Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ako motivovať dieťa nefajčiť – rady, tipy

Ako motivovať dieťa nefajčiť – rady, tipy

Samozrejme každý zodpovedný rodič je frustrovaný tým, keď zistí, že jeho dieťa má cigarety v bunde alebo batohu. Potom príde veľa myšlienok – kričať na dieťa? Biť ho? Zakazovať mu fajčenie? Vysvetľovať?

Kedysi sme boli všetci deti, ale možno na to už zabúdame. Dieťaťu je potrebné predovšetkým vysvetľovať prečo fajčenie nie je ideálne pre jeho telo, ako škodí a tiež, že by nás ako rodičov mrzelo, keby sme zistili, že dieťa znovu fajčilo. Tu je niekoľko ďalších rád ako viesť dieťa k nefajčeniu.

Fajčenie detí, čo urobiť aby dieťa nefajčilo:

 • snažte sa byť pre dieťa nefajčiarskym vzorom, v prípade, že fajčíte, dajte jasne najavo, že nie ste spokojní so svojím fajčením, zvážte možnosť odvykania od fajčenia – vytvorte pre deti nefajčiarsky domov, deti fajčiarov fajčia častejšie ako nefajčiarov (vzor rodičov)
 • nefajčite doma ani v aute, fajčite tam, kde vás deti nevidia (balkón, chodba domu)
 • zaujímajte sa o to, čo vaše dieťa robí vo voľnom čase
 • zistite si, či sa problematika fajčenia preberá v škole alebo či pre deti bol usporiadaný nejaký preventívny program
 • podporujte zdravé sebavedomie svojho dieťaťa, pretože fajčí viac deti, ktoré sa necíti sebavedome
 • zaistite svojmu dieťaťu dostatok informácií o fajčení – na internete nájdete dostatok informácií, ktoré sú určené aj deťom a podávajú základné informácie o fajčení
 • pokúste sa viesť dieťa k zdravému životnému štýlu
 • už v mladšom veku sa s dieťaťom o fajčení porozprávajte (vek prvej cigarety sa pohybuje okolo 10-tich rokov!, v SR fajčí 250.000 osôb pod 18 rokov)
 • vysvetlite deťom, že fajčenie nie je moderné a nie je ani znakom dospelosti

Veľmi dôležitý je úprimný a pokojný rozhovor. Nezačnite hneď kričať. S dieťaťom sa skúste porozprávať a pokúste sa zistiť, prečo vlastne začalo fajčiť. Možno chcelo len vyskúšať to, čo vidí u priateľov. Alebo sa cíti menejcenné, pretože väčšina priateľov fajčí.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio voľno predajných doplnkov proti fajčeniu.

 Prezrite si našu ponuku.

Vysvetlite mu, že dobré priateľstvá nevznikajú kvôli cigarete! Ak rozhovor nepomôže, skúste to tvrdšie (no stále bez kriku). Vezmite dieťaťu vreckové a vysvetlite mu, že jeho zlozvyk podporovať nebudete. K nefajčeniu ho môžete motivovať napríklad prísľubom vyššieho vreckového, ak prestane.

Fajčenie odhalíte ľahko

Nie ste si istí, či vaše dieťa skutočne fajčí alebo nie? V prvom rade ho odhalí výrazný zápach. Ak ste nefajčiar, tento zápach vám okamžite udrie do nosa.

Argument dieťaťa, že fajčil niekto v jeho okolí, neobstojí. Fajčiarovi zapácha oblečenie, dych a tiež končeky prstov, v ktorých drží cigaretu. Ak takto zapácha pravidelne, zrejme fajčí.

Prezradí ho tiež netradičné správanie. Napríklad bez odvrávania odrazu začne vynášať smeti, či odbehne pre vás na nákup. Ak to predtým nebolo bežné, je možné, že si odbieha na fajčiarsku pauzu. Ak máte podozrenie, skúste sa s dieťaťom porozprávať.

ako motivovat deti k nefajčeniu

Ako motivovať deti k nefajčeniu?

Infarktom ich nevydesíte. Je vhodné adolescentovi zdôrazniť, že bude mať:

 • horší priebeh akné na tvári (a všeobecne nekvalitnejšiu pokožku)
 • horší stav pokožky a vrásky
 • zápach z úst a vlasov, atď. (Deti chcú vyzerať dobre, záleží im na tom!)
 • zažltnuté prsty a nechty (ukážte fotografie na internete)
 • nebudú výkonní v športe (fajčiar sa zadýcha, nedosiahne nikdy tak dobré výsledky ako nefajčiar)
 • ak je vaše dieťa choré (napr. alergia, astma), možno predpokladať, že sa jeho ochorenie zhorší (apelovať slovami “a to by si predsa nechcel, že?”)

Pokiaľ dieťa skutočne prestane fajčiť, chváľte ho (pozitívna motivácia). Naopak ak znovu začne fajčiť, prejavte svoje sklamanie nad jeho správaním.

Ak si s dieťaťom neviete rady, pokojne ho vezmite do centra závislosti na tabaku. Odborníci sú vyškolení aj pre komunikáciu a motivačný rozhovor, prípadne preliečenie závislosti na nikotíne aj u osôb pod 18 rokov. Motivačný rozhovor mladého fajčiara s odborníkom zdvojnásobí pravdepodobnosť, že adolescent prestane fajčiť!

Dospelí (oproti deťom) majú iné priority a sú zodpovednejší.

cta-button-motivovat-dieta-nefajcit