Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Choroby a ochrana pohybového aparátu zvierat

Choroby a ochrana pohybového aparátu zvierat

Po zimnom odpočinku začína obdobie zvýšeného pohybu aj pre našich štvornohých kamarátov, niekedy ale potrebujú pomôcť.

Choroby a ochrana pohybového aparátu zvierat

Ochorenia pohybového aparátu a najmä kĺbov patria medzi najčastejšie príčiny návštev vo veterinárnych ambulanciách. Rozvoj kĺbových ochorení je podmienený najčastejšie nesprávnym, alebo nadmerným zaťažovaním zvieraťa, neustále sa opakujúcimi mikrotraumami, trvalou stereotypnou záťažou kĺbov, vrodenými či získanými postaveniami kĺbov, starnutím a výživou bez dostatku látok vyživujúcich kĺbovú chrupku, napríklad produkty značky ALAVIS.

Medzi zvieratá, ktorých sa problém pohybového aparátu najviac týka patria vo väčšine kone a plemená veľkých psov, ale aj menšie plemená psov a mačiek môžu mať problémy s pohybovým aparátom hlavne vo vyššom veku života.

Styčné plochy kĺbov sú pokryté chrupkou, ktorá má veľa funkcií a okrem iného tlmí nárazy, ktorým sú kĺby vystavené. Kĺbová chrupka je vysoko špecializované spojivové tkanivo tvorené chondrocytmi, kolagénom, proteoglykánmi a vodou. 

Unikátne schopnosti kĺbovej chrupky sú založené práve na vlastnostiach kolagénu a proteoglykánov. Kolagén predstavuje základnú hmotu kĺbovej chrupky a podmieňuje jej pevnosť a pružnosť.

Na kolagénne vlákna sa ďalej viažu reťazce glykozaminoglykánov, ktoré viažu v chrupke vodu a podmieňujú jej viskózno-elastické vlastnosti. Žiaľ, kĺbová chrupka je jedným z najrýchlejšie starnúcich a odumierajúcich tkanív v organizme.

Vplyvom ochorení a vekom dochádza v kĺbovej chrupke k poškodzovaniu chondrocytov, deštrukcii kolagénnych vláken a k rapídnemu poklesu hladiny glykozaminoglykánov. Tieto zmeny majú za následok rozvoj degeneratívnych kĺbových ochorení, najmä osteoartrózy.

Pri ťažších prípadoch musíme zdravotný stav zvierat konzultovať priamo s veterinárnym lekárom, ale podporiť zdravie zvierat a ich pohybového aparátu netreba zanedbať ani v mladšom veku a vždy je lepšie zdravotným problémom predchádzať ako ich neskôr musieť riešiť.

Vo voľnom predaji existuje veľa rôznych produktov na podporu zdravia pohybového aparátu a sú dostupné aj rôzne formy, aby podávanie nerobilo problém a to napríklad tabletyžuvacie tablety a želé, alebo prášky, ktoré je možné zmiešať s krmivom, alebo rôznymi maškrtami pre psymačky, alebo pre kone.

Medzi dôležité prvky výživy na udržanie zdravého pohybového aparátu zvieraťa sú aj vitamíny a minerálne látky, ako napríklad Vitamín C a minerálne látky na báze vápnika.

 

 

Takže hor sa do hôr a na lúky, alebo vysadnite na chrbát vášho kamaráta koníka  a užívajte si krásne jarné počasie so svojimi zdravými spoločníkmi :) 

 

NÁŠ TIP:

Široký výber produktov pre zdravé kĺby vašich zvierat vám ponúka naša online lekáreň.

Pozrieť ponuku