Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Chovateľské okienko: Chov morčiat

Chovateľské okienko: Chov morčiat

Chov morčiat je náročný, ale zároveň uspokojujúci koníček, ktorý si vyžaduje pozornosť k detailom a oddanosť. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je potrebné pre úspešný chov výstavných morčiat a ako sa na to pripraviť.

Výber vhodného morského prasiatka

Prvým krokom pri chove výstavných morčiat je výber vhodného jedinca. Je dôležité venovať pozornosť nasledujúcim kritériám:

Rasa

Existuje niekoľko rás morčiat, vrátane hladkosrstých, dlhosrstých a bezsrstých morčiat. Vyberte si rasu, ktorú chcete chovať podľa vlastných preferencií. Každá rasa má svoje špecifiká chovu, je potrebné si vopred naštudovať a posúdiť PRE a PROTI.

Zdravie

Vždy si vyberte zdravé morské prasiatko bez viditeľných zdravotných problémov, morčatá zvyknú trpieť na tzv. pleseň, toto ochorenie je prenosné aj na človeka, preto venujte zvýšenú pozornosť kde morča kupujete, vždy je najlepšie si dopredu zistiť o chovateľovi bližšie informácie, aby ste neboli hneď na začiatku svojej cesty sklamaní. Nezabudnite podávať svojim morčatám Vitamín C, ktorý je pri ich chove veľmi dôležitý.

Chovateľské okienko - chov morčiat

Spoločnosť

Morčatá sú spoločenské zvieratá, takže je lepšie ich chovať v pároch, alebo skupinách, aby si mohli navzájom spoločne hrať a komunikovať. Je ale potrebné si uvedomiť, že morčatá sa dokážu rozmnožovať už vo veľmi mladom veku a preto je ideálne ich chovať podľa pohlavia, samice sa väčšinou môžu chovať v menších skupinkách, samci len do určitého veku, v staršom veku a v prítomnosti samíc bývajú samci voči sebe agresívni a môžu si veľmi škaredo ublížiť.

VEDELI STE ŽE:

„Vedeli ste, že morča sa dožíva 5 až 7 rokov?“ 

Príprava vhodného prostredia

Morčatá potrebujú špeciálne vybavenie a prostredie, aby sa cítili pohodlne a bezpečne.

Klietka pre morčatá

Výstavné morčatá by mali mať dostatočne veľkú klietku, aby mohli behať a hrať sa. V závislosti od počtu morčiat a rasy by mala byť klietka dostatočne veľká.

Ideálne rozmery klietky pre morča je aspoň 80 cm (dĺžka) x 50 cm (šírka).

Počítajte s tým, že v klietke bude aj potrebná výbava ako domček pre morčatá, napájačka a senník na senozáchod pre morčatá nie je moc potrebný, nakoľko morča sa vyprázdňuje kde mu to napadne.

Domček pre morčatá

Domček pre morčatá

Poskytnite morčatám miesto na odpočinok a úkryt v domčeku pre morčatá, aby sa cítili bezpečne. Morča je od prírody plaché stvorenie, ale pri správnom prístupe si veľmi rýchlo zvyká na svojho chovateľa a stráca svoju vrodenú plachosť.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo domčekov pre morčatá

Pozrieť ponuku

Veľa chovateľov si kladie otázku, či môže byť morča v zime vonku. Môže, no na život vonku si musí zvykať. Preto ho dajte s klietkou von už ku koncu leta, aby si postupne vytváralo zimnú srsť. Samozrejme, pri mínusových teplotách je vhodné dať morča dovnútra. Do klietky alebo do domčeka mu tiež nezabudnite dať dostatok podstielky, aby sa malo kde schovať pred zimou a doslova „zakutrať“.

Krmivo a voda

Zaistite pravidelný prístup k čerstvej vode a vyváženej strave, ktorá obsahuje seno, čerstvú zeleninu a ovocie. Seno je veľmi potrebné podávať denne, nakoľko zuby morských prasiatok rastú celý život a preto si ich potrebujú denne obrusovať, aby nedošlo k ich prerastaniu. Na trhu sú dostupné aj rôzne maškrty a kŕmne zmesi pre morčatá, ponuka je naozaj veľmi široká, takže si určite vyberie každý, najlepšie je vyberať kŕmne zmesi bohaté na vlákninu a treba dbať aj na neprekrmovanie morčiat, ktoré veľmi rýchlo dokážu byť obézne.

Versele Laga Crispy Muesli Guinea Pigs - morča 1kg

Kŕmnu zmes s vysokým obsahom vlákniny pre morčatá, pre dobré trávenie a zdravé zuby - Versele Laga si môžete zakúpiť tu.

Základy starostlivosti

Pre úspešný chov morčiat je nevyhnutná starostlivosť a pozornosť k detailom:

Hygiena

Pravidelne čistite klietku a vymieňajte seno a podstielku. Morčatá sú čistotné zvieratá a čisté prostredie je pre ne dôležité. Podstielky pre morčatá používame buď bezprašné hobliny, alebo podstielku Asan.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo podstielok pre hlodavce

Pozrieť ponuku

Veterinárna starostlivosť

Morčatá potrebujú pravidelnú veterinárnu starostlivosť, vrátane očkovania a prevencie pred parazitmi. Tak isto potrebujú časté strihanie nechtov, kto si na to netrúfa, tak veterinár určite pomôže.

Odčervenie morčiat

Keďže morča môže požierať svoj trus, je náchylné na vnútorné parazity. Nutné je preto odčervenie morčiat každých 6-12 mesiacov, podľa druhu prípravku a veku zvieraťa.

Sociálny kontakt

Morčatá sú spoločenské zvieratá a potrebujú interakciu s ľuďmi a inými morčatami.

Pochopte správanie morských prasiatok

Ak chcete úspešne chovať morské prasiatko, je dôležité, aby ste pochopili jeho správanie. Čo je u týchto zvierat „normálne“ a kedy by ste už mali zbystriť pozornosť? Mali by ste tiež pochopiť, prečo morča píska, kedy je morča šťastné, prípadne aj vedieť čo robiť, keď morča umiera. Poďme na to teda postupne.

  1. Zvuky morčiat - pre morčatá je charakteristický zvuk, tzv. pískanie. Čo znamená? Morča ním vyjadruje rôzne pocity. Napríklad to, že sa už teší na jedlo, prípadne že sa teší, keď opäť vidí svojho chovateľa. Keď morča hladíte, môže vás prekvapiť aj tzv. vŕkaním. Tieto zvieratká občas vydávajú aj zvuk podobný cvrlikaniu. Vždy len vtedy, keď sú osamote a väčšinou v noci. Nie je jasné, čo tento zvuk u morčaťa znamená.
  2. Spánok morčiat - kedy morča spí? Nie je to tak ako u ľudí, že morča v noci zákonite spí. Tieto zvieratká v podstate spia väčšinu dňa. Preto ak máte pocit, že by vás morča mohlo v noci rušiť, umiestnite ho do izby, kde nikto nespí.
  3. Zvláštne správanie morčiat - môže sa stať, že morča neustále prekladá misku s krmivom. Samozrejme, že môže krmivo znečistiť, čo sa chovateľovi nepáči. Čo v takom prípade? Musíte misku vymeniť za takú, ktorú morča nezvládne uchopiť. Ak máte viac morčiat, môžete u nich pobadať aj zvláštne škrípanie zubami. Znamená spor medzi dvomi samcami.
  4. Choré morča - čo robiť, keď morča umiera alebo sa jeho zdravotný stav prudko zhoršuje? Samozrejme, ihneď navštívte veterinára. Choré morča spoznáte tak, že neprejavuje záujem o jedlo, môže hlasno syčivo dýchať, má matnú srsť, prípadne hnačku alebo zápchu. Choroby u morčiat majú väčšinou rýchly priebeh a preto návštevu veterinára neodkladajte.

Chovateľské okienko - chov morských prasiatok

Príprava morčaťa na výstavu

Ak chcete svoje morčatá vystaviť, je potrebné sa riadiť niekoľkými dôležitými krokmi:

Zdravotná starostlivosť

Pred výstavou preverte zdravotný stav vašich morčiat. Ak majú nejaké problémy, je lepšie ich výstavu odložiť.

Tréning a výživa

Morčatá by mali byť v dobrej fyzickej kondícii a dobre živené. Môžete ich trénovať, aby boli pokojné a umožnili porotcom ich posudzovať.

Príprava klietky

Klietku pre výstavu upravte podľa štandardov a zabezpečte, aby bola čistá a dobre vybavená.

Dokumentácia

Pripravte všetky potrebné dokumenty a registrácie, ktoré budú vyžadované na výstave.

Účasť na výstave

Na výstave sa snažte byť zdvorilí a profesionálni. Počúvajte rady od skúsených chovateľov a prijímajte kritiku konštruktívne. Nezabudnite, že cieľom je zlepšiť rasy morčiat a zdieľať váš koníček s ostatnými milovníkmi morčiat.

Chov výstavných morčiat môže byť náročný, ale s láskou, starostlivosťou a trpezlivosťou môžete dosiahnuť úspech a získavať ocenenia na morčacích výstavách. Nezabudnite, že hlavným cieľom je zabezpečiť dobre životné podmienky pre vaše morčatá a zdieľať svoju vášeň s inými nadšencami.

Výstavný chov morčiat môže byť fascinujúcim hobby pre tých, ktorí milujú tieto malé tvory. Buďte pripravení na investíciu času a úsilia, a váš úspech bude odmeňujúci nielen pre vás, ale aj pre vaše morčatá.

Kompletná ponuka produktov pre hlodavce