Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Chodítko pre dieťa. Ako vybrať najlepšie?

Chodítko pre dieťa. Ako vybrať najlepšie?

Mnohé mamičky si bez neho prvé nesmelé krôčiky svojho dieťatka ani nevedia predstaviť a považujú ho za šikovného pomocníka. Pre iné je zas chodítko pre deti absolútne tabu a veria, že škodí zdravému vývoju. Aká je teda pravda?

Áno, či nie? Večná dilema mamičiek!

Používate alebo používali ste chodítko pre bábätká? Naše mamy a staré mamy ho používali bežne a chodítka boli povinnou výbavou každej domácnosti s dieťaťom. Dnes však mnohí odborníci hovoria o tom, že chodák pre deti môže narobiť viac škody ako úžitku. Prečo? Dôvodov, na ktorých sa zhodujú lekári, je viacero:

 • Dieťa, ktoré nevie samostatne stáť a urobiť prvé kroky, na chôdzu jednoducho nie je pripravené.
 • Chodítko nadmerne zaťažuje chrbticu, čo môže viesť k jej deformáciám.
 • Sedenie v chodítku spôsobuje deformácie bedrových kĺbov.
 • Chodítka obmedzujú vývin prirodzených detských reflexov, napr. pri páde na zadoček pri prvých krokoch.
 • Dieťa má v chodítku tendenciu kráčať po špičkách a tohto zlozvyku sa neskôr nevie zbaviť.
 • Bolo zaznamenaných množstvo úrazov, spojených s pohybom dieťaťa v chodítku. (1)

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo chodítok pre deti

Pozrieť ponuku

Je teda zrejmé, že pediatri sú proti ich používaniu. Hovoríme tu o klasických detských chodítkach, tzv. pavúkoch, v ktorých dieťa sedí a pri pohybe sa odráža nohami.

Majú chodítka aj výhody?

Pre mnohých rodičov, ktorí ich používajú, rozhodne áno. Považujú ich za užitočnú pomôcku, ktorá deťom pomáha s prvými krokmi. Ale najmä rodičom umožní na chvíľku dieťatko „odložiť“, ak potrebujú čosi urobiť. To, či vám používanie dětské chodítka za to stojí alebo nie, je len na vás. Našťastie je však ponuka bohatá a na trhu sú rôzne detské chodítka. Preto si môžete vybrať aj také, ktoré dieťaťu určite neuškodí.

Chodítka pre deti, ako vybrať najlepšie?

Kedy a aké chodítko vybrať?

Ak sa pre chodítko rozhodnete, zadovážiť by ste ho mali najskôr v ôsmom mesiaci dieťaťa, ideálne v deviatom. Z akých typov môžete vyberať?

 1. Klasický „pavúk“ – teda chodítko, v ktorom dieťa sedí a odráža sa nohami.
 2. Chodítka na tlačenie – sú považované za oveľa bezpečnejšie a menej škodlivé. Dieťa sa len opiera rukami, chodítko mu teda pri prvých krokoch slúži len ako akási opora.
 3. Interaktívne chodítko – je chodítko, ktoré zároveň podporí rozvoj jemnej motoriky dieťaťa. Disponuje rôznymi motorickými hračkami, zvukmi, či dokonca tabuľkou na kreslenie.
 4. Detské chodítko 3v1 – je šikovné chodítko, ktoré môžete prerobiť z pavúka na chodák na tlačenie alebo na režim s opierkou chrbta. Existujú tiež chodítka 2v1, ktoré dokážete poskladať na učiacu vežu.
 5. Drevené chodítka pre deti – drevené chodítko si vďaka prírodnému materiálu získalo popularitu u mnohých mamičiek. Zväčša sa jedná o multifunkčné chodítka, ktoré dieťaťu slúžia aj na hranie.

Nakoniec teda môže chodítko poslúžiť skôr na hranie a rozvoj motorických zručností dieťaťa. Aj tu platí, že v správnom čase a v správnej miere, môže byť chodítko (najmä to na tlačenie) šikovným pomocníkom.

Zdroj: https://www.menhertova.sk/clanky/detske-choditka.html

Kompeltná ponuka detských chodítok

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡