinok vo forme gélového spreju do nosa – veľmi účinne podporuje liečbu infekcií horných dýchacích ciest.Pri týchto zvýšených dávkach je osobitne dôležité, aby ste uprednostnili pikolinát alebo glukanát zinku, pretože síran železnatý dráždi žalúdok.

------------------------

Autor: MUDr. Igor Bukovský, PhD.

Ambulancia klinickej výživy Bratislava