Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ako zlepšiť kvalitu vzduchu?

Ako zlepšiť kvalitu vzduchu?

Čističky vzduchu, zvlhčovače vzduchu či difúzory? S ich výberom už nebudete mať žiadny problém! 

Čističky vzduchu

Zlepšte kvalitu ovzdušia vo vašom domove

V dnešnej dobe, keď sa stále viac zameriavame na zdravý životný štýl a starostlivosť o životné prostredie, nie je prekvapením, že čističky vzduchu sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou mnohých domácností a pracovných priestorov. Stále sa zvyšujúce množstvo znečisťujúcich látok vo vzduchu a riziko respiračných ochorení prinášajú dôraz na potrebu zlepšiť kvalitu ovzdušia, ktoré denne vdychujeme. Tu nastupujú do akcie čističky vzduchu.

Čo sú čističky vzduchu a ako fungujú?

Čističky vzduchu sú zariadenia navrhnuté na odstraňovanie škodlivých látok, ako sú prach, peľ, plesne, baktérie, vírusy a ďalšie znečisťujúce látky z ovzdušia. Ich účelom je zlepšiť kvalitu vzduchu, ktorý dýchame, a tým prispievať k ochrane našich dýchacích ciest a celkovému zdraviu.

Fungovanie čističiek vzduchu závisí od rôznych technológií. Medzi najčastejšie používané patrí:

 1. Filtrovanie: Táto metóda využíva filtre na zachytávanie prachu, peľu, plesní a ďalších častíc vo vzduchu. HEPA filtre (High Efficiency Particulate Air) sú obzvlášť účinné pri zachytávaní mikroskopických častíc.

 2. Aktívne uhlíkové filtre: Tieto filtre absorbujú pachy, plyny a chemické znečisťujúce látky.

 3. UV dezinfekcia: Ultravioletové (UV) žiarenie sa používa na zničenie baktérií a vírusov vo vzduchu.

 4. Ionizácia: Táto technológia generuje negatívne ióny, ktoré sa viažu na častice vo vzduchu a tým ich zhromažďujú a uvoľňujú z ovzdušia.

Výhody čističiek vzduchu:

 1. Zlepšená kvalita vzduchu: Čističky vzduchu odstraňujú škodlivé častice, pachy a znečisťujúce látky, čo vedie k čistejšiemu a zdravšiemu ovzdušiu.

 2. Ochrana zdravia: Čističky vzduchu môžu pomôcť znížiť riziko respiračných ochorení a alergií tým, že odstraňujú alergény a patogény zo vzduchu.

 3. Lepší spánok: Čistý vzduch môže prispieť k lepšiemu spánku a celkovému pohodliu, pretože nečistoty vo vzduchu nemusia rušiť nočný odpočinok.

 4. Ochrana pred chemikáliami: Aktívne uhlíkové filtre sú schopné odstraňovať chemické látky a plyny, čím zlepšujú kvalitu ovzdušia vo vnútorných priestoroch.

 5. Ochrana pred sezónnymi alergiami: Čističky vzduchu s HEPA filtrami môžu výrazne zmierniť príznaky alergií odstraňovaním peľu a iných alergénov zo vzduchu.

Záver

Čističky vzduchu predstavujú cenný nástroj na zlepšenie kvality ovzdušia vo vnútorných priestoroch. Ich účinnosť závisí od použitej technológie a kvality zariadenia. Pri výbere čističky vzduchu je dôležité zvážiť veľkosť miestnosti, typ znečistenia, alergény či iné špecifické potreby. Investícia do čističky vzduchu môže mať dlhodobé pozitívne účinky na zdravie a pohodu celej rodiny.

čističky vzduchu

Zvlhčovače vzduchu

Prínos pre pohodu a zdravie v interiéroch

V dnešnom uponáhľanom svete, keď sa veľká časť našich dní odohráva v uzavretých priestoroch, je kvalita ovzdušia vo vnútri ešte dôležitejšia. Zvlhčovače vzduchu sa stali neoddeliteľnou súčasťou mnohých domácností a pracovných miestností, aby pomohli udržať optimálnu hladinu vlhkosti vzduchu. V tomto článku sa pozrieme na význam zvlhčovačov vzduchu a ich prínos pre pohodu a zdravie.

Prečo je správna vlhkosť vzduchu dôležitá?

Optimálna hladina vlhkosti vzduchu vo vnútorných priestoroch má významný vplyv na naše zdravie a pohodu. Príliš suchý vzduch môže spôsobiť suchú pokožku, podráždené oči a dýchacie cesty. Okrem toho môže zvýšená suchosť vzduchu zhoršiť alergie, astmu a iné dýchacie ťažkosti. Naopak, príliš vysoká vlhkosť vzduchu môže viesť k výskytu plesní, ktoré sú škodlivé pre zdravie a môžu poškodiť materiály vo vnútornom prostredí.

Ako zvlhčovače vzduchu fungujú?

Zvlhčovače vzduchu sú zariadenia navrhnuté na udržiavanie optimálnej hladiny vlhkosti vo vnútorných priestoroch. Tieto zariadenia pracujú tak, že odparujú vodu do vzduchu, čím zvyšujú jeho vlhkosť. Existujú rôzne typy zvlhčovačov, ako napríklad:

 1. Paraové zvlhčovače: Tieto zvlhčovače používajú ohrev vody na vytvorenie pary, ktorá sa následne uvoľňuje do vzduchu.

 2. Ultrazvukové zvlhčovače: Tieto zariadenia vytvárajú jemnú mlhu ultrazvukovým rozpadom vody, ktorá sa potom rozptýľuje do vzduchu.

 3. Impulzné zvlhčovače: Tieto zvlhčovače kombinujú mechanický impulz so vzduchom, čo vedie k odparovaniu vody.

Výhody zvlhčovačov vzduchu:

 1. Zlepšená pohoda: Optimálna hladina vlhkosti vzduchu zvyšuje pohodu vo vnútorných priestoroch, zvlášť v zimných mesiacoch, keď je vzduch často suchý.

 2. Ochrana zdravia: Udržiavanie vhodnej vlhkosti vzduchu môže pomôcť zmierniť respiračné problémy, suchú pokožku a podráždené oči.

 3. Prevencia plesní: Zvlhčovače vzduchu môžu zamedziť vzniku plesní tým, že udržiavajú vlhkosť na bezpečnej úrovni.

 4. Ochrana materiálov: Vlhkosť môže ovplyvniť aj nábytok a iné materiály vo vnútorných priestoroch. Správna hladina vlhkosti môže predchádzať ich poškodeniu.

 5. Zlepšená kvalita vzduchu: Zvlhčovače môžu pomôcť odstrániť pary a znečisťujúce častice vo vzduchu, čím sa zvyšuje celková kvalita ovzdušia.

Záver

Zvlhčovače vzduchu majú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého a pohodlného životného prostredia vo vnútorných priestoroch. Ich schopnosť udržiavať optimálnu hladinu vlhkosti má pozitívny vplyv na naše zdravie, pohodu a kvalitu vzduchu. Pri výbere zvlhčovača je dôležité zvážiť veľkosť miestnosti, typ zariadenia a jeho funkcie. V konečnom dôsledku môže investícia do zvlhčovača vzduchu prispieť k lepšiemu životnému prostrediu pre nás a našich blízkych.

zvhlčovače vzduchu

Difúzory

Prírodná cesta k relaxácii a lepšiemu zdraviu

V chaotickom svete, kde sa stres a každodenné starosti často hromadia, nájsť spôsoby relaxácie a zlepšenia pohody sa stáva stále dôležitejším. Difúzory éterických olejov sa stali populárnym nástrojom na dosiahnutie duševného a fyzického uvoľnenia. V tomto článku sa pozrieme na difúzory, ich účel a prínos pre lepšiu pohodu a zdravie.

Čo sú difúzory a ako fungujú?

Difúzory sú zariadenia, ktoré sa používajú na šírenie éterických olejov do vzduchu. Éterické oleje sú prírodné extrakty rastlín s vôňou a liečivými vlastnosťami. Difúzory pracujú tak, že prenášajú malé častice éterických olejov do vzduchu, kde ich môžeme inhalovať. Existuje niekoľko typov difúzorov:

 1. Ultrazvukové difúzory: Tieto zariadenia vytvárajú jemnú hmlu pomocou ultrazvukových vibrácií, ktorý sa mieša s éterickými olejmi a šíri sa do vzduchu.

 2. Parové difúzory: Parové difúzory používajú teplotu na odparovanie éterických olejov do vzduchu.

 3. Náplňové difúzory: Tieto zariadenia používajú náplne s predom namiešanými zmesami éterických olejov.

Prínosy difúzorov:

 1. Relaxácia a zlepšenie nálady: Rôzne éterické oleje majú rôzne vône a účinky. Lavanduľa napríklad môže pomôcť uvoľniť napätie a zlepšiť spánok, zatiaľ čo citrusové oleje môžu podporiť pocit sviežosti a radosti.

 2. Podpora spánku: Niekedy je ťažké nájsť pokojný spánok. Éterické oleje ako napríklad levanduľa, mäta alebo ylang-ylang môžu pomôcť upokojiť myseľ a prispieť k lepšiemu spánku.

 3. Ochrana pred infekciami: Niektoré éterické oleje majú antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Ich difúzia môže prispieť k čistejšiemu ovzdušiu a ochrane pred infekciami.

 4. Zlepšenie koncentrácie: Éterické oleje ako rozmarín, mäta alebo eukalyptus môžu zvýšiť budícnosť a koncentráciu, čo je užitočné pri práci alebo štúdiu.

 5. Podpora dýchacieho systému: Eukalyptus a tymián sú príklady éterických olejov, ktoré môžu podporiť otvorenosť dýchacích ciest a zmierniť dýchacie ťažkosti.

Záver

Difúzory éterických olejov nám ponúkajú prírodný a príjemný spôsob na dosiahnutie uvoľnenia a zlepšenie pohody. Ich vône môžu ovplyvniť naše emócie, fyzický stav a celkovú atmosféru vnútorných priestorov. Pri výbere difúzora a éterických olejov je dôležité zvážiť svoje potreby a preferencie. Investícia do difúzora môže priniesť prínosy nielen pre naše zdravie, ale aj pre našu celkovú kvalitu života.

dizufer

NÁŠ TIP:

Čističky vzduchu, zvhlčovače vzduchu a difúzory vám ponúka aj naša online lekáreň.

Pozrieť ponuku